38 õppetundi, mis ma 38 aastaga olen õppinud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. august 2020 kell 18:45“Ma sain täna 38-aastaseks. Vaadates tagasi lugematule hulgale varasemalt tehtud vigadele ja halbadele otsustele, on siin kõigile huvilistele minu sünnipäevakingitus. Need on 38 õppetundi, mida soovin, et oleksin elus palju varem õppinud,” kirjutab Mediumis Jake Wilder.

 

1. Me teame põhimõtteliselt alati, mida tuleb oma soovitu saavutamiseks teha, kuid teeme seda siiski haruharva. Me ei söanda soovitu saavutamiseks vajalikku hinda maksma. Mõista – millegi märkimisväärse ja olulise saavutamine nõuab alati ohverdusi.

2. Suhetes skoori pidamine on retsept pettumuseks.

3. Ainult motivatsioon ei ole kunagi põhjus millegi tegemiseks. Motivatsioon on kõigest põhjus millegi alustamiseks.

4. Juhid ei saa endale lubada usalduse väärkohtlemist ja hiljem nende reedetud inimeste edasi juhtimist. Usalduse loomine ja tugevdamine peab alati olema peamine prioriteet.

5. Me kõik oleme kellegi jaoks eeskujud. Inimesed kasutavad teid oma käitumise eeskujuna. Tasub veenduda, et oma käitumise peegeldust nähes saaks selle üle uhkust ja heameelt tunda.

6. Kui keegi jätab tegemata midagi, mida ma palusin neil teha, on 90% ajast see tingitud sellest, et ma ei kommunikeerinud oma palvet piisavalt hästi.

7. Kui te ise püüdlete alati kõrgeimate standardite poole, ei saa keegi teine teid seda tegema panna.

8. Ajutised lahendused muutuvad kiiresti jäävateks. Ärge leppige poolikute lahendustega.

9. Kõigilt, keda kohtate, on võimalik midagi õppida. Suures osas võime teistelt õppida neid käitumisharjumusi, mida meil endal tasub vältida. Kuid tegu on siiski väärtuslike teadmiste ja õppetundidega.

10. Selles maailmas pole mitte midagi sellist, mille nimel tasub ära jätta lapse sünnipäev.

11. Edu saavutamiseks pole reaalset otseteed. On vaid hunnik šarlatane, kes püüavad teid veenda selles, et ainult nendel on olemas see maagiline kiire edu saavutamise saladus.

12. Kui te olete sarnaselt minule golfis ääretult kehv, ei tohiks teie õnnetunne sõltuda sellest, kui hästi teil sel päeval golfimäng õnnestub.

13. Kellegi valmisolek pimesi korraldusi järgida on pöördvõrdeline nende talenditasemega. Ainult lollid tahavad järgida lollikindlaid reegleid ja protseduure.

14. Ükski idee ei ole kohe alguses täiuslik. Ideed küpsevad ja täiustuvad läbi arengu ja koostöö. Ärge kartke oma mõtteid teistega jagada. Keegi ei taha teie ideid varastada. Kui te ei usu mind, proovige järgi ning jagage oma ideid teiste inimestega. Kõigil on tõenäoliselt endalgi piisavalt tegemist.

15. Sageli kulub kõige rohkem aega millegi ütlemiseks nendel inimestel, kellel on tegelikult kõige vähem öelda.

16. Mida rohkem veedavad inimesed aega enda kallal töötades ning näevad vaeva iseenda paremaks muutmise nimel, seda vähem on neil aega teiste kritiseerimiseks.

17. Kui te midagi kindlalt ei tea, on seda igal juhul parem kohe tunnistada, kui hakata igasuguseid lugusid välja mõtlema. Üldiselt taipavad inimesed üsna kiirelt, kui teil pole kohe kõiki vastuseid varnast võtta.

18. Lihtne on mõelda, et isegi teie kavatsused on midagi käegakatsutavat ning ainuüksi visuaal on juba valmistoode. Ei ole. Kuni need kavatsused pole realiseeritud, pole need mainimist väärt.

19. See, et teile lapsena mingi toit ei meeldinud, ei tähenda, et teile see ka täiskasvanuna ei meeldi.

20. Kellelgi ei ole kunagi päriselt probleemi ajanappusega. Harilikult on see probleem prioriteetide paikapanemisega. Harjutage end ajanappust vabanduseks toomise asemel ütlema, et see pole hetkel prioriteet. Ja veenduge ise, et olete selle prioriteetide paigutusega rahul.

21. Küünilisus ei ole muljetavaldav. Palju parem viis enda tõestamiseks on pöörata tähelepanu positiivsele ja näidata teistele nende väärtust, mitte rõhutada nende vigu.

22. Hinnake inimest, kes on uute tõendite ilmnemisel võimeline oma meelt muutma ning veenduge, et olete ka ise üks nendest inimestest.

23. Efektiivne kuulamine on alahinnatud superjõud, kuna tegu on niivõrd lihtsa vahendiga. Parim viis panna inimesed teid kuulama, on lasta nendel kõigepealt nendel rääkida ning neid tähelepanelikult kuulata.

24. Elektrilistel tööriistadel on turvaelemendid olemas ääretult mõjuvatel põhjustel. Ärge ohverdage turvalisust mugavuse nimel.

25. Ainus aktsepteeritav põhjus teisi kritiseerida on püüd neil seeläbi paremaks saada. Kui teie tagasiside ei vasta sellele standardile, on parem lihtsalt vait olla.

26. Enamiku vandenõuteooriate paikapidavuse jaoks vajalik koordinatsiooni ja korralduse tase ületab sageli meie ettevõtete ja valitsuse võimekust. Teatud sündmuste palju tõenäolisem seletus on vana hea ebakompetentsus.

27. Kui oled juht, näita oma vigu välja. Ole aus nende asjade suhtes, mis muudavad sind ainulaadseks. Kui inimesed näevad erinevaid juhte, tugevdab see arusaama, et juhtimine võib olla kõigile jõukohane.

28. Enne uue kohustusega nõustumist määrake kindlaks, missuguseid kompromisse see teie käest nõuab. Meie ego ütleb, et saame kõigega hakkama. Reaalsus tuletab sageli meelde, et päris nii see alati ei pruugi olla.

29. Rohkem tööd ja intensiivsem töötamine on harva jätkusuutlik lahendus. Ja ükski inimene, kes kasutab seda peamise tööriistana, ei sobi inimeste juhtimiseks.

30. Kui soovite, et käitumine muutuks, pange inimesed lihtsalt teatud käitumismustrit ise märkama ja sellest aru saama.

31. Inimesed kardavad harva lihtsalt ebaõnnestuda. Nad kardavad ebaõnnestuda erinevalt.

32. Inimeste palkamine nende nõrkuste puudumise tõttu paneb kokku keskpärased meeskonnad. Palgake enda tiimi inimesi, kes rikastavad meeskonda suurepäraste omadustega. Teil on vaja inimesi, kes teevad teatud asju erakordselt heal tasemel, mitte hulka neid, kes teevad kõike, aga keskpäraselt.

33. Ärge kunagi pidage inimestele loengut käsuliini (chain of command) kohta.

34. Õiges olukorras ja õige inimesega on kõik reeglid on läbiräägitavad.

35. Vigade ennetamine pole sama, mis tipptaseme saavutamine. Ka laip on võimeline laua taga ilma vigu sooritamata istuma.

36. Inimesed ei karda muutusi. Nad kardavad neid muutusi, mis võivad neile liiga teha. Väljakutseks on anda neile parem tulevikuvisioon.

37. Ärge kunagi pidage läbirääkimisi kellegagi, kellel pole volitusi anda teile seda, mida soovite.

38. Lähenege igale väljakutsele põnevusega ja võtke seda kui võimalust. Vähesed asjad ühendavad inimesi paremini kui ühiselt probleemide lahendamine.

Ja veel viimane meeldetuletus, millega sukelduda 39. eluaastasse:

Need päevad, mil ma teen midagi tähendusrikast ning olen koos inimestega, kelle seltskonda ma väga naudin, töötades iseenda parema versiooni nimel – need on need päevad, mida ma pean aardeks. Ja meil kõigil on võimalus just sellist elu eduga võrdsustada.

 

Allikas: Medium

 

 

Tõlkis Janne ArkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt