USA-s on ka katuselt vihmavee kogumiseks valitsuse luba vaja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. aprill 2013 kell 20:25



 

Ameeriklastel on viimastel aastatel järjest ära võetud otsustusõigust asjades, mida võiks pidada iseenesestmõistetavaks. Kuid üks veidramaid asju, mille pärast on üks Oregoni osariigi elanik isegi vanglakaristuse saanud, on vihmavee kogumine oma maa pealt. Tuleb välja, et paljudes osariikides on vihmavee kogumine ebaseaduslik, kuna vee kasutamise õigus on osariigi valitsusel ja selleks peab taotlema eriluba.

 

Oregoni osariigis mõisteti Gary Harringtonile kuuajane vanglakaristus ning 1500 dollari suurune trahv selle eest, et mees on väidetavalt ebaseaduslikult kogunud vihmavett. Harrington on enda maa peale loonud kolm reservuaari, kuhu koguneb vihma- ja lumesulavesi. Vett kasutab mees vaid isiklikul otstarbel ning samuti on see tulekahju puhul kasutamiseks mõeldud veereservuaar.

Veeloa saaga sai alguse juba 1973. aastal, kui mees püüdis saada reservuaari jaoks luba ning talle öeldi, et seadus keelab jõgede ja ojade kõrvalejuhtimist, kuid vihmavee kogumine sinna alla ei käi ning seetõttu ei ole vajalik vihmavee kogumiseks luba taotleda. 2002. aastal nõuti mehelt uuesti loa olemasolu ning mees tegi vastavaid kulutusi, et seda luba saada. Lõpuks talle veeluba siiski ei väljastatud, kuna väidetavalt on kogu avaliku vee kasutamise luba 1925. aastast alates kuulunud üksnes kohalikule omavalitsusele.

 

Piirangud ka teistes osariikides

Salt Lake City elanikul Mark Milleril on autoäri ja oma uue müügikoha ehitamisel lasi ta ehitada süsteemi, mis kogub maja katuselt vihmavett, mida mees planeeris kasutada autopesulas. Selgus aga, et konstrueeritud süsteem on „vihmavee ebaseaduslik kõrvalejuhtimine“. Salt Lake City ametnikud sõlmisid Milleriga kokkuleppe, mis lubab ehitatud vihmaveesüsteemi edasi kasutada, kuid tõsiasi on, et omaenda maja katuselt ilma spetsiaalse loata võib Utah’ osariigis vihmavett koguda ainult piiratud hulgal ning see tuleb vastava ametkonna juures registreerida.

Ka Colorado ja Washingtoni osariikides on vihmavee kogumisele seatud piirangud. Väikeses mahus vihmavee kogumine enda aia kastmise tarbeks on siiski enamasti lubatud. Bürokraatide sõnul vähendab elanike vihmaveekogumine selle vee hulka, mis jõuab jõgedesse ja järvedesse, kuid Douglase maakonnas Colorado osariigis tehtud uuring näitas, et kõigest 3% vihmaveest jõuab jõgede ja ojadeni, ülejäänud kas aurustub või imendub maapinda. Seega ei saa elanike vihmaveekogumisel olla olulist negatiivset mõju osariigi veevarudele. Vastupidi, on leitud, et vihmavee kogumise lubamine vähendab üldist veetarbimist linna veevärgis ja aitab säästa veevarusid.

 

Kas veevarude kaitse või kontroll elanike üle

Peamiselt täidavad sellised seadused siiski mitte veevarude säästmise, vaid elanike üle kontrolli saavutamise eesmärki. Vihmavee kogumise piirang juhib tähelepanu laiemale küsimusele, et mis on sellised asjad, mida valitsus võib piirata ja mida mitte? Kui suur peaks olema valitsuse roll inimeste elu reguleerimisel? Valitsuse ülesanne peaks olema oma riigi kodanike teenimine, mitte nende õiguste piiramine ja kontrollimine.

Järgmisena võib hakata maksustama õhku, mida me hingame. Juba praegu peab iga inimene maksma oma kodu ja aia eest maamaksu. Inimese genoom on suures osas patenteeritud biotehnoloogiafirmade poolt kui nende intellektuaalne omand. Kui sinu maad, vihmavett ja keha omab keegi teine, siis mis on järgmine – sinu hing?

 

 

Allikad: Natural News, FOX, Empower The Jury, Water Rights, New York Times

Foto: Wikimedia

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt