14 Kariibi mere riiki nõuavad Euroopalt orjuse eest kahjutasu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. oktoober 2013 kell 14:0814 Kariibi mere riiki(CARICOM) taotlevad Suurbritannialt, Prantsusmaalt ja Hollandilt hüvitist enam kui 400 aastat kestnud orjapidamise eest, mille tõid saartele endised koloniaalvõimud. Kariibi mere maade juhid esitasid oma taotluse eelmisel nädalal ÜRO peaassambleel, vahendab BNS.

 

“Nende inimsusevastaste kuritegude jube pärand tuleks heastada arenguabina Kariibi mere maade ühiskondadele ja rahvastele. Euroopa riigid peaksid meiega olukorra heastamisel koostööd tegema,” ütles Saint Vincenti ja Grenadiinide peaminister Ralph Gonsalves regionaalühenduse CARICOM nimel.

CARICOM on palganud Briti inimõigusele spetsialiseerunud advokaadifirma Leigh Day, kes valmistab ette hagiavaldust Haagi Rahvusvahelisele Kohtule. Leigh Day on juba võidelnud välja kompensatsiooni sadadele keenialastele, keda britid piinasid niinimetatud Mau Mau mässu ajal aastatel 1952-1960.

Mitu Kariibi mere riiki, teiste seas Jamaica ning Antigua ja Barbuda, on juba üritanud omal käel hüvitist välja võidelda, kuid selle aasta algul otsustasid kõik 14 riiki jõud ühendada ning nõuda Suurbritannialt, Prantsusmaalt ja Hollandilt hüvitist osalemise eest Atlandi orjakaubanduses. Hüvitise suurust pole veel välja öeldud, kuid jutt võib käia mitmesajast miljardist eurost.

Käesoleva aasta juulis, kui Ralph Gonsalves aktsiooni kohta pressiteate väljastas, kommenteeris Suurbritannia esindaja Jamaical, et Briti valitsus on hüvitiste maksmise vastu.

 

 

Allikad: BNS, Jamaica Observer

Põnevat lisalugemist: Al Jazeera

Foto: boatbookings.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt