Autolaen – kas pangast või laenufirmast?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. aprill 2020 kell 16:23Foto: Pexels

Autolaen on levinud finantstoode. Sellest tulenevalt pakuvad seda nii pangad kui ka laenufirmad. Kui juurdled, kas pankade autolaenud erinevad kuidagi laenufirmade autolaenudest, siis oled tulnud õigesse kohta. Selles artiklis selgitame, kas on vahet, millisest asutusest laenu taotleda ning mis on pangalaenude peamised erinevused võrreldes teiste krediidiasutuste autolaenudega.

 

Pank või laenufirma – kas on üldse vahet?

Laen on ju ikka laen, vahet pole, kust seda taotled, eks? Tegelikult võib vahet olla küll. Esiti tuleks siiski (olenemata laenu pakkuvast asutusest) jälgida toote krediidi kulukuse määra, et saada aimu võrreldavate laenude kogukulust.

Pankadel ja laenufirmadel on kaks peamist erinevust – laenu saamise lihtsus ja intressimäärad.

 

Nõuded laenajale ehk kui lihtne on laenu saada

Autolaenu saamisele on enamasti lihtsam kvalifitseeruda siis, kui taotled seda laenufirmast, mitte pangast. Mitmed pangad on tuntud oma rangete nõuete poolest. Nende huvides ei ole, et laenaja satuks makseraskustesse ning sellest tulenevalt antakse laenu vaid siis, kui ollakse kindel, et taotleja suudab laenatud summa õigeaegselt tagastada.

See on nii pluss kui ka miinus. Kui soovid kergelt laenu saada, siis on suur tõenäosus, et pangast sa seda ei saa. Samas on see sulle ka hea, sest siis saad laenu võttes kindel olla, et ka krediidiandja on veendunud sinu maksevõimekuses.

Ikka ja jälle leidub laenufirmasid, kes satuvad ajalehtedesse seetõttu, et on laenu liiga kergekäeliselt väljastanud ning tekitanud seeläbi probleeme nii endale kui ka laenusaajale. Järgnev lugu ei ole küll otseselt autolaenust, kuid kuna tegemist on väärt näitega, räägime sellest siiski.

Laenufirma BestCredit väljastas ühele Eesti petturile laenu nii, et selle käendajaks seati ühe vanaproua maja tema enda teadmata. Pettur jäi peagi rahalistesse raskustesse, ms päädis sellega, et pahaaimamatu proua pidi laenu eest vastutama hakkama. Lugu lõppes kohtus küll vanaproua võiduga, kuid sellega kaasnes aastaid vaeva ning probleeme.

Pangad teevad laenajatele põhjalikumat taustakontrolli ning seega võid kindel olla, et isegi kui laenule on raskem kvalifitseeruda, on krediidipakkuja suure tõenäosusega usaldusväärne.

 

Intressimäär

Pangad võivad pakkuda autolaenu parematel tingimustel. See ütlus pidas aastaid tagasi paika, kuid praeguseks on olukord natuke muutunud. Enam ei erine pankade ja laenufirmade autolaenud nii drastiliselt kui varem. Väike vahe on neil aga siiski. Vaatame näiteid:

  • TF Banki autolaenu intress hakkab 5,9 protsendist aastas. Coop panga intressimäär algab 6,9 protsendist aastas.
  • Mogo autolaenu intress hakkab aga alles 21 protsendist aastas. Credit24 motolaenu intress on veelgi kõrgem. See algab 24 protsendist.

Pea meeles, et need on vaid miinimum-intressimäärad. Need tingimused, mida sulle pakutakse, võivad eelmainitud määradest erineda.

 

Kas taotleda pangast või laenufirmast?

See, kas sulle sobib paremini pank või laenufirma, oleneb sinu finantsilisest olukorrast ning autolaenu pakkumisest. Et saaksid parima võimaliku pakkumise (nii rahaliselt kui ka turvalisust silmas pidades), tee nii:

  • Uuri krediidipakkuja tausta ning veendu, et tegemist on vastutustundliku asutusega.
  • Vaata laenupakkuja leheküljel väljatoodud nõudeid laenu taotlejale ning veendu, et täidaksid enne laenu taotlemist kõik punktid.
  • Võrdle erinevate krediidipakkujate pakkumisi. Eriti pingsalt jälgi autolaenude krediidi kulukuse määra ehk kogukulu.
  • Koosta tabel, kus märgid ära oma sissetulekud ja väljaminekud, et näha, kas sinu igakuises eelarves on ruumi laenumaksetele.

Tänapäeval pole pangalaenudel ja laenufirma teenustel enam väga suur vahet. Peamine erinevus on ettevõtete usaldusväärsus. Kuigi enamik Eestis registreeritud laenufirmadest on vastutustundlikud, leidub siiski mõni, mis väljastab laene kohati liiga kergekäeliselt.

 

Tegu on sisuturundusartikliga.

 


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt