Kaneel on põletikuvastase toimega ja aitab diabeedi vastu

7. veebruar 2019 kell 9:02



cinnamon

Kaneeli ravipotentsiaal on sama rikkalik ja kompleksne kui selle maitse ja aroom ning selle nimekirja eesotsas leiab veresuhkru tasakaalustamise ja põletikuvastase toime. Kaneel on vürtsina väga tuntud, kuid selle ravitoime on laiemale avalikkusele vähem teada.

 

Kaneeli nime all müüakse tegelikult mitme veidi erineva taime koort. Kõige algupärasemaks loetakse praegu suhteliselt vähe kasutatavat vormi Cinnamonum verum (sõna otseses mõttes “tõeline kaneel“), mida nimetatakse ka Tseiloni (Sri Lanka iidne nimi) kaneeliks selle piirkonna järgi, kus seda esimest korda kultiveeriti. See on üsna harva esinev ja kallis kaneel.

Teised liigid on Cinnamonum cassia (Hiina kaneel), Cinnamonum burmannii (Indoneesia kaneel) ja Cinnamonum loureiroi (Vietnami kaneel).

Peamine erinevus algupärase kaneeli ja teiste sortide vahel on see, et viimastes on suuremas kontsentratsioonis kumariini – looduslikku fütokemikaali, millel on verd vedeldav toime. Selle tõttu on Euroopa tervishoiuministeeriumid andnud välja hoiatuse suure koguse kaneeli tarbimise osas. Mõõdukas verd vedeldav toime on tervislik, kuid koos sama ülesannet täitvate ravimitega võib see osutuda eluohtlikuks. Sel põhjusel peaks loodusravi ja tavameditsiini kombineerimist alati konsulteerima spetsialistiga.

Ilma mahesertifikaadita kaneeli on tihti töödeldud vastuolulise tehnoloogiaga, mida nimetatakse elektrooniliseks või külmpastöriseerimiseks, mille käigus kiiritatakse toiduainet suure koguse gammakiirgusega. Ravieesmärgil kaneeli kasutamise puhul on oluline vahe ka selles, kas seda tarbitakse kaneelipulbrina, vee- või alkoholipõhise ekstraktina või kaneeliõli kujul.

 

Veresuhkru probleemid

Arvestatavalt suur kliiniliste ja prekliiniliste uuringute hulk toetab seda, et kaneel võib parandada nii esimese kui ka teise tüübi diabeetikute seisundit mitmel moel. Teise tüübi diabeedi all kannatajatel parandab see veresuhkru tasakaalu, vähendab glükeeritud hemoglobiini, parandab glükoosi optimeerimist kehas sarnasel moel farmaatsiatööstuse ravimitele, parandab insuliinitundlikkust ning vere lipiidide sisaldust. Esimese tüübi diabeetikutel kaitseb see kõrge vererõhu ja diabeedist tuleneva neerukahjustuse vastu, vähendab söömisjärgset veresuhkru tõusu ning aitab kaasa veresuhkru taseme langetamisele.

 

Põletikulised protsessid

Rahvameditsiinis on juba ammu kasutatud kaneeliga segatud mett kurguvalu ja infektsioonide raviks. Vähesed on aga kursis sellega, et kaneeli põletikuvastane toime on ka teaduslikult hästi tõestatud ja see sobib paljude bakterite, viiruste ja seente vastu võitlemiseks. Tuntumad patogeenid, mis ei armasta kaneeli, on näiteks pärmseen (candida), E. coli, gripiviirus H1N1, peatäid, HIV, klebsiella (kopsupõletiku ja kuseteede põletiku põhjustaja) ja stafülokokk.

Nagu paljude teiste vürtside puhul, mida inimesed on kasutanud juba tuhandeid aastaid, hakkab teadus ka kaneeli puhul alles nüüd mõistma, kui oluline see on mitte ainult toidu maitsestamiseks, vaid ka haiguste vastu võitlemisel.

 

Allikad: Green Med Info, Green Med Info 2

Loe lisaks: Web MD

Foto: Shutterstock

 

Toimetas Katrin Suik

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6