Telegrami eksklusiivintervjuu: Sparks tuleb taas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2017 kell 14:210Kuigi Los Angelesest pärit popbänd Sparks ei vaja erilist põhjust, miks nendest kirjutada, räägime praegu Sparksist seetõttu, et bänd esines augustis Soomes Flow festivalil, esitledes oma värsket, täna (8. septembril 2017), ilmunud albumit “Hippopotamus” – ja Sparksi esinemine Eestis või lähiriikides ületab kahtlemata Telegrami uudiskünnise. Lisaks avaldame lühikese intervjuu Russell Maeliga. Kuna mul ei õnnestunud kohtuda Russelliga tema kodus Los Angeleses, saatsin talle mõned küsimused meili teel.

 

Sparksi moodustavad vennad Ron (helilooja ja klahvpillid) ning Russell Mael (vokaalid), kes juba ligi pool sajandit iseäralikku muusikat on salvestanud. Bändile on iseloomulikud Roni sügavad ja mitmetähenduslikud laulusõnad ning originaalsed meloodiad, Russelli võimas falsett-vokaal ja kahtlemata vendade kummaline lavaline välimus – Ron nägi bändi algusaastatel välja nagu kivistunud Hitler ja Russell jätab ekstsentrilise südametemurdja mulje. Öeldakse, et Sparks ei saanud kunagi maailmakuulsaks, sest nad olid ühtaegu liiga veidrad ja geniaalsed. Täna näeb ilmavalgust Sparksi uus album “Hippopotamus”.

1

2008. aastal Rabarockil esinenud Sparksi on tihti nimetatud maailma kõige alahinnatumaks bändiks, sest vendasid Maele pole kunagi saatnud tohutu edetabelite edu. Ent üle 45 aasta tegutsenud ja ligi veerandsada albumit avaldanud duol on ette näidata #2 edetabelihitt Inglismaalt glämmroki ajastust “This Town Ain’t Big Enough For The Both Of Us” (1974), Giorgio Moroderiga koostöös valminud klassikaline diskoalbum “Number One In Heaven” (1979), 1980-ndate alguse L.A new wave’i ja synth-pop’i saundi iseloomustavad kauamängivad ja singlid Hollywoodi noortefilmides. Nende superhitti “When Do I Get To Sing „My Way”” (1994) teab ilmselt iga eestlane vanuses 30+.

2000-ndatel tegi Sparks võimsa comeback’i – see periood on saanud nime “Sparks revival” –, andes välja kolm kriitikute poolt väga hästi vastu võetud albumit. Koos briti indie-bändiga Franz Ferdinand anti 2015. aastal välja album “FFS“ ja tehti kontsertuur, millega koguti juurde veel hulgaliselt fänne, kes Sparksi oma lemmikuks peavad.

Artistid ja popbändid nagu Kurt Cobain, Pet Shop Boys, Franz Ferdinand, Morrissey, Björk, Duran Duran, Depeche Mode, New Order, Def Leppard, Faith No More, Ramones, MGMT, Paul McCartney, ABBA, Human League, Sonic Youth, Arcade Fire, They Might Be Giants, Panda Bear, Pixies, Erasure, Priidik Hallas jpt on nimetanud Sparksi üheks oma mõjutajaks. Morrissey on öelnud, et Sparksi “Kimono My House” album (1974) on peamine põhjus, miks ta üldse muusikat tegema hakkas.

2

 

Teie kõige kuulsam lugu Eestis on kahtlemata „When Do I Get To Sing „My Way””, millest see lugu räägib?

See lugu räägib mehest, kes vaatab tagasi oma elule ja mõtiskleb, et millal saabub tema aeg teha kõike seda, mida ta endiselt pole saanud teha.

 

 

Te olete olnud laval juba 1970-ndate algusest, mis on teie hea tervise saladus ja mis annab teile endiselt nii palju energiat kõik need aastad hiljem?

Meis on palju sisemist kirge ja motivatsiooni, oleme piltlikult öeldes näljased. Peab hoolitsema oma keha eest, käima regulaarselt jõusaalis.

 

Kas vastab tõele, et Brian May kaalus liituda Sparksiga enne seda, kui Queen kuulsaks sai?

Jah, me tegime talle kunagi ettepaneku bändiga liituda.

 

Teie pika karjääri jooksul on olnud ka aegu, mil teist polnud midagi kuulda. Kui palju on teil avaldamata materjale?

Meil on väga palju demosid ja lisaks lugusid, mis olid plaanitud Tim Burtoni muusikali “Mai, The Psychic Girl”.

 

Russell, kus sa prantsuse keele selgeks õppisid?

UCLA-s Los Angeleses ja tuuritades Prantsusmaal (aastal 1980 saatis Sparksi Prantsusmaal erakordne edu ning bänd jäi sinna peaaegu terveks aastaks – toim.).

 

Mis värk on Roni kuulsa tantsuliigutusega? (Enamikul kontsertidel ja Sparksi paljudes muusikavideotes tantsib Ron tema enda leiutatud tantsu – toim.)

Tal oli laval lihtsalt igav ja ühel hetkel otsustas ta midagi uut teha.

 

Aastal 1981 ilmus teilt lugu “Tips For Teens“, aga kuidas oleks nõuannetega 304050-aastastele?

Rakenda neid samu nõuandeid, mis olid teismelistele antud, see toimib endiselt, igas vanuses.

(Loos „Tips For Teens” üritab Russell üht teismelist rõõmustada, näidates talle pilti vanaemast, kes on 90-aastane ning ütleb põhimõtteliselt, et näe, sinu vanaema on 90, nii et sul pole midagi mossitada! – toim.)

 

Sparksi lugu „The Calm Before The Storm” (Vaikus enne tormi) sisaldab prohvetlikku sõnumit:

„Something big is coming soon, something that will change your tune. It’s the calm before the storm. False sense of security, shown to be a forgery.And everybody’s talk is monotone. And everybody’s look is monochrome. And everybody’s flight has been postponed.”(„Midagi suurt on tulekul, miskit, mis muudab su tooni. See on vaikus enne tormi. Võlts turvatunne, mis osutub pettuseks.Ja kõik räägivad monotoonselt. Ja kõik näevad välja ühevärvilised. Ja kõikide lend on edasi lükatud.”)

 

See lugu ilmus üks aasta enne 11. septembri terrorirünnakuid, mis on selle loo sõnumi tagamaa ja mida te ise arvate sellest traagilisest sündmusest?

See lugu ei räägi mõnest konkreetsest sündmusest, vaid ükskõik millest, mida kuulaja võib pidada eelseisvaks, hukatuslikuks või potentsiaalselt positiivseks.

 

Peavoolumeedia kohaselt tundub, et maailm hakkab hulluks minema. Mida te soovitate inimestele, et nad elaksid positiivselt ja ilma hirmuta.

Kõik võiksid kuulata Sparksi muusikat, see võib aidata.

 

Kirjeldage Sparksi uut albumit. Minu jaoks kõlab see nagu hübriid Sparksi 1970-ndate glämmmroki ja 2000-ndate taassünni perioodist. Kas mõni uutest lugudest ootas oma aega kõik need aastad või on tegemist ainult täiesti uute lugudega? Isegi uue albumi kujundus paistab nagu võiks see olla järg albumile „Indiscreet” (1975).

Tegemist on täiesti uue loominguga, mille kirjutasime spetsiaalselt uue albumi jaoks – need on modernsed ja elujõulised poppalad. Albumi pilt on situatsiooniline ja selles mõttes on albumite “Propaganda” ja “Indiscreet” kujundus sarnane.

 

Millal alustasite uue albumi tegemist ja kui keeruline oli valida sinna lugusid?

Me alustasime 2016. aasta jaanuaris ja lõpetasime oktoobris. Albumile jõudsid kõik lood, mis meile endile tundusid ilmselgelt vajalikud, et luua tervik.

3

Mis on albumi nimiloo “Hippopotamus” tagamaa? See on väga naljakas laul, mis räägib sellest, kuidas te avastate oma basseinist jõehobu; Volkswageni hipibussi aastast 1958; raamatu, mille autoriks on Anonüümne ning ka ka Hieronymus Boschi maali. Kas see maal võib olla Boschi “The Garden of Earthly Delights”, mida seostatakse lameda Maaga? Mida teie arvate lameda Maa teemast?

See laul räägib põhimõtteliselt ühest mehest, kes avastab oma basseinist jõehobu ja siis hakkab sealt avastama ka muid veidraid asju, nende seas ka Hieronymus Boschi ja VW hipibussi ning mõtleb, et “kas see pole mitte vägev?”…

 

_ _ _

Indie-muusika blogi “Under The Radar” hindas Sparksi uut albumit 8/10, kirjutades, et “Hippopotamus” (nagu ka kõik teised Sparksi albumid) funktsioneerivad nagu lood, kus iga laul jõuab narratiivse või temaatilise järelduseni, mis lõbustab või lummab kuulajat. LA Times hindas Sparksi uut lugu “What The Hell Is It This Time” hindele 10/10. Sparksi värske singel kannab nime “Edith Piaf (Said It Better Than Me)”.

20967842_1817612328255827_678606986_oPopmuusika elav legend esines 12. augustil Soomes Flow festivalil ligi 2-tunnise kavaga.

Antud intervjuu ilmus Telegramis värskes ajakirjas nr 6, mis on alates tänasest müügil Rimi ja Maxima kettides, homsest R-Kioskites ning järgmisest nädalast ka mujal üle-Eesti. Põnevaid lugemiselamusi!

 

Toimetas ja Russell Maeli küsitles Hando Tõnumaa

 

Fotod: SparksKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.