Kas palaval suvepäeval tee joomine tõepoolest jahutab sind?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuli 2019 kell 9:28Küllap on viimastel päevadel kõik püüdnud end mingil viisil jahutada. Ka meie siin Telegramis oleme proovinud erinevaid meetodeid – vilus istumist (+35 kraadiga ei ole erilist kasu), vees ujumist (juba parem, eriti hästi mõjub, kui pea ka vee alla panna), saun (pärast saunast tulekut tundub õues tõepoolest jahedam) ja erinevate jookide joomine, nii külmade kui kuumade. Küsisime eelmise aasta soojal suvel ka Facebookis, et kuidas elavad kuuma päeva üle meie lugejad ning ca 100 vastajast 75% kostis, et juues midagi külma ja 25%, et kuuma.

 

Tee joomine keha jahutamiseks on näiteks Indias (vürtsikas chai), Tais ja Jaapanis üsna levinud vanarahva tarkus. Euroopas toetab seda ideed aga ka teadus. Näiteks juba aastaid tagasi jõudis Cambridge´i ülikooli neuroteadlane Peter McNaughton järeldusele, et juues kuumal päeval kuumi jooke, hakkab keha veel rohkem higistama ja lihtsustatult öeldes higi aurustumine jahutabki keha maha. Lisaks soovitas McNaughton süüa ka vürtsikaid toite – samuti nipp, mida kasutavad aasialased.

Lõpetuseks meie toimetuse kogemused keha jahutamisega vedelikke juues. Väga külma vee joomine andis ajutise leevenduse, toasooja vee järel püsis efekt pikemalt. Soojadest jookidest kohv ja kakao ei parandanud olukorda karvavõrdki, tee aga tõepoolest andis mõnekümneks minutiks leebe jahutuse.

PS. Seda ei saa siiski võrrelda karastava suplusega. ; )

 

Allikad ja lisalugemist: katsed iseenda peal, Deutsche Welle, The Conversation, NCBI

Foto: iStock 

Toimetas Mariann Joonas

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6

Telegrami artiklite mujal avaldamise tingimused.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt