Üks rumal küsimus: Kas sularaha kadumine ohustab isikuvabadust?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2014 kell 10:14Seekordne rumal küsimus on panganduse ja isikuvabaduse vallast, kuid mitte nii üllataval kombel ei olnud ükski pangandustegelane, kellega ühendust võtsime, nõus sellele küsimusele vastama. Ühe panga esindaja siiski vastas küsimusele, kuid palus oma nime mitte avaldada, sest tema arvamus ei ühti selgelt pankade ametliku poliitikaga.

 

Kas sularaha kadumine ohustab isikuvabadust?

Oleneb, milline täpsemalt saab olema sularaha võimaliku kadumise stsenaarium. Kui me räägime sularaha kadumisest paberraha kadumise mõistes, siis täiesti võimalik on, et paberraha asendab tulevikus mõni anonüümne elektrooniline makseviis. Seda, milline see tehniline lahendus täpselt olema saab, on vara öelda. Nõudlus millegi sellise (anonüümse makseviisi) järgi on selgelt olemas.

Kui me räägime aga sularaha kadumisest sellises kontekstis, et alles jääb vaid arveldusraha, mis kontode vahel liigub, siis jah – mõte sellest, et absoluutselt igast majandustehingust jääb maha täpne märk, on isikuvabaduse suhtes negatiivse mõjuga just selles mõttes, et iga isiku kohta olemasolev metaandmete kogus ja kvaliteet laiemalt tähendab vähemalt teoreetiliselt igasuguse privaatsusillusiooni purunemist.

 

Rubriik “Üks rumal küsimus” keskendub teemadele ja mõistetele, mis läbivad erinevaid poliitika-, majandus-, teadus- ja terviseuudiseid, kuid tekitavad tihti lisaküsimusi või jäävad segaseks. Kui sul on mõni küsimus, mida ametnikelt, teadlastelt või teistelt ekspertidelt küsida, saada see aadressile info@telegram.ee, pealkirjaga “Üks rumal küsimus”.

 

Foto: endtimeheadlines.wordpress.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt