Ettevõtja tähelepanekud Eesti Vabariigi peaministri töövisiidilt Münchenisse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuni 2014 kell 14:32toomasKui seni oleme valdavalt avaldanud n-ö tavakodanikest lugejate arvamuslugusid, siis seekord varustas meid lustaka ja üsna julge reisikirjaga ettevõtja Toomas Laanpere. Artikkel räägib visiidist Münchenisse, kus ärimeeste kaaskond peaministrit saatis, mainimata ei jää ka äsjased maksuseaduse muudatused ja ärimeeste poole näppu vibutanud minister Ligi.

 

Ei ole halvemaidparemaid aeguon ainult hetkmilles viibime praegu.

/Artur Alliksaar/

 

Ühte sellist hetke tahaksingi jagada teiste eestimaalastega.

Möödunud esmaspäeva (30.05.2014)  kaunis kevadhommik oli paljutõotav algus peaministri töövisiidile Münchenisse. Sealhulgas minulegi, kuna olin kaasa võetud äridelegatsiooni koosseisus. Peaministri pingevaba kätlemine lennujaama VIP tsoonis koos lühida tervitusega tõstis meeleolu. Paremaid aegu näinud ja värskest värvikorrast unistav kahe propelleriga (rendi?) lennumasin oli siiski sisemiselt tubli ning napilt kahe tunniga Oslos. Lennumasina kiirustamata vahetus SAS nooblima Boeingu vastu lisas olemisele jumet. Väike nukrus hinges, vaatasin lennuki aknast pooleliolevat lennujaama suurt laiendamist – ja nii edasi Müncheni poole. Ametnikud eespool, ettevõtjad ikka saba pool. Sõit Baieri pealinna ja seal sees oli elamus. Sinised vilkurid, mustad BMW-d ja Mercedesed, parv nauditavat slaalomit valdavaid motopolitseinikke – jalakäijad polnud loetud.

Kalleid külalisi tervitab hotelli uksel direktor isiklikult. Nauditavalt särav, vahemereline naeratus kasvatab veelgi  ettevõtjate enesehinnangut. Veidi jahtumist kuni ametlik delegatsioon end 5-tärnilistesse tubadesse majutas ning eraviisiline lõunasöök peaministri seltsis võis alata. Kuna Eesti aukonsul on sakslane, andis peaminister lõuna käigus igale ettevõtjale võimaluse ennast inglise (või saksa) keeles kuni 5 min tutvustada. Mis oli ju vahva! Nagu ikka võtavad esimesed alles hoogu, kui tagumised protokolli järgi juba pidurdama peavad. Kohvi võib järgmises kohas ka juua, BMW külastus juba ootab. Toetasin peaministri nakatavat optimismi, olles seltskonnas ainukesena peale tema roosa särgiga.

BMW Maailm on mitmekesine nagu maailm ikka. Unistused kõrvuti igapäevase eluga. Sealt leidsimegi auto, millega J.Ligi arvab ettevõtjaid sõitvat  ja seda lausa 90 % osas ettevõtlusega mitte seotud asjaoludel! Hinnad jäävad siiski 340 000 (sisaldab vihmavarju) ja ~700 000 euro vahele.

Foto1

Ja leidsime ka auto, millega J.Ligi arvates peaksid ettevõtjad sõitma.

Foto2

Õnneks leidsime auto ka riigimehelikult mõtlevale “Maksuministrile” hinnaga 19 700. Mis jääb kindlalt alla 20 000 eurosele ettevõtjatele soovitatud ja neile andeks antavast piirist.

Foto3

 

Kuid pidu ei kesta pikalt. Oli aeg ettevõtjatelgi oma voodikoht kätte saada, seda küll mitte äsja põgusalt kogetud 5-tärnilises õhkkonnas – oli lihtne ja sümpaatne säästumajutus, nagu J.Ligi ju ettevõtjaid käituma manitsebki! Tahaksin teda õige pea näha sellises peavarju saamas. Esialgu Brüsselis harjumiseks, eeskuju andmiseks ja edaspidi mujalgi!

Ja taas vilkurid, slaalom ning vastuvõtt-õhtusöök Baieri Majandusühenduses võis alata. Soliidne, sõbralik õhkkond ning peaministri hoogsa Eestit tutvustava sõnavõtu ja küsimustele vastamise järel ettevõtjate kord veidi enda tegemisi tutvustada. Juttu jagub esimestel 5-st minutist kauemakski, aga viimastel tuleb keskmise säilitamiseks topelt turbot kasutada. Ka 60 sekundiga võib heast asjast vapustava mulje jätta! Siin on see vägagi põhjendatud.

Vastuvõtule järgnenud kohtumine Saksamaal töötavate eestlastega on puhtalt seltskondlik (ja inimlikult vajalik) kohtumine, seejuures sisaldamata mingeid erilisi kontakte ametliku ja äridelegatsioonivahel.

Uus päev algab, Eestimaine sügisilm on ka Münchenisse jõudnud. Tavaliiklejana mikrobussis 5-tärniliste juurde sõitmine on veidi häiriv, kuid sealt edasi on taas kõik OK. Üks päev sellist võrdsematest võrdsemana kohtlemist (sedagi jupiti) ja ma sain aru, miks valitsejad vabatahtlikult oma kohtadest reeglina ei loobu. Või kui, siis veel kõrgemale.

Müncheni Kaubandus-tööstuskoja president avab, tänab ja meie peaminister julgustab saksa ettevõtjaid Eestisse investeerima, sealjuures hajutades mitmesuguseid levivaid kahtlusi. Enne lõpetamist saab iga ettevõtja minuti või isegi paar püsti seista ajaks, kui teda mõne lausega tutvustatakse. Kogu lugu! Kolm IT kalduvustega meie hulgast lahkuvad koos ametliku osaga Networki. Aga mitte kauaks.

Kohe algab “lõunasöök ümar-formaadis”. Peaminister kirjeldab e-riiki sh ka tervishoidu: mistahes haiglasse minnes on seal patsiendi murede kohta võimalik kõike teada saada; ükski valitsusasutus ei küsi ettevõtjalt sama asja korduvalt, jne… Muidugi mitte seda, et märtsis valutava käega tasuta arsti juurde saamiseks oleksin pidanud ootama augustini, 63 EUR -i eest sain poolteise kuuga jutule, lisaks teenustasud! Sest puudu on 72 neuroloogi!

Protokolli järgi jätsime ametnikud koos peaministriga Eestit esindama, Baieri liidumaa peaministriga kohtuma ja ajakirjandust valgustama. Tagasisõit lennujaama tavainimeste kombel oli vajalik maapeale tagasitulemiseks. Hilisõhtuses Helsingi lennujaamas. Värsked uudised peaministri töövisiiti pikalt kirjeldamas, lõpuks paar lauset, et ettevõtjaid oli ka. Viimast Tallinna lendu oodates oli hea tõdeda,et meie suguvelled pole oma turuosa ega võimalusi näiteks lätlastele loovutanud. Nii nagu seda tehti Eesti Õhuga, kuhu maeti põllumees Heleniuse, pillimees Randpere, raamatupidaja Järvani targal juhtimisel kümneid miljoneid eurosid maksuraha.

Mõtteid, mis ettevõtja poolt vaadatuna ettevõtlust segavad, valitsemist tihti lausa naeruvääristavad, mis valimiste aktiivsust,seega ka valitsuse mandaati tõsiseltvõetavamaks kohendaks jne, on küllaga. Oleksin neid peaministriga (kaaskonnaga) hea meelega jaganud, ehk mõned teisedki meist, kes me end veidi naljakalt & tobedalt, lõpuks ehk mahajäetunagi tundsime. Hea võimalus värskel peaministril veidi targemaks, tõsiseltvõetavamaks saada, ettevõtjate poolset toetust lisada. See tunnike ikka oleks leidunud. Aga noor, tarmukas, peaminister ilmselt ei tulnud selle pealegi. Sest protokoll ei näinud ette!

Loen seda pigem rohkearvulise nõunike kaaskonna töö praagiks, nende eheda mugavuse ja ükskõiksuse tõestuseks. Ja välja vahetamise põhjenduseks. Neile endilegi tuleks turul olemine ja oma tegeliku turuväärtuse teada saamine kasuks. Tänase palgalehe seisu oma väärtuseks lugemine on üleriigiline väärarusaam! Vähemalt Maris Lauri töölevõtmine oli peaministril minu meelest väga,väga õige tegu! Jääb küsimus, mida meil küll Eesti Panga, Rahandusministeeriumi ja Statistikaameti 900-lise ametnike perega peale hakata?

Aga meil omavahel, juhuslikult kokkusattunud ettevõtjatel oli vahelduse mõttes täitsa lahe! Ja tänud peaministrile sellegi eest! Olgu tal võimalikult palju selliseid saabumisi, kus vastuvõtjad saavad südamerahuga öelda: “Hea tunne on Teiega olla ühes ruumis, sest Te (ega kaaskond) ei toonud endaga kaasa ühtegi skandaali.”

 

Toomas Laanpere

AS Napal (EVEA ja KTK liige)

 

Arvamusartikkel ilmus ka Postimehes.

 

Fotod: erakogu

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt