Saladuslik ehitis tekitab putukateadlastes hämmeldust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 20:40547733_652646694753325_964454713_nPaar nädalat tagasi pöördus Peruu Amazonase vihmametsades ekspeditsioonil käinud Troy Alexander Redditi putukate alafoorumis putukahuviliste poole, et saada teada, kes on ehitanud keeruka struktuuri, mida tal mitmel korral kohata õnnestus. Ta oli samasse foorumisse ka varem postitanud, kui ta esimest korda veidra moodustisega kokku puutus, kuid arvas siis ise, et tegemist on mõne ööliblika poolelijäänud kookoniga. Kahtlus hakkas tekkima alles siis, kui ta nägi, et moodustised on pooleli jäänud kahtlaselt samasse faasi. Nüüd on tema fotod jõudnud ilmselt iga putukateadlaseni, kes vähegi internetis liigub, kuid keegi ei ole suutnud ehitajat identifitseerida.

 

bE1PAXJ

Moodustise kohta on palju teooriaid, kuid ühtset vastust ei ole. Alexander ise ei kujutanud ettegi, et ta võib olla avastanud uue liigi, ning seepärast tegi ta ainult pilte, mitte ei uurinud näiteks kookoni sisemust. Ka see, et tegemist on mune sisaldava kookoniga, on tegelikult oletus. Tõenäoline on aga, et ehitatud tara peab kaitsma kookonit võimalike ründajate, näiteks sipelgate eest, kes kleepuvasse võrku kinni jääksid. Samuti peavad asjatundjad tõenäoliseks, et ehitise autoriks on mõni senitundmatu ämblikuliik, kuigi välistatud pole ka, et 2 cm diameetriga on hakkama saanud mõni muu vihmametsas elav putukas.

ku-medium

Alexander on ise tagasi kodumaal USA-s, kuid järgmisel aastal läheb samasse paika ekspeditsioonile tema sõber, kes asjasse selgust saaks tuua. On muidugi ka võimalus, et putukas muneb vaid kindlal ajal aastas, ning siis läheb müsteeriumi lahendamiseni veelgi rohkem aega.

1009855_652646428086685_1386819442_n

Leid on eriti huvitav seetõttu, et aia ehitamine oma vara ümber tundub nii inimesele omane, kuid võib juhtuda, et ka see strateegia on vanem kui meie. 

 

Allikad: Reddit, io9

Fotod: Troy Alexander

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt