Ajurveeda ilu- ja tervisenipid: toitumine ja loodusteraapiad vastavalt kehatüübile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. aprill 2023 kell 9:12



Mis on ilu? Väga tabavalt on defineerinud seda „Kamasutra“ autor Vātsyāyana: „Kui sa näed välja hea, kui su guna’d on tasakaalus, kui sa tunned end noorelt ning oled valmis palju andma, siis oled sa ka ilus.” Ehk siis ilu ei tähenda ainult seda, et su nägu on meigitud ning sul on seljas ilusad riided. Maailma vanim tervisesüsteem ajurveeda käsitleb ilu ning iluprotseduure hoopis laiemalt. Nahk katab kogu keha ning peegeldab sinu üldist tervislikku seisundit üsna hästi. Oma naha eest hoolitsedes saab mõnele tõsisemale terviseprobleemile juba varakult jälile, kirjutab Telegramile ajurveeda praktik Aet Sillaste.

Artikkel ilmus algselt Telegrami 5. paberajakirjas.

 

2

Aet Sillaste Indias. Foto: erakogu

Miks nahk on meie tervise seisukohalt nii oluline?

Esiteks on nahk inimese suurim organ, mis katab kogu keha ning mille kaudu inimene on kontaktis välismaailmaga. Eriti oluline kehaosa on nägu, sest nägu on praana kodu. Praana on kosmiline energia, mis jõuab kõikide kudedeni ning on vastutav nii naha tunnetuse kui ka kogu keha ja organite töö eest. Pea piirkonnas paiknevad ka kõik viis meeleorganit – nina haistmiseks, keel maitsmiseks, kõrvad kuulmiseks, silmad nägemiseks ning nahk tunnetamiseks. Nende viie meeleorgani kaudu oleme kontaktis kogu universumiga ja põhielementidega, milleks on maa, tuli, õhk, vesi ja eeter.

Ajurveedas on need viis elementi väga olulised, sest kogu universum koosneb viiest elemendist ning inimest käsitleb ajurveeda kui miniuniversumit. Ehk siis inimene on mikrokosmiline keha ja universum makrokosmiline keha ning kõik, mis toimub universumis, toimub ka inimese kehas. Selleks, et olla terve ja ilus, tuleb olla kontaktis universumiga ning käia loodusega ühes rütmis. Tänapäeva tarbimisühiskonnas kipume seda küll tihti unustama, kuid tegelikult on looduse rütmis elamine meie kehale palju lihtsam ja loomulikum. Lisaks kulutame sedasi palju vähem jõudu ja energiat ning nii jääb meil ka aega elu nautimiseks.

Kujuta ette, et sa lähed kaunil suvepäeval jõkke ujuma. On suur vahe, kas sa ujud päri- või vastuvoolu. Vastuvoolu ujudes pead kõvasti pingutama, et edasi jõuda. Selleks pead kasutama väga palju energiat, mis sind ilmselt täiesti ära väsitab, jõe vooluga samas suunas ujumine on aga lust ja lillepidu. Sa oled lõdvestunud ning sul on piisavalt aega ka looduse nautimiseks. Selle mõtte soovitan sul meelde jätta, sest tegelikult on maailm nii loodud, et loodus toetab meie kulgemist igati. Seda tuleb vaid märkama õppida. Selleks aga vajad sa oma meeleorganeid ning armastust iseenda vastu, sest kui meie meeled ei tööta, siis läheb meie keha tasakaal paigast ning tervis hakkab kannatama.

 

Energeetilised jõud ehk dosha’d – vata, pitta ja kapha

Dosha’d on energeetilised jõud, mis moodustuvad põhielementidest. Dosha tähendab tõlkes muutumist. Vata dosha elemendid on õhk ja eeter, pitta dosha elemendid on tuli ja vesi, kapha dosha elemendid on maa ja vesi. Kõik dosha’d on meis kõigis ja kõikjal ümbritsevas olemas, kuid igaühel domineerib enamasti üks või kaks dosha’t. Domineeriva sünnipärase dosha või dosha’de seisu alusel kujuneb välja inimese kehatüüp. Dosha’de omadused peegelduvad nii inimese välimuses kui ka tema mõtlemises ja käitumises. Dosha’de seis aja jooksul muutub – nii vanuse ja väliskeskkonna kui ka tervist mitte toetava elustiili tagajärjel.

Nahk on organ, mis on vata dosha kodu. Vata dosha on aga ülim kõikidest dosha’dest, sest vata on tänu oma omadustele võimeline muutma nii ennast kui ka teisi. See tähendab aga seda, et kuna nahk on vata kodu, siis tema kaudu on võimalik mõjutada kogu organismi tervist. Lisaks kontrollib vata meelt ja kogu närvisüsteemi. Tänapäeval väga tihti esinevad stress ja depressioon on samuti vata tasakaalutuse häired.

 

Kuidas vata tasakaalutust märgata ja seda naha kaudu tasakaalustada

Tüüpilisemateks vata tasakaalutuse näitajateks, mida iga inimene tähele panna oskab, on kuiv nahk ja kortsud. Ajurveedas loetakse kuiva naha põhjustajateks vata suurenemist, stressi, liigset päikese käes olekut, ebatervislikku toitumist, vähenenud higistamist, luukoe tasakaalutust (vanad inimesed), rasvkoe vähenemist, puudulikku keha toitai

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt