Lepiti kokku Euroopa Liidu 7 aasta eelarve, Eestile määrati 5,89 miljardit eurot

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. veebruar 2013 kell 9:03european_union

Euroopa komisjoni president Herman van Rompuy teatas EL-i järgmise seitsme aasta eelarve kokkuleppe sündimisest. Alates neljapäevast 26 ja pool tundi järjest koos istunud Euroopa Ülemkogu leidis lõpuks 2014-2020 eelarve osas üksmeele, kirjutab Delfi.

 

Peaminister Andrus Ansip arvas, et hoolimata eelarve üldmahu kokkutõmbamisest võib Eesti end pidada läbirääkimiste selgeks võitjaks, kirjutas E24. Võrreldes läbirääkimiste stardipositsiooniks olnud Euroopa Komisjoni novembrikuise pakkumisega on Eesti üks väheseid liikmesriike, kelle netopositsioon paranes. Eesti osa uues finantsraamistikus on 5,89 miljardit eurot, mis on pea 907 miljonit eurot rohkem kui see oli 2007- 2013 eelarves.

 

Viimastel tundidel aset leidnud lõpuspurdiga lahendati isegi päeva alguses veel üleval olnud Eesti viimane murekoht ehk põllumehi 2014. aastal oodata võinud otsetoetuste väike langus. Selle vältimiseks lisati Eesti ridadele spetsiaalne summa, mis on määratud seda ära hoidma.

 

Eestile, Lätile ja Leedule annab Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) piiriüleste transpordiprojektide jaoks vabaks jäänud 10 miljardit eurot reaalse võimaluse lüüa sel eelarveperioodil käima Balti riike Euroopaga ühendama kavandatud Rail Balticu projekti.

Vähem tähtis pole ka 5 miljardi euro säilitamine energiataristuprojektideks, millele on pandud lootusi näiteks seoses Balti riikide ja Soome ühise veeldatud maagaasi (LNG) terminali ja Eestit ning Soomet ühendava gaasitoru rajamisega.

 

Allikad: Delfi, E24

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.