Lõuna-Ameerikas avastati kolm müütiliste draakonitega sarnanevat sisalikuliiki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. aprill 2015 kell 11:23gronckGrupp teadlasi avastas Lõuna-Ameerikast Andidest kolm uut sisalikuliiki, mis näevad välja nagu miniatuursed mütoloogilised draakonid. Uued liigid erinevad oma sugulastest ennekõike värvi ja soomuste asetuse poolest. Teadlaste sõnul tõestab nende leid, et selle perekonna sisalike liikide arvu on tunduvalt alahinnatud ning seda märkimisväärse biomitmekesisusega piirkonda Andides tuleb põhjalikumalt uurida, enne kui veel avastamata liigid välja surevad.

 

Teadlased kirjeldavad oma leide Zookeysis avaldatud uurimuses, tuues esile nende välimuse ja DNA erinevust seni avastatud liikidest. Sisalikud leiti Andide pilvemetsast, mida peetakse äärmiselt oluliseks bioloogilise mitmekesisuse piirkonnaks: seal kasvab näiteks 20 000 taimeliiki, mida pole mujalt maailmast leitud. Teadlaste sõnul on 40%  Enyalioides’e perekonna sisalikest avastatud viimase seitsme aasta jooksul, mis viitab sellele, et pilvemetsa on varem üsna pealiskaudselt uuritud. Uurijaid üllatas , et “kääbusdraakoneid” polnud enne avastatud, arvestades seda, et sisalikud on piirkonnas ühed suuremate hulgast (7–15 cm pikad) ning erksavärvilisemad. Tänu teadlaste leiule on Enyalioides’e perekonda paigutatud liikide arv tõusnud 15-le.

Avastatud sisalikel on tugevad soomused ning draakoniga sarnanev välimus. Nad on ühed suuremad sisalikud Amazonase vihmametsas ning nende soomuste värvus ja muster aitab neil tõhusalt keskkonda sulanduda. Omavahel erinevad uued Enyalioides’e esindajad nii välimuse, suuruse kui ka DNA poolest. Uutele sisalikuliikidele pandi nimeks Enyalioides anisolepis, Enyalioides altotambo ja Enyalioides sophiarothschildae.

rothschild

E. sophiarothschildae

 

Enyalioides sophiarothschildae’le pandi nimi Sophia Rothschildi järgi, kes on bioloogilise mitmekesisuse uurimisele, liikide kirjeldamisele ning säilitamisele pühendunud fondi BIOPAT toetaja. Sisalik avastati 1500 meeetri kõrguselt merepinnast, Huallaga jõe lähistelt. Tal on rohekas-must selg, mida katavad teravad soomused, ning iseloomulik valge laik kurgu all.

aniso

 E. anisolepis

 

E. anisolepis sai nime kreeka sõnast, mis tähendab ebaühtlasi soomuseid, sest looma seljal, külgedel ja jalgadel asetsevad erineva suurusega soomused. Sisaliku kuklast turritavad välja ka koonusjad ogad. Liigi isased on musta-rohelisekirjud ning emased kahvatupruunitäpilised. Loomad elavad Põhja-Peruus ning Lõuna-Ecuadoris, 724–1742 meetri kõrgusel merepinnast.

gronck

E. altotambo

 

E. altotambo sai nime aga Ecuadori linna Alto Tambo järgi, kust erkroheline sisalik leiti. Loom meenutab kõige rohkem tillukest draakonit ning sarnaneb E. oshaughnessyi’le, kuid erineb tollest silmavärvi ning soomuste püsiva suuruse poolest.

Sisalikud avastanud teadlased loodavad, et nende leid tõstab teravamalt päevakorda pilvemetsade säilitamise vajalikkuse: praegu ohustab neid hävimine lageraie tõttu, millega rajatakse nende asemele karjamaid. Ühtlasi loodetakse innustada teisi teadlasi senisest tõsisemalt uurima asjakohast piirkonda ning loodushuvilisi toetama ja rahastama ekspeditsioone bioloogilise mitmekesisuse keskustesse.

 

Allikad: LiveScience, Smithsonian Science News, Capital OTC

Fotod: Dr. Omar Torres-Carvajal, Pablo J. Venegas, Luis A. Coloma

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt