Ajatu: Kas vähki on täiesti valesti mõistetud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. september 2021 kell 9:20Alates sellest, kui Richard Nixon kuulutas aastal 1971 välja sõja vähi vastu, on teadustööle ja ravimite väljatöötamisele kulutatud sadu miljardeid dollareid (maksumaksja) raha. Veel enam on kulutanud vähki põdevad patsiendid ise, kuid ometi on tulemused pettumust valmistavad. Peale nelja aastakümne pikkust “tavalist sõda“ (kirurgia ja keemiaravi) ning “tuumasõda“ (kiiritus), diagnoositakse siiski varsti pea igal neljandal inimesel elu jooksul vähk ning ennustatakse, et see number on aina suurenemas.

Rubriik “Ajatu” toob teieni Telegrami varasemaid artikleid, mis ülelugemist tasuvad. Allolev lugu ilmus esimest korda aprillis 2014. aastal. 

 

Selleks, et mõista, miks on sõda vähiga nii ebatõhus, tuleb pöörduda algse küsimuse juurde: mis on vähk? Enne, kui sellele küsimusele ei ole leitud põhjalikku vastust, on kõik püüded seda ennetada ja ravida juba ette läbikukkumisele määratud. Viimase poolesaja aasta jooksul on peamiseks vähki selgitavaks teooriaks olnud “muteerumise teooria“, mille kohaselt meie rakkudes tekkivad DNA mutatsioonid põhjustavad nende “hullumeelset ja vägivaldset“ käitumist, võrreldes ülejäänud rakkude kogukonna ehk kehaga. Need rakud hakkavad pidurdamatult paljunema ning moodustavad kasvaja, mis levib edasi, simuleerides põletikulise protsessi omadusi, kuni selle kasv hakkab takistama peremeesorganismi elutähtsaid funktsioone, mille tõttu lõppeb see protsess surmaga.

Kehasisene darwinism

Selle teooria kohaselt, mida on tugevalt mõjutanud Darwini evolutsiooniteooria ning mida on kutsutud ka “sisemiseks darwinismiks“, on tervete rakkude muutumine vähirakkudeks väga sarnane loodusliku valiku protsessile: rakkudes tekivad juhuslikud mutatsioonid, mis on nende ellujäämiseks ja paljunemiseks kasulikud. DNA muutub kas

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt