Vandenõuteoreetikutel oli õigus, ka Ilves kutsus üles sularahast loobuma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2016 kell 21:54Täna toimunud Avatud Ühiskonna Foorumil “Venemaa Euroopas: mida toob tulevik?“ teatas Eesti president Toomas-Hendrik Ilves, et demokraatia kaitseks tuleks loobuda sularahast. Ta toonitas, et riikides, kus demokraatia on nõrk ja lokkab korruptsioon, mängib sularaha olulist rolli, vahendas ERR. Ilvese sõnul saaks, kaotades sularaha, demokraatiat märgatavalt tugevdada ning tehnoloogia olevat selleks juba valmis.

 

Alternatiivmeedia ja “vandenõuteoreetikud” on rääkinud juba aastakümneid, et globaalse eliidi (New World Order) plaan on kaotada üle maailma kõikjalt käibelt sularaha, et saavutada rahva üle täielik kontroll. Plaan näeb ette ka, et kõik inimesed oleksid kiibistatud nagu koduloomad ja kui selle kiibi peal on ka sinu raha, siis ei saa keegi seda sult ära varastada. Kuid kuidas olla kindel, et kui sina jääd riigile jalgu või ei allu riigi korraldustele, siis seda kiipi lihtsalt välja ei lülitata (vahet pole, kas see kiip on sinu või pangakaardi sees)?

Telegramile on sularaha kaotamise teemal varemalt andnud kommentaari ühe suurpanga esindaja (kes palus jääda anonüümseks): “Kui me räägime sularaha kadumisest sellises kontekstis, et alles jääb vaid arveldusraha, mis kontode vahel liigub, siis jah – mõte sellest, et absoluutselt igast majandustehingust jääb maha täpne märk, on isikuvabaduse suhtes negatiivse mõjuga just selles mõttes, et iga isiku kohta olemasolev metaandmete kogus ja kvaliteet laiemalt tähendab vähemalt teoreetiliselt igasuguse privaatsusillusiooni purunemist.”

Mida arvad sina, kas ilma sularahata oleks meil demokraatiat rohkem või vähem? Uurijate hinnangul on sularaha see kõige viimane, mis takistab täieliku diktaatorühiskonna loomist. Inimõigusi piiratakse kõikjal üle maailma, samas on valitsustega pidevalt seotud korruptsiooniskandaalid, riikide põhiseadusi kirjutatakse aeg-ajalt vastavalt süsteemi vajadustele ümber ja nõnda on see ka Eestis.

Kuigi Ilvese teine ametiaeg hakkab peagi läbi saama, siis tundub, et mees taob rauda kuni viimase hingetõmbeni. Tänase sõnavõtuga on president aga rahva korralikult marru ajanud. Kui lugeda selle uudise kommentaare Delfis, siis võib öelda, et esmakordselt on ühel lainel nii tavalugejad, vandenõuteoreetikud, pensionärid  ja isegi hipsterid, kes kõik ühel häälel Ilvese sinna samusesse saadavad.

Kui keegi 20 aastat suvatses öelda, et globaalne salavalitsus plaanib sularaha ära kaotada, siis nimetati seda inimest hulluks vandenõuteoreetikuks. Kui vandenõuteoreetikutel oli õigus sularaha osas, siis tekib küsimus, milles neil veel õigus võis olla? Kas sa tead, mille tähtpäev on tuleval pühapäeval?

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

Foto: Herkki-Erich Merila / Toomas Hendrik Ilvese Facebook

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt