TED: Kuidas muuta südameinfarkt möödanikuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. august 2019 kell 9:37hearthealthy

Caldwell Esselstyn on Ameerika arst, kirjanik ja sõudmise olümpiavõitja. Ta on lõpetanud maineka Yale’i ülikooli ja töötanud aastaid tunnustatud kirurgina. 2007. aastal andis ta välja raamatu “Prevent and Reverse Heart Disease” (Südamehaiguste ennetamine ja haiguse “tagasi pööramine”), milles kirjeldab enda pikaajalise töö tulemusena tõestust leidnud taimse ja õlivaba toitumise tõhusust südame-veresoonkonna haiguste ravis. Tema tööd on toetanud ja tunnustanud mitmed nimekad kolleegid ja ka tema poeg Rip Esselstyn on pühendanud end liha-, piima-, muna- ja õlivaba toitumise tutvustamisele. Caldwell Esselstyn esines kõnega TEDx konverentsil Cambridge’is 19. novembril 2011.

 

Muudame südameinfarkti ajalooks

Südame-veresoonkonna haigused on lääne ühiskonnas üks peamisi surma põhjuseid. Ning ometi on tegemist haigusega, mida ei peaks üldse eksisteerima – see on toitumisest põhjustatud haigus.

Töötasin 1970-ndate lõpus Clevelandi haiglas kirurgina, spetsialiseerudes rinnavähile. Mind tegi alati nukraks see, et olenemata sellest, kui palju ma suudan inimesi operatsioonilaual päästa, ei suuda ma mitte midagi teha järgmiste võimalike ohvrite heaks.

Uurisin rinnavähi leviku statistikat üle maailma ning leidsin, et paljudes piirkondades diagnoositakse rinnavähki mitu korda vähem kui Ameerikas. Näiteks Jaapani maapiirkondades diagnoositi 1950-ndatel rinnavähki imeharva. Aga kui jaapanlannad rändavad Ameerikasse elama, siis on teise-kolmanda põlvkonna jaapanlannade rinnavähi esinemissagedus sama kõrge kui ülejäänud ameeriklastel.

See statistika tohutu erinevus motiveeris mind uurima, kuidas on lood lääne ühiskonna sagedaima surma põhjuse – südame-veresoonkonna haiguste osas. Maailma statistikat uurides leidsin, et on hulk kultuure, kus südame-veresoonkonna haigused peaaegu puuduvad. Ning need inimesed on kõik taimetoitlased. 

Taimetoitluse programm raske südame-veresoonkonna haigusega patsientide ravis

Selle info põhjal otsustasime abikaasaga minna aastaks taimedel põhinevale toitumisele. Samuti sain oma ravinimekirja 24 kardioloogia osakonna kõige raskemat patsienti, kelle haigus oli paljudel juhtudel arenenud nii kaugele, et nad ei saanud enam minna operatsioonile. Need patsiendid olid kõige koostööaltimad, et proovida täielikult taimset ja õlivaba toitumist.

Programmi käigus olin tunnistajaks hämmastavale tervenemisprotsessile. Üks patsientidest oli 52-aastane mees, kellel oli lisaks südame-veresoonkonna haigusele ka osaliselt blokeeritud veresoon paremas reies. Raviprogrammi algul põhjustas see talle kõndimisel pidevat valu. Kaheksa kuud pärast taimetoidu programmiga alustamist mainis patsient, et valud jalas on järk-järgult kadunud. Tegime patsiendile hüppeliigese juurest mõõdetava pulsi mahu uuringu (mõõdab vere hulka, mis sinna iga südamelöögiga jõuab) ning selle tulemus oli hämmastav: pulsi maht oli ligi kaks korda kõrgem kui kaheksa kuu eest mõõdetud näit.

Olime suutnud tõestada oma kontseptsiooni tõesust. See näitas, et toitumise abil ei ole mitte ainult võimalik haiguse kulgu peatada, vaid ka tagasi pöörata. Ning õige pea nägime seda toimumas ka südame-veresoonkonnas.

Teine köitev lugu selle meetodi tulemustest oli seoses minu kolleegiga kirurgia osakonnast, kellel hakkas 44 aasta vanuses esinema valusid rinnakus. Tal puudus südame-veresoonkonna haiguse osas perekondlik eelsoodumus, tal ei olnud kõrget vererõhku, diabeeti ega ülekaalu.

Esmased kardioloogilised uurimused ei näidanud midagi. Kolm nädalat hiljem sai ta infarkti. Tema vasakpoolne alanev koronaararter oli kolmandiku ulatuses tugevalt haigusest kahjustunud. Järgides tavapäraseid lääne ühiskonna toitumisharjumusi, oli ta saanud endale siin tavapärase haiguse.

Tegin kolleegile ettepaneku proovida taimetoitlust. Pärast 30 kuud pühendunud taimetoitlust tehti talle uus angiogramm (südame-veresoonte uuring kontrastaine ja röntgeni abil). Selle tulemused näitasid, et varasemalt tugevalt kahjustunud veresoon on täielikult taastunud. Kui kehale anda võimalus, siis on selle iseparanemise võime vaimustav.

 

Kuidas südameinfarkt tekib?

Veresoonte sisepinnal on õhuke kiht, mida nimetatakse endoteeliumiks. See toodab lämmastikoksiidi, mis hoiab meie vere voolavust, on tugev vasodilaator (veresoonte laienemist tekitav aine), pidurdab põletiku teket veresoone seinal, kaitseb kõrge vererõhu tekke eest, ning piisavas koguses kaitseb see ladestuva kolesterooli ja lubinaastude tekke eest.

Süües kõrge loomse rasva sisaldusega toitusid, muutub veri kleepuvamaks, endoteelirakud ning LDL-kolesterool (madala tihedusega nn “halb kolesterool”) kleepuvad kokku ning LDL-kolesterool ladestub veresoone seinal, millele lisandub kaltsium ja tekivad lubinaastud.

Ainult 10% südameinfarktidest on põhjustatud aja jooksul täielikult ummistunud veresoontest. 90% infarktidest toimub siis, kui veresoones toimuva põletikulise protsessi ensüümide ja verevoolu toimel mõni lubinaast veresoone seina küljest lahti tuleb ning tekitab tromboosi – veresoon võib vaid minutite jooksul täielikult blokeeruda, südamelihasesse ei jõua enam verega hapnikku ja toitaineid ning lihas hakkab kärbuma.

 

Kuidas südameinfarkti ära hoida?

Kui muudad oma toitumist, siis tugevdad veresoonte seinu ja vähendad neile ladestunud kolesterooli. See on tegelikult väga lihtne – tuleb täielikult vältida toite, mis kahjustavad veresoone sisekihti endoteeli. Toidulaualt tuleks täielikult välja jätta:

  • igasugused õlid (ka külmpressiõlid)
  • piimatooted
  • liha (loomaliha, linnuliha ja kala)
  • kofeiin
  • rafineeritud suhkur

Mis siis alles jääb:

  • täisteravili
  • kaunviljad
  • erinevad köögiviljad, eriti rohelised lehtköögiviljad.

Konventsionaalne kardioloogia on väga kulukas ja ometi ei suuda südame-veresoonkonna haigust ravida. Ainuke viis südame-veresoonkonna haiguse põhjuseni jõuda on taimedel põhineva toitumise kaudu. Haiguse põhjuse ravimine annab kohese ja püsiva tulemuse. Lääne ühiskonna kõige surmavama haiguse ravi ei sõltu ravimitest, protseduuridest ega operatsioonidest, vaid elustiili muutusest.

 

Vaata/kuula Caldwell Esselstyni kõnet:

 

Lisaallikad: Wikipedia, Heart Attack Proof, CNN

Foto: Adobe Stock

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
17yG7mpTcuJJbaXBufZweCX7nNqyoAs2Cs

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6

Telegrami artiklite mujal avaldamise tingimused.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt