Kas palaval suvepäeval tee joomine tõepoolest jahutab sind?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuni 2022 kell 18:28Foto: Václav Mach / Adobe Stock + wonderhowto.com

Küllap on viimastel päevadel kõik püüdnud end mingil viisil jahutada. Ka meie siin Telegramis oleme proovinud erinevaid meetodeid – vilus istumist (+35 kraadiga ei ole erilist kasu), vees ujumist (juba parem, eriti hästi mõjub, kui pea ka vee alla panna), saun (pärast saunast tulekut tundub õues tõepoolest jahedam) ja erinevate jookide joomine, nii külmade kui kuumade. Küsisime mõned aastad tagasi ka Facebookis, et kuidas elavad kuuma päeva üle meie lugejad ning 75% kostis, et juues midagi külma ja 25%, et kuuma.

 

Tee joomine keha jahutamiseks on näiteks Indias (vürtsikas chai), Tais ja Jaapanis üsna levinud vanarahva tarkus. Euroopas toetab seda ideed aga ka teadus. Näiteks juba aastaid tagasi jõudis Cambridge´i ülikooli neuroteadlane Peter McNaughton järeldusele, et juues kuumal päeval kuumi jooke, hakkab keha veel rohkem higistama ja lihtsustatult öeldes higi aurustumine jahutabki keha maha. Lisaks soovitas McNaughton süüa ka vürtsikaid toite samuti nipp, mida kasutavad aasialased.

Lõpetuseks meie toimetuse kogemused keha jahutamisega vedelikke juues. Väga külma vee joomine andis ajutise leevenduse, toasooja vee järel püsis efekt pikemalt. Soojadest jookidest kohv ja kakao ei parandanud olukorda karvavõrdki, tee aga tõepoolest andis mõnekümneks minutiks leebe jahutuse.

PS. Seda ei saa siiski võrrelda karastava suplusega. ; )

 

Allikad ja lisalugemist: inimkatsed toimetuse liikmete peal, Deutsche Welle, The Conversation, NCBI, Goodwin Tea

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt