Iisraelis toimus nädalavahetusel riigi ajaloo väidetavalt suurim protest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. märts 2023 kell 12:37Foto: Twitteri ekraanikuva

Iisraelis toimus laupäeval riigi ajaloo suurim protest, mis korraldajate sõnul tõi üle riigi tänavatele pool miljonit inimest, kes protestisid vastuolulise justiitsreformi vastu, vahendab ERR.

 

Mille vastu protestitakse?

Netanyahu justiitsreform annaks valitsusele suurema sõnaõiguse kohtunike ametisse määramisel, nõrgestaks ülemkohtu rolli seadust tagasi lükata ja mõista kohut täidesaatva võimu üle.

Kuna peaminister ise on kohtu all seoses korruptsioonisüüdistustega, siis kriitikute hinnangul lõhub Netanyahu demokraatliku süsteemi võimude tasakaalu ning püüab oma nahka päästa, vahendab ERR.

 

Nädalavahetuse rekordmeeleavaldused

Iisraelis on viimased kümme nädalat toimunud ulatuslikud protestid valitsuse plaanitud justiitsreformi vastu. Laupäeval toimunud protestil osales korraldajate sõnul pool miljonit inimest, mis teeb sellest riigi ajaloo suurima protesti. Meedia hinnangul oli ainuüksi Tel Avivi tänavatel 200 000 inimest, vahendasid The Times of Iisrael ja Haaretz.

Haifas oli politsei hinnangul tänaval 50 000 iisraellast. Samuti oli riigi lõunaosas Be’er Shevas tänavatel 8000 inimest. Linna peetakse peaministri Benjamin Netanyahu Likud erakonna tugipostiks. Väiksemad väljaastumised valitsuse justiitsreformi vastu toimusid vähemalt 95 eri linnas ja asulas.

Iisraeli opositsiooni juht ja endine peaminister Yair Lapid süüdistas Netanyahu valitsust Iisraeli demokraatia summutamises, vahendas Haaretz.

 

Protestijad kritiseerivad ka politsei politiseerimist

Kesk-Iisraelis Netanyas protestiti ka ametist vabastatud Tel Avivi politseijuhi Ami Eshedi toetuseks. Eshed oli riikliku julgeoleku ministri Itamar Ben-Gviri sõnul protestijate suhtes liiga leebe ning ministri survel vabastas politseijuht Eshedi ametist. Eshedi ametist vabastamist kritiseeris ka endine Iisraeli politsei juht Moshe Karadi, kes süüdistas Ben-Gviri politsei politiseerimises enda kasuks.

Iisraeli valitsuskoalitsioon on lubanud vastuolulise justiitsreformiga edasi liikuda.

 

Allikad: ERR, ERR2

 

Toimetas Mariann Joonas


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt