Maad võib ümbritseda tumeda aine ketas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. jaanuar 2014 kell 10:27



Tumeaine moodustab universumi ainest arvatavasti ligi 80%, kuid keegi ei tea, mida ta endast täpselt kujutab. Nüüd on teadlased käinud välja väga esialgse ja kinnitamata oletuse, et ka meie Maakera juurde võib olla kogunenud märkimisväärsel hulgal seda salapärast, silmale nähtamatut ja mõõteriistadele mõõtmatut ollust.

 

Texase Ülikooli teadlane Ben Harris väitis hiljuti San Franciscos toimunud Ameerika Geofüüsikaliidu konverentsil, et Maa-lähedase tumeaine rohkust võib järeldada ühe Maa ümber tiirutava satelliidi orbiidi ülitäpsest analüüsist. Satelliidi orbiiti võimaldab ülimalt täpselt analüüsida asjaolu, et see on GPS-süsteemi satelliit, geopositsioneerimisega tegelev tehiskaaslane, mille orbiit on väga-väga täpselt teada.

Harris väidab, et satelliidi liikumise väikesi kummalisi üksikasju võib tõlgendada Maad ekvaatori kohal ümbritseva tumeaineketta gravitatsioonilise mõjuga. Harris on ka välja arvutanud, et ketas on umbes 190 kilomeetrit paks ja ta läbimõõt on umbes 70 000 kilomeetrit.

Harrise arvutustulemused ei ole siiski lõplikud, sest praegu pole ta veel arvesse võtnud relatiivsusteoreetilistest nähtustest tingitud mõjustusi satelliidi liikumisele, samuti ka Kuu ja Päikese gravitatsioonilist mõju.

 

 

Allikad: ERR Teadus, New Scientist

Samateemaline teadustöö varasemast:  Stephen L. Adler, Princeton

Pilt: fastangel.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt