Noormees raporteeris magnetpooluse kiirest liikumisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuni 2013 kell 17:39magnetväliMaa magnetpoolused on tuhandeid aastaid asunud enam-vähem seal, kus asub ka Maa pöörlemistelg, kuid nad pole teineteisest sõltuvad. Magnetpoolused on punktid, kuhu koonduvad Maa magnetvälja jõujooned ja mida näitab kompassinõel. Nad on pidevas liikumises ja teadlased on kindlaks teinud, et Maa ajaloo jooksul on põhjas ja lõunas asuvad magnetpoolused olnud korduvalt vahetuses. Juuni alguses laeti aga Youtube’i üles video, kus magnetpoolustehuviline noormees väidab, et tema mõõtmise järgi on viimase kuue kuuga liikunud põhjas asuv magnetpoolus 260 kilomeetrit.

 

Teadlased on ennegi öelnud, et me võime elada Maa magnetpooluste vahetumise ajas, kuid keegi ei tea täpselt, mida see endaga kaasa tooks. On teadlasi, kes väidavad, et kui magnetpoolus kaldub oma esilagsest asukohast 40 kraadi võrra, toimub ülikiire pooluste vahetus, mis toob endaga kaasa suured katastroofid. Suurem osa teadlastest on siiski seisukohal, et muutus toimub väga aeglaselt ning erilisi muutusi kaasa ei too. Kuna aga viimane püsivam pooluste vahetus toimus hinnangute järgi 780 000 aastat tagasi, ei saa aga keegi kindlalt väita, mis juhtuma hakkab.

On teadlasi, kes ennustavad, et pooluste vahetumise ajal nõrgeneb Maa magnetväli ja me satume päiksetormide meelevalda. Tekivad osooniaugud ja inimestele kahjulik kiirgus suureneb. Teised aga ütlevad, et magnetväli ei kao kuhugi.

Kui navigatsiooniseadmed saab ümber seadistada, siis raskem on näiteks rändlindudega, kes praegu oma rännakutel magnetpooluste järgi orienteeruvad.

Oma avastusest raporteerinud noormees arvutas välja, et kui liikumine jätkub sama kiirusega, siis on põhjapoolne magnetpoolus kahe aastaga Siberis ehk siis liikunud umbes kriitilised 40 kraadi. Kui noormehel õigus on, siis ootavad meid peagi ees suured muutused, sest on ka teadlasi, kes seovad isegi neandertaallaste väljasuremist justnimelt magnetpooluste liikumisega. Pooluste liikumine on nende jälgimise algusest rohkem kui sada aastat tagasi pidevalt kiirenenud.

 

  

Allikad: Humans Are Free, Delfi Forte, Wikipedia 1, Wikipedia 2 , NASA

Pilt: abovetopsecret.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.