Psühhopaadi välimääramine: kuidas neid ära tunda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2020 kell 19:20psych

Üha enam jõuab peavoolumeediasse teateid uuringutest, mis näitavad psühhopaatia seotust valitsusasutuste, finants- ja äriühingute ning muude võimupositsioonidega. Paratamatult näib, et tänapäeva ühiskond ongi vormitud psühhopaatide järgi. Üks selle nähtuse uurijatest, Stefan Verstappen näitab psühhopaatia rolli kaasaegses kultuuriruumis.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt novembris 2013.

 

Stefan H. Verstappen, Kanadas sündinud kirjanik, maailmarändur, kunstnik ja võitluskunstide spetsialist, avaldas 2010. aastal raamatu „The Art of Urban Survival: A Family Safety and Self Defence Manual“, mille esimeses peatükis hoiatab ta inimkonda meid ümbritsevate psühhopaatide eest. Verstappeni sõnul täidavad linnakeskkonnas kurjategijad kiskjate rolli. Enese kaitsmiseks meie planeedi kõige ohtlikuma kiskja, psühhopaadi eest peaks iga inimene õppima märkama neid enda ümber.

Kõikidest meie ühiskonnas tegutsevatest kriminaalsetest tüüpidest saab just psühhopaati pidada kõige hävituslikumaks, edukamaks ning samas teiste jaoks kõige vähem mõistetavaks. Enamik inimesi arvab ilmselt, et psühhopaadid on harvad üksikjuhtumid ühiskonna madalamates kihtides. Tegelikkus on aga vastupidine.

Psühhopaadid ei ole üksikud heidikud psühhiaatriahaiglates, nad on täiesti arvestatav hulk inimesi meie ühiskonnas ning psühhiaatriahaigla asemel on nad suure tõenäosusega kõrgetel ametikohtadel. Mida konkureerivam on keskkond, seda armutumad on petustrateegiad ning just neis ühiskonna kõrgkihtides, kus ringleb raha ja võim, on psühhopaatidele omane kahetsustunde puudumine peaaegu et edu aluseks. See on keskkond, kus edukas olla saabki ehk ainult