Mängumuutja Nursipalu kaitsmisel: võrukad kuulutasid end põlisrahvaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. aprill 2023 kell 20:5322. aprillil toimunud esimene Võrokeste kongress võttis vastu võrokeste enesemääramise deklaratsiooni, lisaks veel keele, kultuuri ja elukeskkonna kaitse manifestid.

 

Võrus, Kandle majas toimunud kohtumisel tunnistasid võrokesed iseennast põlisrahvaks, võru keele omaette keeleks ning jõed ja järved, kivid ja metsad võrdseks inimesega, kinnitades nii nende alalhoidmist. “See viimane oli noore Rõuge keskkonnaspetsialist ettepanek, mis suure aplausi ja hõigetega jooksvalt vastuvõetavasse dokumenti lisati,” kirjutab Facebookis üks kohalviibinu.

Võrokeste enesemäärtalemise vastu oli vaid 1 ja erapooletuks jäid 3 inimest, vahendab Rahvameedia.

“Võro loodusele anti Võro kongressil just võrdsed õigused tagasi. See on maailma tähelepanu vääriv sündmus,” märkis kasvatusteadlane ja jätkusuutliku arengu asjatundja Rea Raus.

Vaata videot kongressi avamisest:

Tervet istungit saad järgi vaadata siit.

 

Kongressile järgnes Nursipalu kett 2.0, mille kohta ketis osalenud kirjanik ja ajakirjanik Inga Raitar kommenteeris sotsiaalmeedias: “Ketis on nii palju inimesi, et Tamulale võiks ringi peale teha. Ja tuleb järjest juurde.”

 

Päeva lõpetas Nursipalu Jüriöö kontsert-meeleavaldus, kus Nursipalu kaitseks astusid üles paljud Eesti muusikud nagu Tõnis Mägi, Mari Kalkun, Kolumbus Kris, Anu Taul, Aapo Ilves, Baaba ja Ka, Madis Meister ja Eva-Lotta Vunder, Kadri Laube ja Ago Niglas, OLEM, Sanna Sööt, Kärbikud, Jan Rahman ja Elo Rahman, Katrin ja Meelis DUO ning muidugi kohalik sõnasepp Contra.

“Süütame sel õhtul sümboolsed lõkked ja kutsume üles kogu Eesti rahvast seda sama tegema. Olgu see märgiks, et hoiame kokku ja meie kaitsetahe püsib tugevana vaid siis, kui meile jääb see ilus maa, mida kaitsta,” seisab kontsert-meeleavalduse tutvustuses. Sündmus on prii, aga korralduse jaoks väga oluline toetus, mida saab teha Fienta.com-i vahendusel. Esinejad ja korraldajad panustasid tasuta.

Kontserdimelu vahendas ka Rahvameedia:

Asjade edasisel käigul saab silma peal hoida näiteks Nursipalu kaitseks või Meie Nursipalu MTÜ Facebooki lehtedel.

 

Allikad: lingid ja videod artikli sees

Loe ka: ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt