Tervendajate ja ravitsejate meeliskivi ametüst rahustab, puhastab ja kaitseb

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. detsember 2016 kell 21:43ametystHuvi kristallide vastu on viimastel aastatel kasvanud lausa plahvatuslikult. Üle Eesti on julgelt üle poolesaja kaupluse, kes peamiselt kristallidele keskenduvad ja ainuüksi Tallinnas on mitu keskust, kus spetsiaalsetes neid iidseid kive täis ruumides lõõgastumas ja end laadimas käia. Eelmisel nädalal saabus aga Tulika tänava Kristallitemplisse korraga ligi 2 tonni ametüstkristallidest geoode, mis on kaevandatud Brasiilia maapõest. Kuna nii palju vägevaid kive korraga pole siia varem toodud, on paslik ametüstiga lähemalt tutvust teha.

 

Kes on ametüst?

Kasutamegi siinkohal vormi “kes”, sest ametüstgeoodid on nagu elavad hinged – kõrgem eluvorm, mis täidetud miljonite aastate tarkuse ja elujõuga. On pakutud, et ametüsti vanus võib olla umbes 7–7,5 miljonit aastat. Kui eakad imelised maaasukad tegelikult on, seda ei tea keegi.

Miljonite aastate kristallide kasvamise ajal on kivid viibinud planeedi Maa ja universumi ühises infoväljas, salvestades endasse kõik, mis selle aja jooksul liikvel on olnud. Kui keskenduda ja tunnetada, siis võib tajuda kristallides olevat tarkust, infot ja elujõudu. Ametüstgeoodid toetavad tunnetamist ja mediteerimist.

Kõige rohkem leidub ametüsti Brasiilias ja Uruguais, laialdaselt ka USA-s, Inglismaal, Kanadas, Mehhikos, Siberis, Indias, Madagaskaril ja isegi meie naabrite juures Soomes.

amethyst_freeform

 

Ametüsti hiilgavast ja huvitavast ajaloost Kleopatrast ristiusuni

Vikipeedias on öeldud, et ametüsti nimetus tuleneb kreekakeelsest sõnast a-methystos, mis tõlkes tähendab „mitte purjus”.

Antiikajal usuti, et ametüst kaitseb kivi kandjat liigse veini tarbimise eest ning aitab mõtted selged hoida. Ametüsti vibratsioon on ülimalt kõrge, aga alkoholi vibratsioon väga madal. Ametüsti energia ei lase madalat alkoholi vibratsiooni ligi.

Ametüst on olnud kõrgelt hinnatud ja ülistatud kivi vanakreeka ja Egiptuse kultuuris. Filmides ja ajalooraamatutes on räägitud maailmakuulsast ja võluvast Kleopatrast, kes kandis lemmikehtena pilkupüüdvat ametüstiga sõrmust. Väidetavalt püüdis ametüstsõrmus Rooma valitseja Julius Caesari ja Rooma tuntud väejuhi Marcus Antoniuse südame.

kleopatra

Ametüstist ehted olid Rooma naiste seas väga populaarsed, eriti vallaliste hulgas, kes tahtsid endale väärilist partnerit, ja vanemate daamide seas, kes soovisid tunnustust ja ülistust. Kivi aitavat suurendada armastajate vahelist kontakti. Armastajad kinkisid teineteisele ametüstist ehteid, et hoida sidet ja armastuse tunnet.

Ametüsti on üks 12-st kalliskivist, mis katsid piiblilugudest tuntuks saanud ülempreester Aaroni rinnaplaati. Ametüst on alati olnud müstikute kivi. Keskajal oli ta ristiusus tähtsal kohal. Kivi kaitses kiusatuste eest ja suurendas vaimsust. Piiskopid kandsid ametüstiga sõrmuseid ja jõid ametüstpeekrist veini. Teda on nimetatud ka piiskopikiviks.

On teada, et XVIII sajandil oli ametüsti ja teemandi hind sisuliselt võrdne. Eelmise sajandi algul langes ametüstihind, kuna nõudluse tõusuga hakati kivi rohkem kaevandama ja tekkis palju uusi kaevandusi Uruguais ja Brasiilias. Uute leiukohtade avastamine on ametüsti väärtust vähendanud, kuid muutnud väärika ajalooga kaunitari kõigile taskukohaseks.

 

Huvitavaid fakte ametüsti kohta

Ametüstgeoodi suurusrekord kuulub 3,3 meetri kõrgusele ja 2,5 tonni kaaluvale Uruguay Valitsejannale. Pompöösse kivi väljakaevamine ja maapinnale toomine kestis kolm kuud. Kui geoodi ühte külge ettevaatlikult avaused tehti, selgus, et geoodi sisu oli kaetud erakordselt kõrgekvaliteetsete kristallidega, mis vastavad ehtekivile seatud kvaliteediklassi nõudele. Hetkel kuulub hiiglaslik geood erakogusse ja on vaatamiseks välja pandud Austraalias.

 

Ametüsti tervist toetavad omadused. Miks ametüst on tervendajate ja ravitsejate lemmikkivi?

Tervendajate maailmas on ametüsti kohta palju väiteid, kuidas kivi on inimesi aidanud tervise probleemide korral. Kultuslikuks saanud kivi on kirjeldatud nii:

  • kaitse negatiivsuse eest – ametüst on võimas energiaga kivi, millel on laiaulatuslikud kaitseomadused. Ametüst on haruldaselt kõrge vibratsiooniga, kaitseb vampiirsete ja psüühiliste rünnakute eest, transformeerides ründeenergia armastuse energiaks. Kivi aitavat leevendada peavalusid ja surveid peas;
  • ametüst kui energiapuhastaja – ametüstil on tugev puhastav vägi, mis tõstab vaimset teadlikkust. Kivi vibratsioon lahustab energeetilise mustuse ning võimaldab inimesel muuta otsuste tegemine lihtsaks ja vabamaks. Inimesel tekib soov oma elu kergemini elada ja oma tegude eest ise vastutada;
  • kivi kui parim sõltuvustest ja alkoholiprobleemidest vabastaja – vanad roomlased väitsid, et kivi aitavat jagu saada igat liiki sõltuvusest ja mõttemustritest, hoiab liigsest veinijoomisest ja prassimisest. Kivi pidavat lahustama kõikvõimalikke emotsionaalseid blokeeringuid;
  • ametüst kui rahustaja, leevendaja ja tasakaalustaja – ametüst rahustab, tasakaalustab, vähendab stressitaset ja aitab luua rõõmsama meele, hajutades viha, raevu, hirmu ja ärevuse. Leevendab kurbust ja leina, vaigistab peavalu ja vabastab pingest, on toeks paanikahoogudel. Ametüst toetab tervist, loob rõõmsamat meelt ja aitab tõsta elukvaliteeti;
  • ametüstkoobas kui une tooja ja unne suigutaja, unekivi – ametüstist olevat palju kasu, kui vaevab unetus, mis on tingitud ülemäära aktiivsest meelest, ülemõtlemisest ja rahutusest. Kivid pidavat pakkuma kaitset korduvate halbade unenägude eest, õudusunenägude ja luupainajate eest;
  • laulikutele hääle andja ja loomingu looja – ametüsti on eriti kasulik kanda kurgu või südame piirkonnas. On räägitud lugusid, kus ametüstkaelakeede kandmisel pareneb lauluhääl ja leevenevad kurguhaigused. Ametüstkoopa ees istudes tulevat paberile lembelised laulunoodid ja imelised pintslitõmbed. On mainitud ametüsti abist kopsu- ja hingamisteede probleemidega korral;
  • ametüst olevat suurepärane verepuhastaja – ametüst abistavat madala vererõhu, kehvveresuse ja teiste verehaiguste korral. Hoides ametüstist kivi nahal sinise pleki peal, kiirendavat ta selle lahustumist, vähendavat traumade vigastustest tekkinud vaegusi ja turseid;
  • ametüst kui veepuhastaja – ülimalt hea kivi kristallivee tegemiseks. Kivi rikastab vett kõikide oma võrratute omadustega, mida võib kasutada joomiseks või söögitegemiseks;
  • ametüst olla kasulik soolestikule – ametüst reguleerib soolestiku floorat, aitab eemaldada parasiite ja soodustab vee taasimendumist.

 

Mis on geoodid?

Geood on kristallide kogumik, mis moodustab ühtse terviku. On teooria, et mitmeid miljoneid aastaid tagasi, kui maakoor nihkus, kerkis ja kokku kuhjus, jä erinevate kihtide vahele palju õhumulle. Geood ongi õhumulli sisu, mis aja jooksul kasvas täis sissepoole imelisi kristalle. Seega pole ühe geoodi näol tegemist üksnes ilusa „kivividinaga”, vaid grupi „sõpradega”, kes aitavad kaitsta kodu, ruume või mistahes esemeid puhastada.

Kristallgeood ehk koobas on parim kaaslane meditatsioonil või rännakul. Kivi valides tuleb lähtuda oma sisetundest. Milline kivi köidab tähelepanu, hakkab silma, kõnetab või annab soojema tunde. Inimene võib olla arvamusel, et ta valib poes ise endale kivi, aga tõenäoliselt valib iga kivi ise endale peremehe.

49a4411a32ce82e152ca356f56ed8925

 

cea0e46fa9937e5df8f41bb3fb46ca34

Kuidas ametüstgeood inimest aitab ja toetab?

Geoodide kohta on öeldud, et nad suudavad haarata ümbritsevast keskkonnast negatiivseid energiad, puhastada need ning seejärel vallandada samasse ruumi puhtamad ja kõrgema vibratsiooniga energiad.

Ametüstgeoodid on väga head kaaslased nii kodus kui töökeskkonnas. Kodus oleks hea hoida kivi elutoas (ruumis, kus kõige rohkem viibid), tehnika läheduses, nt töölaual, arvuti või televiisori ees.

Tööl võib geoodi asetada oma töölauale. Oma paeluva välimuse ja suure sisemise väe tõttu on nad imehead lisaväärtuse ja funktsiooniga sisekujunduselemendid. Välisukse ette asetatud geood kaitseb kodu ebameeldivate ja negatiivsete külaliste eest. Pahade mõtetega inimesed lihtsalt ei taha uksest sisse astuda.

Ametüstgeoodi sisse võib panna uuenema või laadima ehteid või lemmikesemeid. Esemed soovitatakse jätta geoodi sisse või ette üheks ööpäevaks. Isegi ainult ööseks jäetud ehted on hommikul puhtamad ja taas särtsu täis.

Okultismis on ametüstile omistatud võimsat negatiivseid keskkonnamõjusid neutraliseerivat ja needuste eest kaitsvat toimet. Seda saab selgitada kivi ülimalt kõrge vibratsioonitasemega. Okultistid kannavad alati ametüsti rinnal ja taskus. Ametüsti puhtuse ja jumaliku väärtuse tõttu olevat see parim kivi ennustuste väljaütlemisel.

Vaimses maailmas on ametüst üks kõige olulisemaid kive. Kivi edendavat jumalikku armastust, andes võime taibata selle tõelist olemust. Lisaks ärgitavat isetust ning vaimset tarkust. Kivi aitab äratada intuitsiooni ja suurendab psüühilisi andeid. Ta on oivaline meditatsioonikivi. Paljud meditasioonimaailma harrastajad väidavad, et voodisse paigutatud ametüst kergendab kehaväliseid kogemusi ja toob kaasa intuitiivseid unenägusid.

 

Ametüst, Amethyst, Amethistos kui sümbol

Ametüst kujutab endast kvartskristalli, mis on oma värvi (purpursest kauni helelillani) saanud mangaanilt, raualt ja titaanilt. Mida heledam kivi, seda noorem. Mida tumedam kivi, seda vanem ja väärtuslikum.

Kuna ametüst tekib kivimites olevates suletud õõnsustes (mullis), siis sümboliseerib ta enesessesüvenemist ning vaimu ja mateeria ühinemist.
Ametüst on kolmanda silma ja kroontšakra kivi

Ametüst aitab rahustada ja leevendada hingelisi probleeme. Ta on hingekivi, mis vaigistab meele ja avab ukse vaimsesse maailma. Kristlikud müstikud nimetavad teda alandlikkuse ja andumuse sümboliks.

Kasutades kivi meditatsioonis, avab ta teise reaalsuse. Ta mõjub oma kõrge vibratsiooni ja lilla energiaga vaimsete meelte arengule. Ta soodustab uute ideede omaksvõtmist, suurendab loovust, intuitsiooni ja sügavate mõtete mõistmist. Ametüst aitab kõrvaldada hirmud muutuste ees ja toetab, et tulevikku suhtumine oleks rahulikum. Ta parendab mälu.
Ametüsti lilla energia

Ametüst vahendab aura lillat energiat, mis on paljude teooriate kohaselt puhastava ja tervist toetava toimega. Lilla värv näitab inimese vaimseid võimalusi ja aitab kõigest vanast ja mittevajalikust loobuda. Ta sobib kasutamiseks suurtel üleminekuperioodidel ja aitab valmistuda surmaks. Tema lillas värvuses on ühinenud taeva ja hinge sinine ning maa ja vere punane värv.

 

Hooldamine on hõlbus

Ametüsti peetakse tema kõrge vibratsiooni tõttu kõige intelligentsemaks kiviks. Tema puhastamise ja hooldamise kohta on olemas palju teooriaid. On öeldud, et ametüst on isepuhastuv, sest haldab universumit täielikult. Kui on soov ametüstgeoodi eest hoolitseda, siis puhasta ta 1–2 korda kuus voolava vee all. Ametüst pleegib päikese käes heledamaks.

 

Lisaks:

Energiakeskused: kolmas silm ehk laubatšakra, kroon

Näärmed: käbinääre

Sodiaagimärk: Veevalaja, Kalad, Jäär, Ambur

Planeet: Saturn, Jupiter, Neptuun

Element: vesi

Värv: lilla, violetne

 

Allikad ja lisalugemist: Kristallitempel, Taevas ja Maa keskus, VikipeediaHingepeegel

Fotod: kristallitempel.ee, Wikimedia Commons

 

Toimetas Teresa Mängel / KristallitempelKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt