WikiLeaks Eesti alustas tööd ning otsib vabatahtlikke abilisi ja vilepuhujaid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. september 2014 kell 14:50



10599616_752829304778186_8361552522771704561_n

Foto: bmmd/deviantart.com

Tähelepanelikumad on juba kursis, et augusti lõpus alustas veebiaadressil WikiLeaks.ee tööd Eesti WikiLeaks. 24. augustil avaldasid nad oma Facebooki lehel teate: “Wikileaks on huvitatud piiratud juurdepääsuga või tsenseeritud materjalist, millel on poliitiline, rahvuslik, diplomaatiline või ajalooline tähtsus. Keskkond ei ole huvitatud kuulujuttudest, arvamustest ega materjalist, mis on muul viisil avalikult kättesaadav. Wikileaks.ee valmib peagi ning ootame vabatahtlikke abilisi.”

 

Loomulikult tundsime kohe huvi, kes võiks olla WikiLeaks.ee taga ning kuidas tagatakse vilepuhujatele turvalisus – häkkerite maailmas leidub arvukalt kuldajusid, kelle jaoks on krüpteeritud vestluste lahtimurdmine kukepea. Kuigi praegu on jälgimatult suhtlemiseks kasutuses erinevad äpid ja messenger’id, näiteks X-IM Messenger, soovitavad Telegrami tuttavad netiturvalisuse spetsialistid nende asemel hoopis Tori, mis on juba aastaid oma usaldusväärsust tõestanud.

wikileaks eestiSelgus, et WikiLeaks.ee-le andis elu julge Saaremaa noormees Karl-Sten Suurna (19), kelle sõnul on lehe põhieesmärgiks tõlkida eesti keelde WikiLeaks.orgis avaldatud dokumente ja pressiteateid ning võimalusel avaldada ka põnevat kohalikku materjali. Kuna üksi aga kõike ei jõua ega oskagi, otsib ta vabatahtlikke abilisi, kes näiteks WikiLeaksi tekste tõlgiksid ja toimetaksid.

“Algselt valmistasin lihtsaid veebilehti, millest arenes idee teha midagi suuremat ja ausat, mitte raha teenimise eesmärgil,” selgitab kevadel Kuressaare Ametikoolis tarkvara ja andmebaaside eriala lõpetanud Suurna, kes plaanib sügisest hakata mandril ärikorraldust õppima. Oma inspiratsiooniallikate ja eeskujudena nimetab rõõmsameelne ja alati abivalmis noormees Alan Wattsi, Steve Jobsi ja Julian Assange’i.

“Minu suurim soov on anda kõikidele Eesti kodanikele midagi uut. Minu jaoks pole oluline inimese nahavärv ega keel, mida ta räägib – tähtis on see, et inimesed teaksid tõde,” kommenteeris noor maailmaparandaja Telegramile.

 

Vaata ka WikiLeaks.ee ja Eesti WikiLeaksi Facebook

Fotod: bmmd/deviantart.com, Facebook

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt