Keskkonnaminister plaanib raiemahtusid tänavu mitte vähendada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. september 2022 kell 7:30Fotol Viru raba: Wikimedia Commons / Abrget47j – CC BY-SA 3.0

Keskkonnaminister Madis Kallas teeb energiakriisile viidates valitsusele ettepaneku RMK raiemahtusid mitte vähendada. Samas rõhutas ta, et pikas plaanis peaks raiemahud ikkagi langema. Keskkonnakaitsjad nimetavad ministri otsust pettumuseks, üldise raiemahu vähendamise kavaga pole rahul aga metsatöösturid, kirjutab ERR.

 

Kui üle-eelmine keskkonnaminister Tõnis Mölder kärpis riigimetsa raielanke rohkem kui tuhande hektari võrra, siis tema mantlipärija Erki Savisaar lubas RMK-l taas rohkem raiuda. Praegune minister Kallas teeb valitsusele ettepaneku jätta see raiemaht selleks aastaks jõusse.

“Kui praegu minna väga jõuliselt vähendama riigimetsa raiemahtu, siis see võib anda veel halvema seisu talvele vastuminekuks meie kaugkütjatele ja inimestele, kes on väga üheselt seotud hakkega või puiduga, mida energia saamiseks kasutatakse,” ütles Kallas.

Pikemas perspektiivis tahab aga minister tuua kogu Eesti metsa aastase raiemahu praeguselt 11,5 miljonilt tihumeetrilt alla 10 miljoni.

“Vaatame selle talve ära, ehk juba kevadel sooviksime selle üle vaadata eeldusel, et olukord on normaliseerunud ja energiahinnad on  hakanud liikuma allapoole. Me räägime ikkagi ühest talvest, kriisiolukorrast, aga suures pildis igal juhul soovin, et raiemahud Eestis läheksid alla ja seda nii suures pildis kui RMK raiemahtude vaates,” lausus Kallas.

 

Keskkonnakaitsjad pole ministri otsusega rahul

“Raiemaht on järjest suurenenud ja metsamajandamise intensiivsus on äärmuses ja metsa säilitamisest kindlasti rääkida ei saa. Miinimumina oleks vaja väike langetus, mida minister Mölder plaanis, ja teiseks tuleks kindlasti tõmmata pidurit ka kuivendussüsteemide ja teede massilisele rekonstrueerimisele, mis ka hävitab loodust igapäevaselt,” ütles Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür.

Metsa- ja puidutöösturid omalt poolt väidavad, et juba praegused raievõimalused jäävad puidu vajadusele alla.

“Täna kõige suurem puudus on energeetikavaldkonnas. See on põhjustatud raietööde piirangutest kevadeti, mil tavaliselt varuti metsa vaheladudesse hakkehunnikuid, mida pole olnud võimalik kaks aastat planeeritud mahus teha. Nüüd on lisaks energiakriis ja selle tõttu suurenenud nõudlus võimendab seda,” lausus metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuht Henrik Välja.

Raiemahtude vähenemisele viidates saavad puidutöösturid tõsta puidu hinda.

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt