Austraallane vaikis aasta aega, et pöörata tähelepanu loomade väärkohtlemisele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. jaanuar 2015 kell 20:06aspey 1James Aspey on Austraaliast pärit eratreener, kes otsustas kaastundest loomade vastu terve aasta mitte rääkida. Vaikides reisis mees 365 päeva ümber Austraalia, et levitada sõnumit loomade – nende, kes ise enda eest rääkida ei saa – väärkohtlemisest.

 

Pärast 12-kuulist vaikimist esines James Austraalia hommikutelevisiooni saates “Sunrise”, kus tehti mehega esimene intervjuu. Esimesele küsimusele, mis tunne on pärast 12 kuud vaikimist taas rääkida, andis James hääletult käte abil mõista, et küsima peaks hoopis, miks ta seda tegi.

Selle peale küsiski saatejuht: Miks sa seda tegid?

James vastas naeratades: Tänan küsimast. Põhjus, miks ma otsustasin aasta aega vaikida, oli tõsta teadlikkust meie planeedi hääletutest ohvritest – loomadest. Me kõik ütleme, et armastame loomi ja oleme loomade julma kohtlemise vastu, aga ometi maksame me teistele inimestele, et nad loomi tükeldaksid, piinaksid ja tapaksid. Selleks ei ole tegelikult mitte mingit põhjust, sest tervislikuks toitumiseks ei pea sööma loomi. Me sööme loomi ainult maitse pärast. Seega otsustasin olla aasta aega hääletu, sest ka nemad on hääletud. Kuid tegelikult pole ka loomad hääletud: nad nutavad valu pärast, karjuvad hirmust ning seda tehes kasutavad nad oma häält, andmaks meile märku, et nad piinlevad.

aspey 2

Probleem on aga selles, et me ei kuula neid. Neil on käte asemel tiivad, neil on karvad ja soomused; nad on teistsugune liik kui meie ning me ei võta nende piinasid tõsiselt. Ma tegin seda, et tõsta sellekohast teadlikkust ja anda teistele märku, et loomi ei pea sööma. Olen viimased paar aastat olnud vegan, ma olen vastu loomade ekspluateerimisele ja julmale kohtlemisele, ma ei tarbi ühtegi loomset toodet ning soovin inimesi teavitada, kuivõrd kerge ja tervislik on nõnda elada imelist elu.

 Kuidas on inimesed sinu ettevõtmisele reageerinud?

Sõltub inimesest, mõned ei saanud üldse aru, mida ja miks ma seda tegin. Kuid ma sain ka tohutult palju positiivset tagasisidet ja kokkuvõttes oli see aasta väga positiivne kogemus.

 

Mis tunne on taas üle aasta aja rääkida?

Üsna veider tunne on, kõik tundub teistmoodi, pean esialgu vähe rääkima ja sellega taas harjuma.

 

Pikem intervjuu James Aspeyga:

 

Vaata ka: James Aspey Facebook ja blogi

Foto: James Aspey Facebook

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt