Ajatu: Keskkonnasõbralik maalaev: teistmoodi elupaik on teistmoodi eluviis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. jaanuar 2015 kell 21:30img_0317

Oleme Telegramis avaldanud üle 5000 artikli ja pakume rubriigis “Ajatu” mõningaid neist ülelugemiseks. Allolev kirjutis ilmus esimest korda 27. veebruaril 2014.

Elupaik ehk eluase on liigi või populatsiooni olemasoluks vajalike abiootiliste ja biootiliste tingimuste kogum. Tavaliselt räägitakse elupaigast seoses loomadega, kuid elupaik hõlmab tegelikkuses ka inimesi. Inimese eluasemeks on harilikult meile juba tuttavad paigad – külad, maakogukonnad, linnad ja äärelinnad. Inimkond on aga jõudnud punkti, kus elupaikasid võib edasi arendada mitmes suunas.

 

Üheks võimalikuks suunaks on jätkuv ressursside kasutamine viisil, mis eeldab, et need on piiramatud ning et nende jääke on Maa võimeline ka piiramatult kandma; teisel juhul on võimalik kasutada oma leidlikkust inimtegevuse mõju vähendamiseks tulevikus. Uudse mõtlemisviisi tulemusel on arendatud välja mitmeid leidlikke lahendusi traditsiooniliste eluasemete asemel, olgu nendeks kas looduslike vahenditega ehitatud savimajad, taaskasutatud materjalidest majad või näiteks earthship’id ehk maalaevad.

Maalaeva ehk earthship’i kontseptsioon on ameerika arhitekti Michael Reynoldsi väljamõeldis ning New Mexicos Taose lähedal, kus paikneb tema Earhship Biotecture’i äri, asub ka mitmeid earthship’i kogukondi.

 

Miks peaks inimene valima oma elukohaks maalaeva?

Maalaevad on 100% säästlikud majad, mida on odav ehitada ja milles on suurepärane elada.

  • Säästlik ei ole tingimata primitiivne

Võib juhtuda, et inimesed, kes kuulevad väljendit “säästlik elamu”, võivad mõelda, et tegemist on tõeliselt äärmusliku eluviisiga. Tavapäraselt kujutatakse ette üsnagi primitiivseid majasid, mis ei vasta 21. sajandi mugavustele. Siiani ehitatud maalaevad on aga vastupidiselt nii kaunid kui ka ajakohased ehitised, mis siiski on kooskõlas ümbritseva loodusega.

earthships_interieur3

 

  • Toidu kasvatamine kodus

Iga maalaeva juurde on alati kavandatud ka üks või kaks kasvuhoonet, kus on võimalik kasvatada toitu aasta läbi vaatamata ümbritsevale kliimale. See tähendab, et maalaeva elanik saab toituda taimedest, mis kasvavad tema enda kodus. Maalaevaga on võimalik liita loomulikult ka kalatiik või kanakuut, mis pakub aasta ringi kalade ja munade allikat.

earthships_7-960x640

 

  • Suurepärane veesüsteem

Isegi kõige kuivemas kliimas on vihmavee kogumise abil piisavalt vett igapäevaseks kasutamiseks. Maalaeva katusel asuvad torud suunavad vihmavee tsisterni, mis seejärel pumpab vee vajaduse korral kraanikaussidesse duššide jaoks. Kasutatud must vesi pumbatakse omakorda taimede kastmiseks kasvuhoonesse. Taimed puhastavad vee ning see pumbatakse vannituppa, kus see leiab kasutust WC-s. See vesi omakorda liigub edasi välisaeda, kus annab niiskust sealsetele mittesöödavatele taimedele.

  • Soojus ja peavari

Maalaeva üks olulisemaid eeliseid on selle suutelisus pakkuda eluks sobivat temperatuuri aasta läbi. Isegi suurte külmade või põletava kuumuse käes on maalaevas temperatuur keskmiselt 22 kraadi.

See temperatuuri püsivus tuleneb päikesekuumuse salvestamisest maalaeva mullaga täidetud autokummidesse, mis moodustavad peamise osa maalaeva konstruktsioonist. See niinimetatud “termiline mass” käitub soojuse salvestajana, mis neelab soojust, kui sisetemperatuur on kuum, ning eraldab seda, kui toas on külm. Maja eesosas olevad suured kasvuhoone aknad on alati lõuna poole ning lasevad päikesesoojuse päeval “termilisele massile” ligi.

  • Energia

Maalaeva katusel asuvad päikesepaneelid ja vajaduse korral ka tuulegeneraatorid pakuvad elamule kogu vajaliku energia. Kui just elektri kasutamisega liiga ahneks ei lähe, peaks maalaeva elanik alati vajaliku energiaga varustatud olema.

  • Vabadus

Kui inimesele on tagatud kõik tema peamiste vajaduste rahuldamiseks ning nendele juurdepääsuks ei ole vaja iga kuu maksta suuri arveid, saab inimene tunda end vabana. Olles vaba arvete maksmisest, ei pea maalaeva elanik käima enda jaoks ebameeldivat tööd tegemas vaid eluaseme kulutuste tasumiseks. Selle asemel on võimalik keskenduda tegevustele, mis on meeldivad ja maailmale kasulikud. Kujutle vaid, kui terve maailma inimesed saaksid tegeleda enda jaoks meeldivate asjadega; kujutle, kui seda saaks endale lubada kasvõi 10% inimestest.

  • Maalaeva on lihtne ehitada

Hiljutisel maalaeva konverentsil Torontos jagas 40. aastates abielupaar lugu sellest, kuidas nad ehitasid kolmekorruselise earthship’i vaid kolme kuuga. Nad ei olnud kunagi enne midagi ehitanud, aga tegid kõik oma kätega, kasutades väljaprinditud jooniseid.

  • See on odav!

Maalaevad on odavamad kui tavalised majad. Kõige lihtsamad maalaevad lähevad maksma keskmiselt 7000 (kõige lihtsam mudel) kuni 70 000 (kõige uhkemad majad) dollarit. Maksumus oleneb loomulikult sellest, kui palju on inimene valmis kulutama sisustusele.

  • Taaskasutatud materjalid

Paljud maalaeva ehitamiseks kasutatavad materjalid on taaskasutatud. Maja kandev struktuur on ju näiteks autokummidest, mida igal pool külluses vedeleb. Kummide kohal olevad seinad on ehitatud, kasutades plastpudeleid ja klaaspudeleid, mis on betooniga ümbritsetud. Tulemus näeb välja aga vägagi esinduslik.

 

earthship3jpg-a791b78baf3b71aa

 

  • Mõtle teistmoodi!

Üks olulisemaid aspekte maalaeva puhul on ilmselt aga see, et inimesed hakkavad mõtlema teisiti oma elukohast. Eluase võib olla keskkonnale kasulik ja sellega kooskõlas olev. Mõeldes sellele, võib tekkida ka küsimus, mis veel maailmas saaks tegelikult olla lahendatud lihtsamalt, odavamalt ja paremini. Tasuks ümber mõelda asjad, mida oleme siiani pidanud normaalseks.

 

Maalaevad Euroopas

Euroopas on ehitatud juba mitmeid maalaevu, neist kõige rohkem asub ilmselt praeguseks Inglismaal. Eestis on siiani püstitatud vaid üks selline, Sakus asuv “rehvimaja”, mida küll ei kasutata elumajana, vaid mis on mõeldud tulevikus peatuspaigaks metsaradadel matkavatele inimestele.

Internetilehekülje Earthship Europe andmetel võib vaatamata senistele näidetele edukatest projektidest Euroopas olla maalaevade ehitamine siinses kliimas raskendatud. Earthship Europe’i analüüsi järgi toimivad Raynoldsi disainitud maalaevad ilmselt vaid Euroopa lõunapoolsetes osades, samas kui ülejäänud Euroopa peaks arvestama selle ehitamisel eelkõige kohaliku ilmaga. Internetikogukond kutsub üles inimesi mõtlema välja uuendusi, mille abil toimiks “termiline mass” kohalikus kliimas paremini. Niiskuse ja hallitusega võitlemisel uute lahenduste leidmiseks rõhutatigi seda, et maalaev peaks eelkõige vastama just kohalikele ilmaoludele.

 

Vaata ka dokumentaalfilmi maalaeva loojast Michael Reynoldsist:

 

Allikad: Earthship Europe, HighExistance, Greenhomebuilding, Sustainapedia

Fotod: landscapeisdonovan2.wordpress.com, nmmesa.org, oregonlive.com, axisoflogic.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt