NASA kavatseb asteroidi Maale lähemale “sikutada“

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2013 kell 14:15 

NASA teadlased on välja töötanud plaani püüda kinni ja kotti toppida“ üks väiksem asteroid ning tuua see lähemaks uurimiseks Kuu orbiidile. Ambitsioonika plaani elluviimiseks peab USA president Barack Obama eraldama 2014. aasta riigieelarves projektile 100 miljonit dollarit, kirjutab Huffington Post.

 

 

Kuigi “asteroidi-rodeo“ kõlab nagu ulmefilmi stsenaarium, on tegu tõepoolest reaalse plaaniga, mis on osa NASA pikaajalisest projektist. Kui enne plaaniti saata mõnele Maa-lähedasele asteroidile mehitatud kosmoselaev, siis “galaktiline lasso“ aitaks tuua kosmosekivi Maale lähemale ja vähendaks projekti kulusid.

Asteroidilt plaanitakse võtta kivimiproove, mis võimaldaks rohkem teada saada Päikesesüsteemi kohta ja aitaks samas tõhusamalt Maad kosmiliste ohtude eest kaitsta. Plaani järgi peaks mehitamata kosmoseaparaat aastal 2019 püüdma kinni ühe umbes 500 tonni kaaluva ja 7,5-meetrise läbimõõduga asteroidi ja vedama selle Kuu orbiidile, enne kui Orioni kosmosekapsliga saadetakse välja 4-liikmeline meeskond seda uurima.

Florida senaator Bill Nelson, kes tutvustas asjakohast kava pressikonverentsil, ütles, et tegu on väga nutika plaaniga – tuleb lihtsalt leida üks sobiv asteroid, püüda see roboti abil kinni ja siiapoole tuua. Donald Yeomans, kes juhib NASA maalähedaste objektide programmi, kirjeldas keerulist meetodit piltlikult “krookpaelaga kinni nööritava kotina“: asteroid pannakse “kotti“ ja “sikutatakse“  päikesetuult energiaallikana kasutava roboti abil sobivasse kohta.

Yeomans rahustas ka neid, kes kardavad “Armageddoni“ stiilis maailmalõppu (sellenimelises USA filmis (1998) Bruce Willisega peaosas kirjeldatakse NASA ponnistusi päästa Maa seda ähvardava asteroiditabamuse eest – toim.), mis võib saabuda siis, kui operatsioon luhtuks ja asteroid kogemata hoopis Maa poole teele saadetaks, öeldes, et tegu on nii väikese asteroidiga, mis põleks enne Maa atmosfääri sisenemist ära.

Üks NASA ametnik ütles uudistekanalile NBC News: “See plaan aitab meil tõestada, et me oleme targemad kui dinosaurused,“ viidates sellele, et ürgloomade väljasuremise üheks põhjuseks peetakse just asteroiditabamust Maale.

Huffington Post kirjutab ka, et selle projekti raames olevat üks asteroid olnud juba “lõa otsa“ püütud, aga veebruaris Venemaale kukkunud meteoriit külmutas edasise tegevuse. Umbes 10 tonni kaalunud ja 54 000 km/h kihutanud maaväline tulekera, mis põhjustas Siberisse kukkudes kaost ja hävingut, võinuks tabada hoopis Suurbritanniat, kui ajastus oleks olnud pisut teine, ütlevad teadlased.

 

Allikad: Huffington Post, David Icke’i blogi, Novaator

Foto: WMUR

 

Toimetas Õnne Puhk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt