Heli aitab liikuvaid hologramme luua

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuni 2013 kell 14:372001.007.597.a.T

Insenerid esitlevad ajakirjas Nature ilmunud töös uut holograafilise pildi esitamiseks sobilikku lahendust, milles kasutatakse hologrammide tekitamiseks vajalike lainejuhtide muutmiseks helilained. Tehnikat rakendades on hinnanguliselt võimalik nähtavat stseeni uuendada rohkem kui kolmkümmend korda sekundis, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Valdav enamik näiliselt kolmemõõtmelist pilti pakkuvatest lahendustest rajanevad sügavuse loomise illusioonil. Enamasti kasutatakse taolistes lahendustes vedelkristalle, paraku on probleemiks nii nende hind, madal resolutsioon ja ülekandekiirus kui ka probleemid lahenduse suuruse vähendamisega.

Uudse helilaineid kasutava lahenduse eeliseks on selle hind. Esitletud prototüübi valmistamine maksis veidi alla 40 euro, ent selle maksumus langeks tööstusliku tootmise puhul kordades. Kuigi lahenduse võimaldab hologramme uuendada rekordilise kiirusega, jääb selle lahutusvõime veel tänastele parimatele lahendustele alla.

 

Allikas: ERR Teadus

Algallikas: Nature

Foto: webmuseum.mit.edu

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt