Inimõiguste keskus pöördub Palestiina meeleavalduse tõttu väljendusvabaduse kaitseks kohtusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. detsember 2023 kell 10:18



Foto: ekraanikuva / Facebook

5. novembril toimus Tallinnas meeleavaldus Palestiina toetuseks. Politsei viis sealt ära viis inimest, kellest mõnel oli plakat ja mõni ütles lauset “From the river to the sea”,  ja karistas neid rahatrahviga. Inimõiguste keskus pöördub novembri alguses Tallinnas Palestiina toetuseks toimunud meeleavaldusel juhtunu tõttu väljendusvabaduse kaitseks kohtusse.

 

Inimõiguste keskuse nõukogu esinaise Katrin Nyman-Metcalfi sõnul kasutasid meeleavaldusel käinud noored oma põhiseaduslikku õigust väljendusvabadusele.

“Nad on selgelt välja öelnud, et ei toeta ühelgi viisil terrorismi ega Hamasi jõhkrat rünnakut Iisraeli tsiviilelanike vastu ja et meeleavaldusel osalemine oli nende jaoks seotud sooviga seista rahumeelse maailma eest. Sellele vaatamata pidas politsei nad kinni ja määras rahatrahvi, sest nad olid oma seisukohtade väljendamiseks kasutanud lauset “From the river to the sea” (e.k. jõest mereni).”

Inimõiguste keskus märgib oma teates, et Euroopas on kõnealust lauset tõlgendatud väga erinevalt. Keskus tõi näiteks, et hiljuti jättis Soome politsei sarnase juhtumi puhul menetluse algatamata, leides et kõnealust hüüdlauset ei ole kriminaalõiguse seisukohast võimalik piisavalt üheselt tõlgendada ega anda sellele ühemõttelist tähendussisu.

“Eestis polnud enne Palestiina toetuseks toimunud meeleavaldust toimunud sisulist debatti selle üle, kas väljend “Jõest mereni” peaks olema lubatud või keelatud,” avas teemat keskuse strateegilise hagelemise juht Kelly Grossthal.

“Väljendusvabadus ei ole piiritu ning alati tuleb arvesse võtta teiste inimeste huve, avalikku korda ja julgeolekut, kuid riigipoolne karistamine peab olema väga selgelt vajalik,” märkis Grossthal.

 

Siseminister: politsei muretses Tartus Palestiina toetusmeeleavaldust ära keelates üle

Siseminister Lauri Läänemets (SDE) ütles pärast juhtunut, et politsei muretses Tartus Palestiina toetusmeeleavaldust ära keelates üle. Tema sõnul ei saa olla meeleavalduse keelamise argumendiks asjaolu, et sinna võivad ilmuda isikud teadmata loosungitega.

“Kõige tähtsam on see, et inimeste õigus Eestis meelt avaldada ja oma arvamus välja öelda on põhiseadusega kaitstud ja tagatud. Ja politsei tegelikult on see, kes peab seda võimalust ka tagama, mis tähendab seda, et ta peab tagama selle jaoks turvalisuse, et igaüks, ükskõik, kus kohas ja mis teemal, meelt saaks avaldada,” ütles Läänemets ERR-ile.

Keskus palub kohtul tunnistada põhiseadusvastaseks ja sellest tulenevalt kehtetuks karistusseadustiku paragrahv 151. Säte on mõeldud selleks, et karistada inimesi, kes tahtlikult toetavad ja õigustavad rahvusvahelisi kuritegusid. Praegu lubab see keskuse hinnangul aga karistada ka neid inimesi, kes on rikkumise toime pannud ettevaatamatusest.

 

Allikad: ERR 1ERR 2

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt