Tartlastel on võimalus hääletada Emajõe äärde linna raha eest kogukonna saun!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2019 kell 17:55 3.-9. oktoobrini toimub Tartu kaasava eelarve rahvahääletus. Kandideerib ka idee “Saun Emajõe linnaujulas”, mille poolt hääletaja võib tulevikus nautida eheda puuküttega jõeäärse kogukonnasauna mõnusid teadmisega, et ta on andnud oma panuse selle idee teokssaamisse. Tartu elanikud saavad hääletada siin.

 

Vaata saunaideed tutvustavat videot:

Kaasav eelarve idee nr.18- Saun Emajõe linnaujulas

Tartu kogukonna saun3-9 oktoober on võimalik tartlastel oma linna asjades rääkida hääletades enda jaoks oluliste teemade poolt Tartu kaasavas eelarves. Tartu saunasõbrad peavad oluliseks, et Emajõe ääres oleks kõigile kasutamiseks üks saunake. Juba aastaid on Lodjakojas olnud üks väike saunake, kuhu nii mõnedki õnnelikud on juhuse tahtel sattunud. See on olnud suurepärane koht, kuhu viia väliskülalisi meie kultuuripärandit kogema ning neljapäeviti kogunevad talisuplejad ja nende tuttavate tuttavad. Paraku polnud selles saunas tingimusi, et kõiki linna saunasõpru leili nautima kutsuda. See polnud kunagi selle eesmärgiga ehitatudki. Nüüd lammutatakse vana Lodjakoda juba maha (ehitustööd juba käivad) ja uues eelarves pole saunamaja jaoks enam raha. Me aga loodame, et kaasava eelarve abiga saaks ikkagi uue sauna ehitada, sellise mis saaks olema kõigile soovijatele nautimiseks avatud. Saunasõpru on siin ju palju. Erinevatel päevadel toimuksid naiste, meeste, rituaali, talisuplejate ja rendisaunad. Selles saunas saaks olema puuküte, võimalus vihelda ja otse lavalt Emajõkke hüpata.Kõik ehedust nautivad saunasõbrad on teretulnud.Oma hääle saad anda siin: https://www.volis.ee/gvolis/osale/view/446?ettepanek=41731&kid=14833

Posted by Tartu kogukonna saun on Reede, 4. Oktoober 2019

Idee eestseisjad kirjutavad oma lehel:

Emajõe linnaujula kaunis vaade nii linnale kui loodusele, taliujujatele sobilik sopistus, mugav ligipääs ning sissekäidud rada muudavad asukoha ideaalseks. Saun saab olema võimalikult ehe – puukütte, vihtlemise, jääaugu ja suure lavaga. Ehitis on väikse jalajäljega, et meie ihu ja hinge pesu ei tuleks looduse arvelt. Saun toimib kogukonna saunana, pakkudes ehtsat saunamõnu eraldi päevadel naistele, meestele, aga ka segasauna, taliujujate sauna jne.

Lodjaseltsi saun läheb lammutusele, uue ehitamiseks on olemas projekt ja luba, kuid hetke seisuga ei mahu saun enam linna eelarvesse. Kaasav eelarve kindlustaks sauna ehituse. Hoidkem saunakultuuri ja -traditsioone!

Siim Angerpikk on öelnud: “Lodjakoja saun on olnud ukseks Eesti kultuuri ja siinsete inimeste olemise mõistmise juurde. Maailmafilmi festivali korraldades viisime välismaised režissöörid Lodjakoja sauna. Laval on aastate jooksul istunud sajad Tartu väliskülalised, et teha kõige vahetumal moel tutvust meie kultuuri ühe põlise alustalaga. Sellest saunast on saanud alguse Eesti regilaulu tutvustav dokumentaalfilm (Ulrike Kochi “Regilaul – laulud õhust“). Talvine saunaklubi on kultuurilise lõimumise suurepärane näide. Erinevatest rahvustest, vanuses ja sotsiaalsetest gruppidest inimesed tunnevad end saunalaval istudes võrdselt. Leitakse uusi tuttavaid, vahetatakse mõtteid ja kogemusi, lendavad ideed ja sünnivad uued algatused. On oluline, et selline koht oma lihtsuses aga kultuurilises rikkuses oleks Tartus alati olemas.”

Uus saun saab olema avatud kõigile huvilistele. Erinevatel päevadel saaksid olema meeste, naiste, rituaali- ja talisuplejate saunad ning rentimisvõimalus. Pärast vägevat leili saad aastaringselt hüpata kosutavasse Emajõkke. Kui praegu inimene, kes pole ise saunaomanik, püüab leida sauna Tartus või Tartumaal, siis pole kahjuks võimalik leida midagi peale keldrisaunade, peoruumide või siis suurte keskuste saunade. Näiteks Helsingis on palju toredaid avalikke saunu, nende seas päris mitmeid ehedaid kogukonnasaunu, Eesti suuremates linnades aga seni mitte ühtegi. Hiljuti Tartu kaasava eelarve saunaidee kohta kirjutatud inglisekeelses artiklis rõhutatakse seda, kui tohutult kasulikud on olnud linna arengule ja heaolu suurenemisele nii Helsingi kui Oslo analoogsed ehedad avatud saunad. Sellise sauna olemasolu on ülitähtis linnaelanike füüsilise ja vaimse tervise seisukohalt (loe näiteks ingliskeelset artiklit sauna ja talisupluse paljude teaduse poolt tõendatud positiivsete tervisemõjude kohta). Samuti on paljude toredate väliskülaliste jaoks säärase traditsioonilise sauna külastamise võimalus üks peamisi linna külastamise motivaatoreid.

Sauna ehitamise poolt on Tartu vähemalt 14-aastastel elanikel võimalik hääletada kuni 9. oktoobrini.

 

Vaata lisaks: Tartu kaasav eelarve, Tartu kogukonna saun FB

Fotod: saunaregion.fi, Tartu kogukonna saun

 

Toimetas Kaarel Veskis

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt