Vingugaasiandurid: elupäästjad meie kodudes

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2025 kell 8:45



Fotokollaaž: kliima1.ee + Solovyova / Getty Images Pro + Canva.com

Vingugaas, tuntud ka kui süsinikmonooksiid (CO), on värvitu, lõhnatu ja maitsetu gaas, mis võib olla äärmiselt ohtlik. Selle märkamatuse tõttu nimetatakse vingugaasi sageli “nähtamatuks tapjaks”. 

 

Ilma vastava andurita on inimesel võimatu vingugaasi olemasolu tuvastada, mistõttu on vingugaasiandur iga kodu truu sõber. Kui üritada lühidalt selgitada, tekib vingugaas orgaanilise aine mittetäielikul põlemisel, kui hapniku hulk põlemisprotsessis on ebapiisav. 

Üks tavalisemaid vingugaasi tekkepõhjuseid on kütteseadmete kasutamine – ahjud, kaminad, pliidid ja katlad, mis töötavad puidu, gaasi või muu kütusega, võivad mittetäieliku põlemise korral seda toota. Samuti on väga ohtlik garaažis töötava auto mootor, sest vingugaas võib suurema vaevata siseneda eluruumidesse. Ebapiisava ventilatsiooni korral ei pruugi põlemisgaasid ruumist väljuda, põhjustades vingugaasi kogunemist.

 

Miks on vingugaas ohtlik?

Vingugaas seob end hemoglobiiniga ehk lihtsustatult verega üle 200 korra tugevamini kui hapnik, takistades seeläbi hapniku transporti organismis. Vingugaasimürgistuse sümptomid võivad hõlmata peavalu, pearinglust, iiveldust, oksendamist ja teadvusekaotust. Kuna sümptomid on mittespetsiifilised, on vingugaasimürgitust sageli raske õigeaegselt tuvastada ja tagajärjed karmid.

Alates 1. jaanuarist 2022 on Eestis vingugaasiandur kohustuslik kõikides eluruumides, kus kasutatakse tahkekütusel töötavaid kütteseadmeid nagu ahjud, kaminad, pliidid või katlad. Samuti on andur kohustuslik gaasiseadmetega eluruumides, kus korstnaga ühendatud gaasikatel või gaasiveesoojendi. Nõue kehtib ka mitteeluhoonetele, kus on tahkeküttega küttesüsteemid.

 

Kuidas valida sobiv vingugaasiandur?

Vingugaasianduri valikul tuleks kindlasti üle vaadata sertifikaadid ja vastavusstandardid ning veenduda, et andur vastab kehtivatele standarditele (näiteks EN50291) ja omab CE-märgistust. Andurite tööiga on tavaliselt 5-10 aastat ehk valides pikema tööaega anduri, oled ka pikemalt kaitstud.

Oluline on mõelda ka paigalduskohale. Kui soovid paigaldada anduri niiskesse ruumi, näiteks vannituppa, vali mudel, mis on niiskuskindel ja sobib sellistesse tingimustesse. Andurid võivad töötada patareide või võrguvooluga, seega tasub ka etteruttavalt mõelda, milline toiteallikas oleks mugavam.

 

Vingugaasianduri paigaldamine ja hooldus

Vingugaasianduri efektiivsus sõltub õigest paigaldusest ja regulaarsetest hooldustest. Andur tasub paigaldada ruumi, kus asub vingugaasi allikas, näiteks küttekolle või gaasiseade. Jälgi, et andur ei oleks otseses õhuvoolus, näiteks ventilatsiooniavade või akende lähedal.

Et vingugaas on õhust veidi kergem, soovitatakse see sõltuvalt tootja juhistest ja konkreetsest mudelist paigaldada hingamiskõrgusele või lakke. Andurit tasub testnuppu vajutades regulaarselt kontrollida ja tolmust ning mustusest puhastada. Kui valite patareidega töötav mudeli, tuleb neidki regulaarselt vahetada.

 

Vingugaasiandurite valik Kliima1 veebipoes

Kliima1 veebipood pakub laia valikut kvaliteetseid vinguandureid, mis vastavad erinevatele vajadustele ja eelarvetele. Siin on mõned soovitused:

  • Süsinikmonooksiidi (vingugaasi) andur LP10-2, 10 aastat – see andur pakub pikaajalist kaitset kuni 10 aastaks. Lihtne paigaldada ja juhtmevaba, omab sertifikaate EN14604 ja CE.

  • Süsinikmonooksiidi (vingugaasi) andur LP10-1, 3 aastat – taskukohasem variant, mille tööiga on kolm aastat. Samuti lihtne paigaldada ja juhtmevaba, vastab samadele standarditele.
  • Süsinikmonooksiidi (vingugaasi) andur LP10-2, 10 aastat (2 tk.) – komplekt kahest andurist, mis sobib suurematele elamispindadele või mitmele ruumile.

Kõik need tooted on saadaval Kliima1 veebipoes, kus pakutakse kiiret kohaletoimetamist 1–2 tööpäeva jooksul.

 

Parem karta kui kahetseda

Kuigi vingugaasiandur on seaduse järgi kohustuslik ainult teatud küttesüsteemidega kodudes, on see tegelikult kasulik igas majapidamises. Ka gaasipliidid ja muud kütusel töötavad seadmed võivad vingugaasi tekitada. Lisaks võib vingugaasi lekkida naaberkorteritest või isegi läbi garaaži.

Seetõttu on soovitatav paigaldada vingugaasiandur ka sellistesse eluruumidesse, kus see ei ole otseselt seadusega nõutud. See on väike investeering, mis võib päästa elusid ja pakkuda kindlustunnet nii endale kui ka perele.

Vingugaasiandurite lai valik on saadaval Kliima1 veebipoes, kust leiab sobiva lahenduse igale kodule.

 

Toimetas Sisuturundus

 


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt