Prantsuse labor kaotas ära üle 2000 SARS-i viiruse proovi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. aprill 2014 kell 19:10Kuulus Pasteuri instituut avastas juba jaanuaris rutiinse inventuuri käigus, et märkamatult oli ära kadunud 2349 katseklaasi, mis sisaldasid surmava SARS-i viiruse proove. Arvestades, et 2003. aasta SARS-i puhang tappis ligi 800 inimest, on avalikkus kadunud proovide pärast mures. Instituut aga kinnitab, et rahval pole põhjust paanikaks, sest proovides leidunud viirus ei ole nakatumisvõimeline.

 

Instituudi sõnul ei avalikustatud uudist kadunud proovidest varem, kuna kõigepealt korraldati nende leidmiseks põhjalik sisejuurdlus. Teadlased pöördusid proovide leidmiseks ka Prantsusmaa ravimi- ja toiduohutusameti poole ning nüüdseks on juhtum esitatud Pariisi süüdistajale uurimiseks. Lisaks on tellitud uus inventuur.

Hetkel ei olda kindlad, kas keegi hävitas proovid ja unustas selle kirja panna, proovid kadusid ära kellegi hooletusest või viidi need laborist meelega minema. Juhtum on üllatanud nii avalikkust kui instituudi töötajaid, arvestades, et kõnealune äärmiselt nakatuslike viiruste uurimise laboratoorium on tugeva valve all ning üks turvalisemaid kogu instituudis. Laborisse pääseb vaid piiratud kogus personali, kes peavad läbima enne lahkumist desinfitseerimise protsessi. Uurima on hakatud kõiki, kes on antud laboris 1,5 aasta jooksul töötanud, sest usutakse, et keegi pidi märkama, kuidas 29 kasti liigutati kusagile, minema viidi või hävitati. Samuti uuritakse potentsiaalseid huvide konflikte, mis oleks võinud viia sellise teoni.

Pasteuri instituudi väljastatud avalduses väideti, et kõnealused proovid ei ole nakatamisvõimelised. Samuti on proovides vaid viiruse fragmendid, millest ei ole võimalik tervet viirust taastada ning proove ei oleks saadud laborist välja viia ilma, et need oleks steriliseeritud. Lisaks paljastas siseuurimus, et muidu -80 kraadi juures säilitatud proovid sulasid eelmisel aastal külmkapi rikke tagajärjel üles, vähendades veelgi viiruse potentsiaalset levimisvõimet.

 

 

Allikad: International Business Times, Courier Mail, The Independent

Foto: dreamstime.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt