Ajatu: “Vanad head ajad“ ehk oopiumiga rahustati beebisid ja heroiiniga raviti köha

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. detsember 2021 kell 8:15Perioodi 1870-1918 on kutsutud “Suure joobe” ajastuks – ravimitööstused turustasid vabalt igasuguseid ained, mis tänapäeval narkootikumide või teiste ohtlike ainetena keelustatud on ning inimesed tarbisid sinisilmselt kõike, mida neile ravimi pähe pakuti. Beebisid rahustati oopiumiga, köha raviti heroiiniga ning sõduritele saadeti rindele kingitusena kokaiini. Kui palju tänapäev sellest ajast erineb, jäägu igaühe enda otsustada. Kuid need lood võiksid meile meelde tuletada, et kõik, mida turvalise toiduainena või ravimina reklaamitakse, ei pruugi olla meile tervislik.

Rubriigis “Ajatu” avaldame vanu artikleid, mis ülelugemist tasuvad. Allolev lugu ilmus Telegramis esimest korda veebruaris 2014. aastal.  

 

Karastusjook koos liitiumiga

Sidruni ja laimi maitseline karastusjook 7UP hakati tootma aastal 1929. ning esmakordselt paisati see müüki kaks nädala enne seda, kui aktsiaturu järsk kukkumine algatas Suure Depressiooni. Suurepärasemat ajastust ei oleks osanud otsida, sest jook, mille algne nimi oli  Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda, sisaldas muuhulgas ka liitiumtsitraati. Enamik inimesi seostab liitiumi võib-olla pigem patareide ja akudega, kui millegi inimesele tarbimiseks sobivaga. Kuid liitiumtsitraat oli 19. sajandi lõpus ja 20. sajandil väga populaarne meeleolu stabiliseeriv ravim, mida kasutatakse vahel tänapäevalgi bipolaarse häire ravis. 7UP sisaldas liitiumtsitraati kuni 1950-ndateni, kuni teadusuuringud leidsid, et sellel ainel on potentsiaalselt ohtlikud kõrvalnähud. Kuni koostise muutmiseni reklaamiti 7UP terve pere jaoks sobiva joogina ning üks nende reklaamlauseid oli näiteks The Fresh Up Family Drink (värskendav perejook).

Mitmed tänapäevani müügil olevad karastusjoogid toodeti algselt sellise retsepti põhjal, et neile omistati ravivat või tervist toetavat toimet. Näiteks Coca-Colat peeti imeravimiks impotentsuse, peavalude, iivelduse ja morfiinisõltuvuse vastu, kuna see sisaldas kokapuu lehti ja tänu sellele ka veidi kokaiini.

Heroiin köha ja morfiinisõltuvuse vastu

Oopiumi on kasutatud juba tuhandeid aastaid, kuid sellest toodetud heroiin on üsna uus leiutis. Heroiin, täpsema nimega diatsetüülmorfiin, sünteesiti aastal 1874 Inglismaal, kuid see jäi mõneks ajaks unustuste hõlma. 23 aastat hiljem õnnestus Bayeri ravimitööstuses töötaval Felix Hoffmannil sünteesida heroiin, kui ta otsis viise kodeiini tootmiseks. Kuna see oopiumisaadus oli morfiinist palju tugev

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt