Rootsi ajakirjaniku hagi võib muuta internetti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2013 kell 9:42Url address

Euroopa Kohtus on arutluse all Rootsi ajakirjaniku hagi, mille põhiküsimuseks on, kas autoriõigustega kaitstud materjalide linkimine on seaduserikkumine või mitte.

 

Euroopa autoriõiguste selts (European Copyright Society) avaldas juhtumi kohta ametliku arvamuse, milles öeldakse, et ilma luba küsimata linkimine pole kuritegu, sest tegu on viitamisega, mis on alati lubatud olnud. Samuti on just linkimine see, mis võimaldab internetis liikuda ja teeb sellest võrgustiku.

Autoriõiguste selts toonitas ka, et linkimise kriminaliseerimine ei hävitaks mitte ainult sõnavabadust, vaid ka paljud internetis tegutsevad ettevõtted. Näiteks peaksid uksed kinni panema Google, Facebook jt. Sellel ilmselt juhtuda ei lasta.

Samuti võttis selts seisukoha, et linkimist ja freimimist tuleb käsitleda ühte moodi.

 

Kohtuprotsessi käiku jälgitakse eriti aktiivselt USA-s, kus linkimise, aga eriti freimimise üle on palju vaieldud. Seal andis uudisteagentuur Associated Press (AP) eelmisel aastal kohtusse uudistele keskenduva otsingumootori Meltwater.

Lõplikust lahendist on huvitatud ilmselt ka internetipakkujad, kellele on kohtute poolt ülesandeks tehtud piraatmaterjalidele viitavate lehekülgede blokeerimine.

 

Allikad: Activist Post, Torrent Freak, Tech Dirt

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt