Anna allkiri: Ei Nursipalu harjutusväljaku laiendamisele!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. november 2022 kell 9:27Fotokollaaž: Gord Maclean / Pexels + Viljar Kavant + Lifestyle Graphic + OpenClipart-Vectors / Pixabay + Canva.com

“Kaitseministeeriumi plaan laiendada märkimisväärselt Nursipalu harjutusväljakut, mis hõlmaks edaspidi suuri maa-alasid Antsla, Rõuge ning Võru vallas, põhjustab otsest kahju nii kohalikele inimestele, loodusele, ettevõtlusele, eriti turismile,” seisab Rahvaalgatus.ee lehel seisvas petitsioonis “Ei Nursipalu harjutusväljaku laiendamisele!“.

 

Nursipalu harjutusväljaku laiendamine puudutab otseselt 21 majapidamist, mille elanikud peavad oma kodudest lahkuma. Riik ei ole suuteline pakkuma samaväärseid elamistingimusi oma kodudest loobuma sunnitud inimestele. Harjutusväljaku kaudne mõjuala on aga oluliselt suurem, ulatudes Karula rahvuspargi ja Haanja looduspargi külje alla ning hõlmates Timmase ja Keretü looduskaitsealasid. Kavandatava polügooni mürareostus levib kümnete kilomeetrite kaugusele mõjutades otseselt tuhandeid inimesi, kodu- ning metsloomi, sealhulgas I ja II kaitsekategooria aluseid liike. Juba olemasolevate harjutusväljakute ja polügoonide mõju tasakaalustamiseks tuleks nende ümber metsa majandada püsimetsana (ilma uuendusraieteta), mis summutab müra ja pakub harjutusväljaku rajamise ja kasutamisega sealt taanduma pidanud liikidele elupaiku.

Harjutusväljaku suurendamine mõjub negatiivselt piirkonna ettevõtlusele, seda eriti Võru maakonnale olulises turismisektoris, aga ka muudes valdkondades, muudab Võrumaa oluliselt vähem atraktiivseks sihtkohaks potentsiaalsetest maksumaksjatest uutele elanikele ning võimendab veelgi ääremaastumist ja elutähtsate teenuste piirkonnast kadumist. Eelnevat arvesse võttes on planeeritaval harjutusväljakul oht piirkonna julgeolekut pigem vähendada – majandus- ja looduskeskkonda ning kodanikuväärikust kahjustades.

Mõistame, et praegune julgeolekuolukord on keeruline. Ometi ei suurenda Eesti kaitstust inimeste usalduse vähenemine riigi vastu taolise kodanike eluliste huvidega mitte arvestava käitumise tõttu. Riigikaitselisi kitsaskohti ei saa ega tohi lahendada kohalike inimeste, ettevõtluse ning unikaalse looduskoosluse arvelt.

Võrumaa on unikaalne maakond, kus kohtuvad kaks kultuuriruumi (võro ja seto) ning mille märksõnadeks nii kohalike kui ka turistide jaoks on rahu, vaikus, kogukond, traditsioonid ning eripärane, liigirikas ja puhas loodus (unikaalne kogu Euroopa kontekstis).

Kõiki eelnimetatud asjaolusid arvesse võttes nõuame riigikaitseks vajaliku taristu korrektset planeerimist koos asukoha eelvaliku, vastavate analüüside ja mõjuhinnangute ning kaasava diskussiooniga. Nursipalu harjutusväljaku laiendamisele on kohalikke elanikke, ettevõtlust ja loodust vähem kahjustavaid alternatiive, mida peab kindlasti analüüsima ja arvesse võtma.

Nõuame Nursipalu harjutusvälja laienduse protsessi peatamist ja riigikaitseks vajaliku harjutusala lahenduse leidmise protsessi uut algatamist heade planeerimis- ja kaasamistavade kohaselt.

 

Allkirjasta rahvaalgatus SIIN!

Algatajad:

MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahvas

MTÜ Eesti Metsa Abiks

MTÜ Päästame Eesti Metsad

MTÜ Niilusoo

Aivar Ruukel

Anne Maasik

Anneli Palo

Eda Veeroja

Epp Petrone

Hendrik Noor

Heiki Trolla

Imbi Paju

Inga Raitar

Jaan Tootsen

Jalmar Vabarna

Kadri Giannakaina Laube

Kadri Kõusaar

Kaia-Kaire Hunt

Kairi Leivo

Kaspar Kurve

Kauksi Ülle

Kerttu Rakke (Kadi Kuus)

Kristel Vilbaste

Lauri Sommer

Maarika Niidumaa

Mari Kalkun

Marju Kõivupuu

Mihkel Kangur

Mihkel Kunnus

Olavi Ruitlane

Peeter Laurits

Piret Räni

Rainer Kuuba

Rea Raus

Remo Savisaar

Tiia Kõnnusaar

Tiia Morfin

Toomas Trapido

Viljar Kavant

Õie Sarv

 

Allikas: Rahvaalgatus.ee

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt