Jaburad turvareeglid koolis ehk kui kaugele saab absurdsete keeldudega minna?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. jaanuar 2016 kell 19:35Hirm on halb nõuandja, eriti neile, kellel on võimu kehtestada reegleid suure hulga inimeste jaoks. Viimastel päevadel on ühe Inglismaa kooli juht jõudnud mitme meediaväljaande veergudele, keelustades lastel kooli territooriumil jopede ja mantlite kandmise, põhjendades seda turvariskiga. Kas äärmuslik kontrollivajadus õigustab laste tervise ohtu panemist? Ning kui kaugele võib hirmu tõttu kõikvõimalike reeglitega minna?

 

Inglismaale on viimastel nädalatel saabunud külmad talveilmad, mil õhutemperatuur langeb sageli alla nulli. Seetõttu olid Cardinal Newmani katoliku kooli õplised ja lapsevanemad jahmunud, kui kooli juhtkond kehtestas väidetavalt “kõrgete standardite” hoidmiseks kooli territooriumil koolivormi hulka mittekuuluvate riietusesemete, sealhulgas ka üleriiete kandmise.

Kooli õppejuhataja James Kilmartin ütles: “Me ei luba oma hoonetes kanda mitte mingeid koolivormi hulka mittekuuluvaid esemeid, sealhulgas üleriideid, liigseid ehteid jmt.” Kui ehete keelamise nõuet võib mõista, siis üleriiete kandmise keeld paneb õpilaste tervise kahtlemata ohtu, keeld panna jope selga vahetundidel ning ühest tunnist teise minnes on arulage. Kuna koolis puuduvad õpilaste jaoks kapid või nagid, siis kästi neil üleriided toppida seljakotti. Õppejuhataja väidab, et üleriiete keeld on “turvalisuse küsimus“. Ta lisas, et koolivormi kandmise reeglid on juba ammu kehtestatud ning uue semestri algul lihtsalt tuletati neid õpilastele meelde.

 

Puuviljade ja koogi söömine on terviserisk kaasõpilastele

See ei ole sugugi esimene kord, kui Inglismaa koolijuhid terve mõistuse vastaseid reegleid on kehtestanud. Eelmise aasta septembris, kooliaasta algul, teatas Reigate Park Primary School lapsevanematele, et eluohtlike allergiliste reaktsioonide vältimiseks on keelatud lastele suupisteks kooli kaasa anda kiivisid, mangosid, šokolaadi ja pähkleid. Põhjenduseks toodi, et kui neid toite söönud laps hingab teise, allergilise lapse poole, siis võib see kaasa tuua eluohtliku anafülaktilise šoki. Kooli personal tegeles laste suupistekarpide ülevaatamise ning keelatud toitude konfiskeerimisega, põhjustades lastele palju ärevust. Ühe koolis käiva lapse vanaema Yvonne Stovey arvas, et tal on küll kahju inimestest, kes kannatavad allergia käes, kuid lastel koolis puuviljade söömise keelustamine ei ole lahendus.

Lancashire’i piirkonna koolis keelustati hiljuti sünnipäevakoogid, kartuses, et mõni õpilane saab allergilise reaktsiooni ning vanemad süüdistava kooli ebapiisavas järelevalves. Kooli direktriss Karen McCarter ütles, et umbes 10 last kooli 610 õpilasesest tunneks ennast väljajäetuna, kuna ei saa allergia tõttu teistega võrdselt kooki süüa. Samuti tõi ta välja, et koolil ei ole võimalik kontrollida, kas kõikide kodude köögid on hügieenilised. Samas koolis on varem keelustatud klaaspudelid, alumiiniumpurgid ja sularaha.

 

Aktiivne liikumine ja komistamine on liialt ohtlikud

Varaem on erinevates koolides keelustatud ka näiteks kullimängimine, kuna see “võib kahjustada nende emotsionaalset tervist“ ning kätelseisud ja hundirattad, kuna need on “üle laste võimete” ning võivad põhjustada tervisekahjustust.

Ehk aga kõige huvitavama turvalisuse tagamise reegliga tuli lagedale Hambrooki algkool Bristolis, mis keelustas nägemispuudega tüdrukul kõndimiskepi kasutamise ning soovitas selle asemel “ettevaatlikult kõndida” ning olla pidevalt täiskasvanu kõrval. Pimeda tüdruku eluliselt vajalikku abivahendit hinnati tõsiseks turvariskiks teistele õpilastele ja õpetajatele, kuna need võivad sellele koperdada ja kukkuda. Tüdruku ema kommenteeris, et iseseisvus on omadus, mida laps väga kõrgelt hindab ja mille eest on teda palju kiidetud. Naise sõnul on koolijuhtide käitumine lihtsalt naeruväärne ning turvalisusereeglite taga on selge diskrimineerimine.

Olles oma isiklike probleemide ja hirmude küüsis, unustavad täiskasvanud sageli, et lastel on õigus olla lihtsalt lapsed. Muhud ja kriimud käivad lapsepõlvega kaasas. Ülirangetele reeglitele allumine õpetab alandlikkust ja oma isiklike vajaduste teisejärgulisele kohale seadmist. See treenib lapsi teadma, et õige on olla osa ühtlasest hallist massist ja eksimine on vale ning seda tuleb iga hinna eest vältida. Täiskasvanu, kes kardab eksida, ei õpi uusi asju ning on kergesti manipuleeritav. Vahel näib, et mõne kooli puhul on kahju lapse emotsionaalsele tervisele suurem kui kasu seal omandatud haridusest.

 

Allikad: Express, Daily Mail, Telegraph

Foto: themarysue.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt