Telegrami eksperimendi 1. nädal: ühel poliitikul alles vaid 50 eurot

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2013 kell 21:04Telegrami eksperiment, mille raames kolm poliitikut peavad kuu aega hakkama saama miinimumpalgaga (320 eurot bruto), on kestnud tänaseks nädal aega ning on aeg teha esimene kokkuvõte. Jaanus Riibe, Lasnamäe linnaosavanema keskerakondlasest abi, on esimesel nädalal maksnud ära oma kodukulud ja peab ülejäänud kolm nädalat läbi ajama kõigest 50 euroga. Jaanus Raim, kes kandideerib Kernu vallavolikogusse valimisliidu Igatsus Osaluse Järele nimekirjas, on nädalaga kulutanud 143 eurot. Agnes Kallit, Üle-eestilise Valimisliidu liige, on kulutanud kõigest 46 eurot. Eksperimendis osalejad kirjutavad oma eksperimendi käigust ja peavad kulude kohta tabelit Telegrami blogis www.telegram.ee/eksperiment.

 

Kuidas möödus esimene nädal miinimumpalga peal ja kas sulle tundub, et vead vabalt veel kolm nädalat välja?

Jaanuse fotoJaanus Raim: Esimene nädal läks hästi – ootamatuid väljaminekuid ei olnud ja Tartu reisi sain samuti tehtud küllaltki mõõdukate kuludega. Järgmise kolme nädala väljavedamast võivad tõsiselt ohustada kuu lõpus maksmisele tulevad eluasemekulud.

agnes kallitAgnes Kallit: Minu elu on sellepärast imelik, et aeg-ajalt olen pidanud elama miinimumpalgast väiksema rahaga. Ja aeg-ajalt täiesti ilma enda sissetulekuta. Ikka olen pidanud kusagilt juurde saama kõige suuremas hädas. Ja juba lapsena harjutati mind ilma rahata elama, meeletult kokku hoidma – end vee peal hoidma iga hullus olukorras.

Raha ei ole minu jaoks mitte kunagi väärtus olnud. Tean, mida suur raha inimestega teeb (oma vanemate pealt, kes olid Viljandi linnas kõige rikkamad) – kuidas sa ei saa enam mitte midagi teha peale rahateenimise ja teenimise peale mõtlemise, kuidas sa oled hüsteerilises vangis. Ja olengi hilisemas elus leidnud kaaslasi, kel on küll raha lahedaks äraelamiseks, kuid kes ikkagi, sellest hoolimata naudivad mõnusat vaba olemist. Ja ka mina saan sellest osa.

Praegu ma katsun niikuinii võimalikult kokkuhoidlikult elada. On teatud asjad, mida ma olen sunnitud tarbima praeguse perekonnaseisu tõttu ja mis samal ajal mulle meeldibki ka. Elangi praegu (ühe nädala olen nii elanud) oma tavalise graafiku peal. Eks siis näis, kui kaua ma hakkama saan. Ise teeningi kõigest 180–240 eurot kuus kätte, töötan osalise tööajaga, saan tükitööpalka. Huvitav on minu jaoks eksperimendis näidata ka teistele, et saab nii vähese rahaga nagu minul täisväärtuslikult elada.

jaanus riibeJaanus Riibe: Esimene nädal on olnud talutav. Minu menüü on muutunud ebatervislikumaks, kuid vähemalt on olnud kõht suhteliselt täis. Usun, et eksperiment toob siiski kaasa mõningase kaalulanguse. Mind on aidanud ka minu tööga seotud esindusülesanded, olen need blogis kõik ka üles märkinud. Eksperimendiga seoses on tekkinud erinevaid ideid ja mõtteid, mida ja kuidas muuta. Olen püüdnud nende kohta teha märkmeid ja vähemalt Facebookis on tekkinud nende kohta arutelu. Aitäh kõigile, kes on arvamust avaldanud.

Kogu eelarvest on järel umbes 50 eurot.

 

Kuidas suhtuvad eksperimenti sõbrad, tuttavad, lähedased?

Jaanus Raim: Sõbrad suhtuvad eksperimenti üldiselt põnevusega ja loodavad, et see aitab kaasa ka minu/meie poliitilise idee – kõigi kogukonnaliikmete osalemisvõimalus oma kogukonna asjade otsustamisel – levikule.

Pereliikmed imestavad koos minuga, kui keeruline on kõikide kulude enam-vähemgi tegelikkusele vastav kajastamine. Elatakse ju perekonnas põhimõtte “igaühelt vastavalt tema võimetele, igaühele tema vajaduste järgi“ alusel ning peresiseste (majandus)suhete reguleerimisel on rahal seega parimal juhul teisejärguline roll.

Agnes Kallit: Minu üle ei imesta keegi! Kui olin viieteistaastane, olin pärast põhikooli Tallinnasse tulnud kooli ühikasse elama. Ükskord otsustasime mina ja minu esimene poiss kino asemel kell kaheksa õhtul hääletades Leningradi sõita ja sõitsimegi. Käisin ühiselamust korra läbi, et vihmavari kaasa võtta ning ütlesin toakaaslase küsimuse peale, et lähen Lenska. Järgmise päeva ööseks jõudsin tagasi ja peale seda ta ikka ja jälle ütles teistele, et pärast seda Lenska-asja ei imesta ta minu puhul enam mitte millegi üle.

Jaanus Riibe: Sõbrad ja tuttavad suhtuvad eksperimenti hästi ning jälgivad seda suure huviga.

 

Eksperimendi käiku saad järgida aadressil www.telegram.ee/eksperiment.

 

 

Mariann Joonas

 

Fotod: erakogu, foyerduromarin.com

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt