Mõtlemapanevad soovid uueks aastaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. jaanuar 2014 kell 21:32“Lisaks klišeelikule uusaastasoovile soovin tegelikult sulle ühtteist veel. Ja just sedasama soovin ka iseendale. Tegelikult soovin endale ja Sulle 2014. aastaks koguni 10 asja,” kirjutab Kaido Pajumaa portaalis Sisekosmos.

 

1. Ma soovin, et me ei raiskaks oma elu
Me liigume kõik ühes suunas – lõpu suunas. See kõlab fataalsena, aga uue aasta esimesel päeval on seda hea meelde tuletada. Koos tänasega on meil sel aastal 365 päeva. Mida me nende päevadega ette võtame, on meie enda valik. Tähtis on see, et me ei tunneks tagasi vaadates, et raiskasime lihtsalt oma elu ära.

2. Ma soovin, et me tunneksime oma elust rõõmu
Psühholoogid ütlevad, et me veedame aega erinevates emotsionaalsetes tsoonides, millest kõige edukam on “saavutamise tsoon”, kus tunneme end tõesti hästi, ja kõige halvem on “ellujäämise tsoon”, kus oleme kogu aeg hirmul ja ärevil. Ma soovin, et me oskaksime rohkem aega veeta saavutamise tsoonis, sest seal olles suudame rohkem oma elus ära teha ja tegemistest ka rõõmu tunda.

3. Ma soovin, et me tunneksime ka enda tööst rõõmu
Kas teadsid, et me töötame umbes 40 aastat oma elust (25-65 eluaastad) ja kuni 75% oma ärkveloleku ajast? See on väga suur osa kogu meie elust. Hea oleks, kui me sellest ajast rõõmu tunneksime. Ideaalseid inimesi, firmasid ja olukordi ei ole olemas. Kui sa tunned, et elu ei vasta sinu ootustele, siis püüa esmalt leida oma tegemistele uus tähendus, muuda oma suhtumist. Kui sa ei suuda seda enam teha, ja sinu elu teeb sind rohkem õnnetuks kui õnnelikuks, muuda kardinaalselt oma elu. See tundub hirmutav, aga kannatada ei tohi ka.

4. Ma soovin, et me ei jookseks mõttetute asjade järel
Läbi meedia, marketingi ja Hollywoodi tekitatakse meile alalõpmata tunnet, et veel ei ole küllalt ja sa ei ole veel piisav. Meil võivad kõik asjad elus juba hästi olla, aga mõnikord piisab ühest reklaamist, et tekitada tahtmine ka seda endale saada. Ja jällegi algab stress ning rahulolematus, teadvustamata, et enne seda reklaami tundsime end väga hästi. Ole rahulik, asi ei ole selles asjas või selles reklaamis. Asi on sinus, kus tekib reklaami tagajärjel tunne “tahan endale seda”. Märka neid hetki, lase nendest tahtmistest lahti ja oledki jälle õnnelik.

5. Ma soovin, et meis oleks vähem ohvrimeelsust
Me kipume reageerima kõigele, mis meie ümber toimub. Mõnikord saame nende olukordadega hästi hakkama, aga tihtilugu kaotame end sellesse täielikult. Psühholoogid nimetavad seda emotsionaalseks kaaperdamiseks. Ma soovin, et suudaksime 2014. aastal olla rohkem teadlikud hetkedest, kui mürgised emotsioonid meid kaaperdavad ja panevad meid tegema asju, mida hiljem kahetseme. Asjad juhtuvad küll meie ümber, aga mürgine reaktsioon toimub alati meie sees, mistõttu ei saa mitte keegi peale meie end aidata.

6. Ma soovin, et me oleksime sallivamad
Me kõik oleme erinevad isiksused erinevate vaadete ja hoiakutega. Loomulikult on see hea, sest muudab maailma mitmekesiseks, aga sellest saavad alguse ka kõik meie tülid ja probleemid. Kuna me eeldame, et maailm on just sellist värvi nagu meie ise, eeldame ka teistelt inimestelt vastavat käitumist. Aga teiste maailm on ju teist värvi, ja nemad näevad kõiki asju meist erinevalt. Ma soovin, et me suudaksime meeles pidada, et me oleme erinevad ja ka kriitilistes olukordades end sellest lähtuvalt talitseda ning oma sallivust üles näidata.

7. Ma soovin, et suudaksime eristada, mis on meie võimuses ja mis mitte
Püha Franciscuse palve kõlab nii: “Jumal, anna mulle meelerahu mitte muretseda asjade eest, mida ma muuta ei saa, julgust muuta asju, mida ma muuta suudan, ja tarkust nende vahel vahet teha”. See ütleb kõik. Siiski, vaata oma elu, ja küsi, kui tihti sa muretsed asjade pärast, mida sa niikuinii muuta ei saa?

8. Ma soovin, et suudaksime muuta kahjulikud harjumused kasulikeks
Psühholoogid ütlevad, et kogu meie elu on harjumuspärane. See, kuidas me ärkame, toitume, töötame, suhtleme jne, lähtub kõik meie harjumustest. Kuni me ei suuda tuvastada oma harjumusi ja neile ausalt otsa ei vaata, ei suuda me oma elus ka midagi muuta. Ma soovin, et me leiaksime 2014. aastal üles enda need harjumused, mis meile pigem kahju toovad, ja oskaksime need asendada harjumustega, mis meile rõõmu pakuvad.

9. Ma soovin, et me mõistaksime rohkem oma tegelikku olemust
Me kipume arvama, et oleme keegi, kes me tegelikult ei ole. Doktor Wayne Dyer on öelnud, et paljud inimesed määratlevad end oma ego kaudu, milleks on selle inimese omanduses olevad asjad, tema saavutused ja tema prestiiž. Mitte ükski nendest kolmest aga ei viita meie tegelikule olemusele. Kes me tegelikult oleme hetkedel, kui me ei ole end samastamas oma mõtete, hoiakute, emotsioonide ja füüsilise kehaga? Ma soovin, et ma oskaksime 2014. aastal vabaneda inimeseks olemise sellest poolest, mis toob teistele ja meile endale kannatusi, ja saaksime rohkem kontakti selle poolega, mis muudab meid hoolivamaks, kaastundlikumaks ning naeratavamaks.

10. Ma soovin, et armastaksime rohkem oma lapsi ja õpiksime nendelt
Lapsed on meie tõeline varandus. Nad on siirad, ausad ja elurõõmsad. Sõltumata, kui vana laps on, on meil temalt väga palju õppida. Minu kõige väiksem poeg on 3 kuune – ma õpin temalt kohalolekut. Minu keskmine poeg on 5 aastane – ma õpin temalt elurõõmu. Ja minu vanim poeg on 9 aastane – temalt õpin ma armastust ja hoolivust. Lapsed ei vaja meilt vastu mitte midagi muud kui armastust. Ja selle väljendamiseks ei ole mitte midagi lihtsamat kui kolm sõna “Ma armastan sind”. Ma soovin, et julgeksime ja leiaksime 2014. aastal rohkem hetki, et seda oma lastele öelda.

 

Kaido Pajumaa

 

Allikas: Sisekosmos

Pilt: suksesitubebas.com

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt