Al-Qaeda süüdistab Morsi kukutamises USA-d

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. august 2013 kell 11:56Screen Shot 2013-08-03 at 11.49.52Terrorivõrgustiku al-Qaeda juht Ayman al-Zawahiri süüdistas reedel internetis avaldatud audioläkituses Ühendriike vandenõu organiseerimises, millega tõugati võimult Egiptuse islamistist president Mohamed Morsi. Al-Zawahiri hinnangul korraldas riigipöörde USA vandenõus koos Egiptuse armee, ilmalike jõudude ja kristlastega., vahendas BNS.

 

“Ristisõdijad, ilmalikud jõud ja amerikaniseerunud armee on koondunud… koos laheriikide raha ja ameeriklastega vandenõuks, millega kukutati Mohamed Morsi valitsus,” kinnitas egiptlasest esiterrorist. Al-Zawahiri süüdistas eraldi Egiptuse kopti kristlasi, kes toetasid islamistist presidendi võimulttõukamist, et saavutada oma aladel kopti riik. Tegemist on terrorivõrgustiku  liidri esimeste kommentaaridega pärast Morsi ametist mahavõtmist.

Al-Zawahiri kritiseeris ka Moslemivennaskonda liigse pehmuse eest ning ütles, et Morsi püüdis liialt USA-le meele järele olla.

USA välisminister John Kerry ütles neljapäeval, et Egiptuse eelmise presidendi Mohamed Morsi kukutamiseni viinud sõjaväe sekkumist nõudsid miljonid inimesed, kes kartsid riigi langemist kaosesse ja vägivalla keerisesse. “Meie arusaamise kohaselt ei võtnud sõjavägi [Morsi kukutamise järel] valitsusohje enda kätte. Riiki juhib tsiviilvalitsus. Sõjavägi tegutses hoopis demokraatia taastamise nimel,” lausus Pakistanis visiidil viibiv Kerry telekanalile Geo.

Morsi-meelse Riigipöördevastase Alliansi (Anti Coup Alliance) eestkõneleja Alla Mostafa ütles neljapäeval AFP-le, et protestijad jätkavad istumisproteste ja rahumeelseid meeleavaldusi. Kukutatud presidendi toetajad lükkasid neljapäeval tagasi Egiptuse siseministeeriumi pakkumise võimaldada neile ohutut lahkumist Rabaa al-Adawiya ja Nahda väljakutelt, kus nad on meelt avaldanud alates Morsi kukutamisest 3. juulil. Ministeerium kutsus meeleavaldajaid “lähtuma mõistusest ja rahvuslikest huvidest ning kiiresti lahkuma”.

Egiptuse võimud on lubanud Morsi toetajate kogunemised lähiajal laiali ajada. Endise riigipea kukutamise järel on poliitiline vägivald riigis nõudnud ligi 250 inimelu.

 Allikad: BNS, Aljazeera

Foto: ekraanitõmmis

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt