WHO liigub edasi plaaniga võtta rahvusvahelise õiguse alusel sihikule “valeinfo”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. märts 2023 kell 16:21Foto: mdjaff / Freepik

Ülemaailmne mittevalitav tervishoiuasutus Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kavatseb teha muudatusi rahvusvahelistes tervishoiueeskirjades (2005), mis annaks sellele uued kaugeleulatuvad volitused “väär- ja desinformatsiooni” vastu võitlemiseks, vahendab Vanglaplaneet.ee.

 

Rahvusvaheliste tervishoiueeskirjade (IHR) muutmise plaanid algatati eelmise aasta jaanuaris, kui Bideni administratsioon tegi salaja ettepaneku IHR-i põhjalikuks muutmiseks.

Praegu on rahvusvahelised tervishoiueeskirjad rahvusvahelise õiguse alusel juriidiliselt siduvad. Need näevad ette, et 196 riiki peavad looma suutlikkuse avastamaks võimalikke tervishoiualaseid hädaolukordi kogu maailmas, nendest teada andma ning rahvusvahelistele tervishoiualastele hädaolukordadele (PHEIC) kiiresti reageerima, kui WHO on need välja kuulutanud.

Bideni administratsiooni poolt läbi viidud muudatusettepanekute eesmärk oli suurendada WHO volitusi “potentsiaalsete” tervisealaste hädaolukordade väljakuulutamiseks ja anda WHO-le volitused uute ülemaailmsete seire- ja andmevahetusmehhanismide väljatöötamiseks.

Kuid pärast seda, kui Bideni administratsioon oma ettepanekud saatis, esitasid teised liikmesriigid IHR-ile oma muudatusettepanekud. Praeguseks on esitatud 307 muudatusettepanekut. Need muudatusettepanekud lähevad Bideni administratsiooni algsetest ideedest veelgi kaugemale ning püüavad WHO-lenda täiendavaid volitusi nn väär- ja desinformatsiooni vastu võitlemiseks.

Hiljutisel WHO kohtumisel, mis algas 20. veebruaril ja lõppes 24. veebruaril, lõpetas WHO esindajatest koosnev töörühm IHR-i muudatusettepanekute lugemise, leppis kokku põhjalikumate läbirääkimiste järgmised sammud ja leppis kokku järgmise kohtumise osas, mis algab 17. aprillil ja lõpeb 20. aprillil. Avaldati ka esialgne ajakava, mille kohaselt valmivad muudatused 2024. aasta maiks.

Kuidas need kavandatavad IHR-i muudatusettepanekud WHO volitusi laiendavad?

Loe pikemalt Vanglaplaneet.ee-st.

 

Allikas: Vanglaplaneet, Reclaim The Net

 

Toimetas Peeter Proos / Vanglaplaneet.ee


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt