Südamlikud lood loomadest tõestavad, et ka neil on hing

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. jaanuar 2014 kell 20:14Loomad on võimelised kaastundeks, armastuseks, vapruseks ja siiruseks palju suuremal määral, kui enamus inimesi kahtlustadagi oskab. Toome teieni mõned hämmastavad lood loomadest, mis tõestavad, et ka loomadel on suur süda ning ilus hing.

 

1. Gorilla Koko on imepärane loom. Ta ei oska mitte ainult viibelda 1000 märki ja aru saada umbes 2000 ingliskeelsest sõnast – tal on ka tohutu empaatiavõime. Siin videos on näha, kuidas Koko reageerib kurvale stseenile ühes oma lemmikfilmis “Tea with Mussolini”. Ta jälgib filmi süvenenult ning vaid siis, kui algab kurb stseen, kus väike poiss saadetakse rongile ja ta peab oma sugulastega hüvasti jätma, pöörab ta ümber, et mujale vaadata. Seejärel ta näitab märkides “kulmukortsutus, kurb, nutma, halb, mure, ema ja armastus“ ning ta silmad on vesised. See näitab, et gorillad võivad olla suutelised tundma empaatiat väljamõeldud inimtegelaste suhtes, keda kujutavad näitlejad.

2. Aafrika hallpapagoi Alex tundis värve, numbreid, kujundeid, õppis selgeks üle 100 inglisekeelse sõna ning oskas öelda loogilisi lauseid. See kõik tegi temast ilmselt maailma kuulsaima rääkiva linnu. Ühel õhtul pani dr Pepperberg, kes oli Alexiga kõige rohkem töötanud, lindu ööseks tagasi puuri, kui Alex vaatas talle otsa ja ütles: “Ole tubli. Ma armastan sind.” Hommikul leiti Alex oma puurist surnuna.

Screen Shot 2014-01-04 at 7.55.58 PM

3. Pimedate juhtkoerad Salty ja Roselle said Dickini medali selle eest, et nad juhtisid 9. septembri rünnakute ajal oma omanikke üle 70 korruse treppidest alla ning ohutusse kohta, ilma et oleksid kordagi rahu kaotanud. Kumbki koertest ei lahkunud oma inimese kõrvalt ega näidanud välja hirmu isegi siis, kui nende peale kukkus veidi rususid.

Screen Shot 2014-01-04 at 7.59.20 PM

4. Jack Russelli terjer nimega George mängis 2007. aastal viie lapsega, kui äkki ründasid neid pitbullid. “George üritas meid kaitsta nende poole tormates ja haukudes,” ütles üks lastest rünnaku kohta, “aga nad hakkasid teda hammustama – üks peast ja teine seljast.” Koera vapper tegutsemine päästis lapsed, aga maksis talle tema enda elu. George sai postuumselt medali vapruse eest.

 

5. Beluga vaal nimega Mila päästis sukelduja Yang Yuni elu, kui naine osales vabasukeldumise konkursil ning tema jalad tõmbusid sügavas vees halvavalt krampi. Naine ise arvas, et ta upub ära, kuid õnneks märkas Mila tema raskusi ning lükkas ta oma ninaga tagasi pinnale.

Screen Shot 2014-01-04 at 8.01.57 PM

 

6. Kass Oscar elab hoolduskodus ja üldiselt ta ei armasta inimestega seltsida. Ometi on Oscaril anne tunda ette surma ning kui ta tunneb, et kellelgi on peagi aeg minna, läheb ta nende voodile istuma, haiget lohutades ja valvates. Hooldekodu töötajate sõnul on nad äärmiselt kindlad kassi “ennustusvõimes” ning et kass lihtsalt ei lähe pikutama, vaid on konkreetselt valves.

 

7. Staffordshire bullterjer Oi päästis oma omaniku elu, kui nende majja tungisid kolm meest matšeetedega. Kui perenaine oli jäänud kööki lõksu ühe sissetungija ja oma koeraga, siis Oi ründas meest ning ajas ta majast välja. Oi sai kogu juhtunu käigus vigastada, aga ta suudeti haiglas päästa. Kaks aastat hiljem suri ta vähki. Oile anti postuumselt PDSA kuldmedal, mis on kõrgeim auhind tsiviilloomale vapruse eest.

Screen Shot 2014-01-04 at 8.04.57 PM

 

8. Gorilla Kwibi kasvatati üles Damian Aspinalli poolt Inglismaal. Kui ta sai viieaastaseks, viis Damian ta tagasi Aafrikasse, et ta saaks elada vabana. Kuid kui Damian naases Lääne-Aafrikasse viis aastat hiljem, et oma sõpra leida, hoiatati teda, et Kwibi oli muutunud inimeste vastu vaenulikuks. Damien ei pidanud hoiatust millekski ning läks teda otsima, hüüdes teda samal moel nagu ta vanasti oli teinud. Lõpuks ilmuski Kwibi jõekallastele, olles ära tundnud oma vana sõbra hüüde. “Ta vaatas minu silmadesse sellise intensiivsuse ja armastusega. See oli hämmastav kogemus,” ütles Damien, “Ta ei lasknud minust lahti. Ma võin ausalt öelda, et see oli üks minu elu parimaid kogemusi.”

 

9. Saksa lambakoer Leo hakkas pimedale spanjelile Elliele juhtkoeraks niipea kui ta tema perre adopteeriti. Koerte omaniku Jean Spenceri sõnul on Leo väga kaitsev ning karjatab jalutuskäikudel rahutumaid koeri Elliest eemale.

Screen Shot 2014-01-04 at 8.08.36 PM

 

10. Sanaga-Yongi šimpansite päästekeskuses võisid töötajad näha ebatavalist vaatepilti. Kui üks šimpansitest, Dorothy, suri südamepuudulikkusesse ning minema viidi, jäid rohkem kui tosin teist šimpansit täiesti vait ning vaatasid ainiti Dorothyt. Keskuses töötanud Monica Szczupider ütles selle kohta: “Šimpansid pole vaiksed. Nad on seltskondlikud, valjud, vokaalsed olendid, kellel on tavaliselt relatiivselt lühike keskendumisvõime. Kuid nad ei võtnud oma silmi Dorothylt ning nende vaikus rääkis valjemini kui miski muu.”

Screen Shot 2014-01-04 at 8.10.14 PM

 

 

Allikas: Buzzfeed 

Fotod: npr.org, wikipedia.org, treehugger.com, newsshopper.co.uk, menmedia.co.uk, dailymail.co.uk

 

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt