Video: koer tundis lõhna järgi, et perenaisel on vähk

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. aprill 2014 kell 21:21hqdefault9-aastane kolli nimega Max haistis vähi lõhna oma perenaise kehas enne, kui rinna röntgenuuring kasvaja tuvastas ja päästis sellega naise elu.

 

Seda, et koer on inimese parim sõber, räägitakse kogu aeg, aga kas teate, et koerad suudavad lõhna järgi tuvastada, kui inimene on tõsiselt haige? Allolevas BBC Earthi videos “Koerte salaelu” räägitakse, kuidas Max perenaise haiguse avastas. Nimelt tabas 9-aastast kollit masendus, kui ta hakkas haistma oma perenaise Maureen Burnsi kehas toimuvaid haigusest tingitud muutusi. Naisel oli rinnas tükk, kuigi tema viimane mammogramm ei näidanud midagi ja osanud oma tervise pärast ka muretseda. Aga muidu elurõõmus Max hakkas käituma veidralt, puudutades Maureeni rinda oma ninaga ja tema silmades oli meeleheitlik ja õnnetu pilk.

Esialgu mõtles Maureen, et koer hakkab haigeks jääma, sest ta oli juba 9 aastat vana, aga kui ta seostas looma käitumise ja mammogrammi tegemise, otsustas ta minna uuesti kontrolli. Taas kord ei tuvastanud skaneering midagi. Siis lasi Maureen teha biopsia ja rinnas avastati siiski kasvaja. Pärast operatsiooni muutus perenaise sõnul kohe ka koera käitumine ja kui naine haiglast koju jõudis, oli Max sama rõõmus ja lustakas kui vanasti.

BBC Earthi saates öeldakse, et koerad jälgivad meid kogu aeg ja mõistavad inimese kehakeelt nagu kuuenda meelega. Koeri saab treenida tundma lõhna järgi ka inimkehas toimuvaid muudatusi: Max tundis kasvaja lõhna, kuigi mammograaf ei näidanud midagi. Kuna koerte haistmismeel on märkimisväärselt tugevam inimese omast, saab neid õpetada tuvastama lõhna järgi nii vähki kui ka madalat veresuhkrut.

Koerad on ustavad lemmikud, kes võivad aidata inimest mitut moodi ja nende hea nina, millest on abi ka meditsiinis, on veel üks põhjus, mis võtta lemmikuks just koer.

 

Vaata videot:

 

Allikas: The Escapist

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt