Kaugemgi veebileht on ainult 19 kliki kaugusel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2013 kell 15:20www

Hinnanguliselt on internetis umbes 15 miljardit veebilehte. See tohutu infohulk on korrapärasem kui võiks arvata – ühelt suvaliselt lehelt teisele jõuab vähem kui 19 hiireklõpsuga.

 

 

Sellisele järeldusele jõudis Harvardi ülikoolis töötav füüsik Albert-László Barabási. Ta uuris suure hulga linke ning uuris nende abil veebi struktuuri.
Üleilmses veebis on kokku umbes biljon dokumenti. Lisaks veebilehtedele asuvad seal ka pildid, videod ja muud tüüpi failid. Suurem osa nendest pole omavahel lingitud ning otsene ühendus on vaid väheste dokumentide vahel.
Õnneks on olemas otsimootorid ja faililoendid. Just nende abil saab kergesti liikuda ühest veebipiirkonnast teise. Mudeli põhjal on suurem osa veebilehtedest ühendatud kõige rohkem 19 hiireklõpsuga.
Füüsiku kinnitusel näitas simulatsioon, et 19 hiireklõpsu seaduspära püsib hoolimata sellest, kui suureks veeb kasvab. Selline korraldus muudab veebi haavatavaks. Kui oluline otsingumootor rivist välja lüüa, kaob ühendus paljude võrgulehtede vahel.

 

Allikas: Novaator

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt