Veneto piirkond hääletas Itaaliast iseseisvumise poolt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. märts 2014 kell 9:50Eelmisel nädalal kirjutasime Veneetsias ja seda ümbritsevas Veneto maakonnas toimuvast referendumist iseseisva vabariigi loomise üle. Nüüdseks on hääletamine lõppenud ning lausa 89% Veneto elanikest soovib luua Itaaliast sõltumatut vabariiki.

 

Mitteametlik referendum kestis nädal aega ning 3,7 miljonist hääleõiguslikust kodanikust hääletasid 2,36 miljonit inimest – 2,1 miljonit olid vabariigi loomise poolt ning veerand miljonit selle vastu. Lisaküsimustel euro säilitamise, Euroopa Liidu ja NATO liikmeks jäämise kohta oli veidi väiksem toetus – 55% häältest pooldasid iseseisva Veneto Euroopa Liitu jäämist, 51% soovisid selle püsimist eurotsoonis ja üle 64,5% tahavad, et Veneto oleks NATO liige.

Kuigi referendum näitab selgelt Veneto elanike soove, ei ole see siiski seaduslikult siduv. Veneto iseseisvust pooldavate aktivistide sõnul on nüüd tarvis teha mitmeid samme, et liikuda lähemale Veneto vabariigile, alustades maksude maksmisest kohalikele võimudele, mitte Roomale. Veneto maakonna juhi Luca Zaia sõnul maksavad kohalikud hetkel 68,5% oma sissetulekust maksude näol Roomale, kuid piirkond ei saa vastu piisavalt hüvesid. Tema sõnul kohtleb Rooma Venetot nagu impeeriumi serva, mis kõlbab vaid maksude maksmiseks. Zaia leiab, et Veneto jaoks võib iseseisvus tulla, kuid see võtab aega ning praegu tuleb keskenduda regionaalse seadusega tegelemisele, mis volitaks teise ja ametlikuma referendumi toimumist.

Insubria ülikooli Euroopa ajaloo professor Paolo Bernardini leidis, et Veneetsial on viimane aeg muutuda taas autonoomseks riigiks. Tema sõnul on kogu maailm liikumas positiivse killustumise suunas ning jõukad väikeriigid on uuesti poliitilisele areenile ilmumas. See toob tema sõnul kaasa riigid, kus kohalikud traditsioonid saavad seguneda globaalse suhtlemise ja kaubandusega.

Veneto maakonna elanike soovi iseseisva riigi järele on juurutanud Veneetsia vabariigi ajalugu ning rahva kultuuriline, ajalooline ja identiteediline erinevus ümbritsevatest maadest. Veneetsia vabariik kestis 1100 aastat ning selle lõpetasid Napoleoni väed 1797. aastal. Peale seda liideti Veneetsia 60 aastaks Austria impeeriumiga ning alates 1866. aastast sai see Itaalia kuningriigi osaks. Sellele kõigele vaatamata tunneb Veneto rahvas ennast siiski eraldi rahvuse ja riigina.

 

Allikad: Telegraph, The Independent, Russia Today

Foto: art.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt