Jaapani kosmosekahur on asteroidi uurimiseks valmis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. oktoober 2013 kell 17:30



Jaapani Hayabusa 2 kosmosejaam jaoks loodud ainulaadne kahur sooritas edukalt katsetulistamise, mis oli ettevalmistus 2014. aastal toimuvaks missiooniks, teatas Jaapani kosmoseuurimise agentuur JAXA 21. oktoobril. Gifu prefektuuris toimunud katse eesmärk oli valmistada kosmoselaev Hayabusa 2 ette asteroididelt pinnaseproovide kogumiseks.

 

Hayabusa 2 missioon algab 2014. aasta detsembris ning selle käigus kogub kosmosesond pinnaseproove asteroidilt. Selleks on masin varustatud seadmega, mis tulistab asteroidi pinda 100 meetri kauguselt metallkestaga laskemoonaga, mille liikumiskiirus on 2 km/s. JAXA loodab luua paarimeetrise diameetriga kunstliku kraatri, millest teadlased saavad koguda proove, et uurida asteroidide moodustamist. Värskest kraatrist proovide kogumine võimaldab saada proove, mida keskkond pole veel mõjutanud.

Kuigi alguses oli kahuri kalibreerimisel raskusi, on JAXA sõnul probleemid juba lahendatud. “Me lahendasime edukalt mitmeid seadme väljatöötamisega seotud probleeme, katsete ajal tabas kahur märki täpselt ja väljaarvestatud kiirusega,“ ütles JAXA insener Takanao Saiki.

Jaapani teadlased alustasid aktiivset asteroidide uurimist Hayabusa missiooniga ja esimene kosmoselaev naasis Maale 2010. aasta juunis, pärast 500-meetrise läbimõõduga S-tüüpi asteroidi uurimist. Hayabusa 2 on esimese kosmosejaam järeltulija ning selle õhkutõus on plaanitud 2014. aastaks, tema ülesandeks on uurida C-tüüpi asteroidi, mida nimetatakse 1999 JU3-ks ja mis sisaldab teadlaste arvates suuremat kontsentratsiooni orgaanilist ainet ja vett.

“Mineraalid ja merevesi, mis moodustavad planeedi Maa ja eluks vajalikud materjalid, on teadlaste arvates otseses seoses primitiivse päikeseuduga päikesesüsteemi tekkimise alguses. Me loodame selgitada elu päritolu, analüüsides proove, mis on pärit ürgselt taevakehalt, nagu C-tüüpi asteroidilt, et uurida orgaanilist ainet ja vett päikesesüsteemis ning seda, kuidas nad eksisteerivad koos, samal ajal üksteist mõjutades,“ kirjutab JAXA oma kodulehel.

Siiani on 1999 JU3 uurimine näidanud, et see on umbes 920-meetrise diameetriga asteroid, mille pinna peegeldumisnäitaja on 0,06 (skaalal 0–1) ja pöörlemisaeg umbes 7,6 tundi. Hayabusa 2 peaks jõudma oma sihtmärgini 2018. aasta keskel ning pöörduma tagasi Maale aastal 2019.

 

Allikas: RT

Foto: alrasub.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt