Video: Hawkingi musta augu teooria 150 sekundiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2013 kell 21:21 

Inglise füüsik Stephen Hawking (s. 1942) on üks meie aja suuremaid teadlasi, kelle keerulised teooriad käivad paraku enamikul inimestest ülejõu. Õnneks on ka väga keerulisi asju võimalik selgitada lihtsustatult ning allolevas animatsioonis on mustade aukude ja Suure Paugu teooria lahti seletatud vähem kui kolme minutiga.

 

Mustad augud on ruumipiirkonnad, mille tihedus läheneb lõpmatusele, mis tähendab, et nende gravitatsioon on nii tugev, et isegi valgus ei pääse neist välja. Hawking uuris koos füüsikateoreetiku Roger Penrose’iga, mis juhtub ainega musta auku sisenemisel: lõpmatusele läheneva tihedusega aine on kokku surutud väga väiksesse ruumalasse, mida nimetatakse singulaarsuseks.

Kvantteooria kohaselt ei ole vaakum tühi, vaid on täis osakesi ja antiosakesi, mis tekivad ja kaovad. Kui see juhtub musta augu serval (sündmuste horisondil), siis üks osakeste paarist imetakse auku sisse, teine aga pääseb välja. Seda väljapääsenud osakeste voogu (nn auramist) nimetatakse Hawkingi kiirguseks. Nendel osakestel, mis jäävad augu sisse, on negatiivne mass ja nende kuhjumise tulemusel muutub must auk aina väiksemaks, tekitades lõpuks selle hääbumise.

See protsess kestab väga kaua aega, aga musta augu hääbumise viimastel hetkedel plahvatab see miljoni tuumapommi jõuga ja selle tulemuseks on tühjus. Hawkingi teooria väidab, et kunagi oli kõik meie Universumis surutud singulaarsusesse ja see viis Suure Pauguni, mis moodustas galaktika, tähed ja kõik muu olemasoleva. Tähelepanuväärne on see, et Hawking, kes on lateraalskleroosi tõttu aheldatud ratastooli, on kõik oma kuulsad teooriad töötanud välja üksnes mõeldes, ilma neid ise kirja panemata.

Vaata Hawkingi teooria kiirkursust mustadest aukudest ja Suurest Paugust:

 

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt