Hea tuju advendikalendri klubi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. november 2021 kell 17:26“Tahaks midagi head, küsime endalt tihti. Miks me seda teeme? Sest meie elust on midagi olulist puudu. Täna hommikul, kui seda artiklit kirjutama hakkasin, siis andsin järele kiusatusele osta lähedal olevast pagariärist värsket sooja leiba. Loomulikult tulin tagasi leiva ja lisaks veel mitme saiakesega. Miks? Sest ka mina tahtsin midagi head. Midagi head, mis tekitab näiliku turvatunde ja paneb unustama hirmud ja mured, et mis edasi saab. Seekord olid need mooni-martsipanisaiad, mis suisa suus sulasid ja oma töö ära tegid, kuid püsivat rahulolu ja turvatunnet magusatest saiadest kahjuks siiski ei saa,” kirjutab ajurveeda praktik Aet Sillaste.

 

Miks me sööme magusat? Sest kui me siia ilma sünnime, pakub ema meile oma sooja piima, mis on magus ja me kogeme rõõmu ning armastust. See ainus ja õige sündides saadud tunne on nii hea ja oluline, et me otsime seda ikka ja jälle kogu elu. Üldjuhul suudame seda tunnet endale ise erinevaid väärtusi luues pakkuda ja tulla sellega kenasti toime, aga praegusel ajal, kus negatiivsed uudised ületavad positiivsed ja palju harjumuspäraseid võimalusi on tihti piiratud, on see minu jaoks üleüldine suur murekoht. See mõjub märkamatult ja salaja, tuues välja hirmud ja negatiivsed emotsioonid, sealhulgas ka viha, kadeduse ja kontrollivajaduse nii iseenda kui ka teiste üle. Tundes end ebaturvaliselt, teeme ka asju ja otsuseid, mis ei tule südamest ja mis meid ei toeta.

Üks väga väike, kuid lihtne asi on teadlikult keskenduda positiivsusele ja südamest tulevale naeratusele. Ma tean, et ma ei suuda ka kõige parema tahtmise juures maailma aidata, aga üks, mida ma teha saan, on kutsuda üles inimesi positiivsust ja head tuju looma ja seda enda vaatenurgast juhendada. Selleks olen teinud üleskutse liituda advendiajal Hea Tuju Advendikalendri grupi ehk klubiga. Olen täitsa nõus, et esmapilgul võib see isegi tunduda tobeda ja  lapsiku üleskutsena, sest miks selleks peaks eraldi grupiga liituma, et keegi saaks sulle positiivseid uudiseid või lõbusaid ja head tuju loovaid ülesandeid anda. Rohkem süvenedes märkab aga iga veidikenegi psühholoogiast teadev inimene, et negatiivse uudise jõud on tugevam ja see kipub sind ka tugevamalt mõjutama ning su elurõõmu hävitama, positiivne aga annab seda juurde. Positiivsele keskendumine ei tähenda, et sa uudistega kursis ei ole, aga endale pidevalt teadlikult head tuju luues suudad sa valida ning negatiivseid uudiseid teatud puhvriga võtta.

Selles hea Tuju Advendikalendri klubis (mis toimub FB grupis) jõuab sinuni iga päev midagi positiivset. See on kas mõni rõõmu toov ülesanne, lõbus harjutus, naerma ajav uudis või toreda matkaraja kirjeldus. Hea tuju ei saa olla piiratud, seepärast ole valmis mõni päev isegi mitmeks toredaks uudiseks. Kuna ise tegelen igapäevaselt ajurveedaga, siis kindlasti jagan selles grupis ka toredaid ja mõnikord isegi veidi kiiksuga ajurveedalikke soovitusi, mis tegelikult hästi toimivad. Ja muidugi ka kogu perele rõõmu pakkuvaid toiduretsepte. Kavas on ka mõned väga lihtsad meditatsioonid ning nipid, kuidas igapäevaelus naeratust näole tuua. Naerame enda ja elu üle.

Olen taolisi Facebooki koolitusgruppe oma elus teinud mitmeid. Enamasti on need siiski olnud enesearengule suunatud ja neis oleme teinud ka harjutusi, mis on sügavad ja mõnikord suurt ettevõtmist nõudvad. Aga Hea Tuju Advendikalendri klubi väljakutses on kõik hästi lihtne ja lõbus. Siin ei hakka ma kedagi koolitama ning ühelgi ülesandel ei ole mitte mingisuguseid reegleid peale ühe – luua Head Tuju ja ühtsustunnet. Tunda üksteise olemasolust ja toetusest rõõmu. Seetõttu jäävad klubi tegevusest välja kõik koroonateemalised uudised. Kuna see on praegu ühiskonnas väga tundlik, palju vastandumist ja negatiivsust toov teema, siis meie viime fookuse kõigele muule, mida elus püsimiseks täpselt sama palju  vajame. Aega võtab klubis osalemine vaid päevast mõne minuti, aga tagasi saad sealt kokkuvõttes oi kui palju. Klubi on avatud kogu advendiaja ning see rõõm jääbki sinna üles, et igal hetkel head nipid tagataskust võtta oleks.  Ma ise olen igatahes oma hea idee üle väga õnnelik ja usun, et see nakatab ka paljusid teisi. Klubis osalemiseks on ka väike tasu, aga see sai tõesti üsna sümboolne, vaid 12 raha kogu selle peaaegu nelja nädala rõõmu eest. Klubi jääb liitumiseks avatuna kogu advendiaja lõpuni, kuid soovitan siiski kaasa lüüa juba algusest, sest jagatud heal tujul on mitmeid kordi suurem jõud.

 

Milleks meile head tuju tarvis on?

Kas sa mäletad, millal sa viimati südamest naersid? Tore, kui sul see üldse meeles on. Kas sa teadsid, et inimene ei saa korraga naerda ja mõelda. Mis on aga enamiku inimeste “lemmiktegevus”? Loomulikult mõtlemine. Me tahame kogu aeg mõelda. Kui me oleme tööl, siis me mõtleme, mida õhtul süüa teha, ning kui me õhtul süüa teeme, siis mõtleme homse koosoleku peale.

Praegusel koroonaajal mõtleme liigagi palju, kas ja milliseid plaane üldse teha saan, mis saab kahe kuu või kahe nädala pärast, kas lapsed saavad koolis käia ja kas minul on veel alles töökoht. Jah, need on kõik tõsised ja absoluutselt olulised teemad, aga kui me oma peas seda muudkui edasi-tagasi ketrame, siis me olemegi vaid sellele murekoormale keskendunud. Nii kaasaegne psühholoogia kui ka erinevad vaimse suunaga õpetused on siinkohal ühel meelel: see, millele sa kõige rohkem mõtled ehk energiat annad, seda sa ka saad. Sest selline mõtlemine paneb su keha juba käituma ning alateadlikult sind otsuseid tegema nõnda, et see negatiivne igal juhul tõeks saaks. Salamisi, nii et sa isegi ei märka seda enne, kui suures mustas augus oled.

Naeratus aga muudab kõik. Sest isegi juba väikese naeratuse peale saab aju märguande, nagu sa naeraks. Ja naerdes ning naeratades on negatiivseid mõtteid mõelda peaaegu et võimatu. Seetõttu on ääretult tervistav ja vajalik vahel teha jaburat nalja, toredaid lollusi nagu väike laps ja lihtsalt väikestest lihtsatest asjadest suurt rõõmu tunda.

See ongi põhjus, et ühineda suurepärase Hea Tuju Advendikalendri klubiga või kinkida selles osalemine juba praegu mõnele sõbrale või lähedasele, kes ennast kurva või üksikuna tunneb. Me kõik väärime seda, et rõõmsad olla ja südamest seda ka alati otsime, isegi siis, kui oma haigetsaamisi märkamatult teiste peal välja elame  ja seejärel endale midagi magusat lohutuseks põske pistame.

Loomulikult on vahel suisa vajalik ennast mooni-martsipanisaiadega hellitada. Pikas perspektiivis on aga oluline hoopis igapäevategevustest head tuju looma ja  rõõmu tundma õppida, et seda turvatunnet, mida kõikjalt otsime, ise endale positiivsusega luua.

 

Aet Sillaste

 

Kontaktid: https://www.heatuju.ee/

Otse selle ürituse lehele:  https://www.heatuju.ee/events/hea-tuju-advendikalender

Või võib ka kohe Fientasse saata: https://fienta.com/et/hea-tuju-advendikalender

Foto: heatuju.eeKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt