Kiirlaenudeks antav raha tuleb pensionäridelt ja võlakirjaostjatelt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2014 kell 10:05Pangad on kiirlaenufirmadega suhtlemise enamasti lõpetanud, kuid siiski on näiteks SMS-laenude kritiseerija Swedbank ise veel hiljaaegu liigkasuvõtmisele rajatud ärimudelit rahastanud, vahendab Eesti Päevalehte BNS.

 

Enamasti tuleb kiirlaenufirmade poolt jagatav laenuraha ka firmade omanike omavahenditest, aga on ka tavainimesi, kes ei pea paljuks suurima võimaliku kasu saamise eesmärgil seda tüüpi ettevõtlusesse investeerimist.

Näiteks ajalehe andmetel kiirlaenufirma Placet Group OÜ-ga seotud isikud asutasid madalama intressiga raha leidmiseks Tallinna hoiu-laenuühistu millel on käesolevaks aastaks pooltuhat liiget. Anonüümsust palunud endise ühistutegelase sõnul on suur osa neist pensionärid, kes tulevad elu jooksul kogutud sääste hoiustama. Ühistu reklaamis end algusaastatel agressiivselt ja pakkus kuni 15-protsendilist tootlust just seenioritele suunatud kanalites. Paljud tulidki, ajalehe väljalõiked näpus, oma sääste kasvama panema.

Kiirlaenuäri rahastajate seast leiab ka kommertspanku, kes praegu küll liigkasuvõtjate poole näppu viibutavad, kuid samal ajal ärisid laenudega toidavad. Näiteks on Ärilehe andmetel ühele kiirlaenufirmale kümneaastase investeerimislaenu andnud Swedbank, mis nüüd Eesti rahvast kiirlaenu küüsi langemise eest hoopis hoiatab.

100 000-eurone pangalaen on kaelas kiirlaenajal 1Credit OÜ, mille omanikeringi kuulub ka Transferwise’i asutaja Taavet Hinrikus. 1Crediti tegevjuht Raigo Lille aga täpsemalt firma rahastajate nimesid ei avaldanud.

Üht edukamat kiirlaenuäri MCB Finance’i ehk Credit24 nime all tegutsevat firmat rahastas 2012. aastani Läti Rietumu Banka 12 miljoni euroga.

SMS Laenu omanik Creditstar Group on mitmel aastal emiteerinud võlakirju. 2011. aastal kahe miljoni, 2012. aastal kolme miljoni ja 2013. aastal viie miljoni euro eest. Enamik ostjaid on olnud Baltimaade erainvestorid ehk taaskord tavalised inimesed, kes hea intressi (14 protsenti) nimel omakorda kiirlaenuäri nuumavad. Ja tänu kellele sai Creditstar eelmisel aastal reklaami alla matta pea pool miljonit eurot.

 

Allikad: BNS, Eesti Päevaleht

Foto: Priit Simson, PM/Scanpics

 

Toimetas Liina Liisveld

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt