Riigikogu tõstis seksuaalse enesemääramise vanusepiiri 16 eluaastale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. mai 2022 kell 18:51Riigikogu kiitis tänasel täiskogu istungil heaks seaduse, millega tõstetakse seksuaalse enesemääramise vanusepiir seniselt 14 aastalt 16 aastale. Muudatuse peamine eesmärk on kaitsta alaealisi täiskasvanute seksuaalse väärkohtlemise eest, seisab riigikogu õiguskomisjoni pressiteates.

 

Seaduse järgi pole täisealisel lubatud vahekorda astuda noorema kui 16-aastasega. Rikkumise eest näeb seadus ette kuni viieaastase vangistuse. Alla 14-aastase lapsega vahekorda astumise eest saab seaduse järgi karistada kuni kaheksa-aastase vangistusega. Seaduses on erand lähedase vanusega noorte jaoks: lubatud on noorte omavahelised konsensuslikud seksuaalsuhted, kui täisealise ja 14–16-aastase vanusevahe ei ole suurem kui viis aastat.

Samuti tõstetakse seadusega sanktsioonimääri alaealiselt seksi ostmise eest. Kui täisealine astub alla 18-aastasega suguühtesse või paneb toime muu sugulise iseloomuga teo rahalise tasu või mis tahes muu hüve eest, näeb seadus ette kuni viieaastase ning alla 14-aastase kannatanu puhul kuni kaheksa-aastase vangistuse.

Peale selle tunnistatakse seadusega kehtetuks alaealiste erandlik abiellumisiga. Kehtiva perekonnaseaduse järgi saab vähemalt 15-aastane abielluda, kui kohus on laiendanud alaealise teovõimet abielu sõlmimiseks. Edaspidi saavad abielluda vaid täisealised inimesed.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja Raimond Kaljulaidi ning valitsuse algatatud karistusseadustiku, perekonnaseaduse ja tsiviilkohtumenetluse seadustiku muutmise seaduse (seksuaalse enesemääramise ja abiellumise eapiiri muutmine) (601 SE) vastuvõtmise poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, hääletustulemusi näed SIIT.

 

Lastekaitse liit: täna on meil pidupäev

Üksteist aastat tagasi, 21. mail 2011, esitas Lastekaitse Liit Justiitsministeeriumile ettepaneku laste seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmiseks. “Seadusemuudatust pidime aga pikalt ootama, kuid lõpuks on see hetk käes, sest tänasel täiskogu istungil kiitis Riigikogu heaks seaduse, millega tõstetakse seksuaalse enesemääramise vanusepiir seniselt 14 aastalt 16 aastale,” kirjutab liit oma Facebooki seinal.

Lastekaitse Liit soovib aga siinkohal toonitada, et lisaks eapiiri tõstmisele on oluline asjakohane teavitus, spetsialistide koolitus, vanemahariduse kui ka seksuaalhariduse tagamine.

“Oluline on vajalike ressursside eraldamine vägivalla ennetamise kokkuleppes 2021-2025 püstitatud eesmärkide ja planeeritud tegevuste elluviimiseks,” ütles liidu lapse õiguste programmi koordinaator Helika Saar 3. mail Riigikogu õiguskomisjonis peetud kõnes ning rõhutas, et kavandavate muudatuste edukuse võti on ennekõike mitmekülgne ja sihitatud teavitus.

 

Allikad: Riigikogu, Lastekaitse Liidu FB

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt