Kolm taikonauti startisid Hiina seni pikimale kosmosemissioonile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2013 kell 14:13kosmosesystHiina kosmoselaev kolme meeskonnaliikmega pardal alustas täna Hiina pikimat kosmoseretke. Kosmoselaev Shenzhou-10 (“jumalik sõiduk”) startis Hiina loodeosas Gobi kõrbes asuvalt Jiuquani polügoonilt. Kolmeliikmelise meeskonna seas on Hiina teine naistaikonaut, 33-aastane õhuväepiloot Wang Yaqing. Missioon kestab 15 päeva.

 

Laev põkkub kosmoselaboratooriumiga Tiangong-1 (“taevapalee”) ning on oluline samm kosmosejaama rajamisel, kus taikonaudid saaksid pikemat aega viibida. Projekti esimene lend tehti aasta tagasi.

Hiina kosmosevõimekus jääb USA-st ja Venemaast maha, kuid Pekingil on ambitsioonikad plaanid saata inimene Kuule ning ehitada 2020. aastaks Maa orbiidile uurimisjaam. Taolisi harjutusi, mida praegu orbiidil tiirleva katselaboriga põkkumisel tehakse, tegid Nõukogude liidu ja USA kosmonaudid juba kümnendeid tagasi.

Hiina riigipea Xi ütles taikonautidele suunatud pöördumises: “Te olete hiinlaste uhkuseks ja see missioon on nii kuulsusrikas kui püha.”

Esmakordselt saatis Hiina inimese kosmosesse 2003. aastal.

 

Allikad: BNS, Yahoo!Foto: news.cn

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.